reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zobacz, jak wygląda Biały Dom, w serialu „Designated Survivor”

dodano: 2018-12-21 10:06 | aktualizacja: 2018-12-21 17:28
autor: Jan Borejko | źródło: AXN

Designated Survivor AXN 132 pokoje, 35 łazienek, 28 kominków, 147 okien, 6 poziomów, 3 windy…liczby dotyczące architektury Białego Domu robią wrażenie. Siedziba amerykańskiego prezydenta wzbudza zainteresowanie od dziesięcioleci, wszyscy chcą wiedzieć, jak wygląda dom jednego z najpotężniejszych ludzi na świecie. Rezydencja przy Pennsylvania Avenue 1600 w Waszyngtonie pobudza wyobraźnię także twórców filmowych. Jak Biały Dom jest pokazywany na ekranie i na ile jego filmowe odwzorowanie jest zgodne z rzeczywistością?

Designated Survivor AXN


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Inicjatorem budowy jednego z najbardziej znanych budynków Ameryki był pierwszy prezydent USA, Jerzy Waszyngton, który…nigdy w nim nie zamieszkał. Pierwszym lokatorem oddanej do użytku w 1800 roku rezydencji był drugi prezydent, John Adams. Za czasów pierwszych 25 prezydentów budynek był nazywany Pałacem Prezydenckim, dopiero Teodor Roosevelt zaczął używać nazwy Biały Dom. Na przestrzeni lat prezydencka siedziba była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana. Wschodnie Skrzydło zostało dobudowane w 1942 roku, głównie po to, aby ukryć powstający bunkier atomowy. Ostatni remont odbył się w 2010 roku, a w jego czasie do odmalowania elewacji zużyto 2166 litrów farby w kolorze „Szepcząca biel”.

Według tradycji każdy kolejny prezydent USA może według własnego gustu urządzić wnętrza rezydencji, a dzięki temu nadać swojej prezydenturze unikalny charakter. Może przy tym korzystać z zasobów wszystkich publicznych galerii i muzeów w Waszyngtonie. Franklin Delano Roosevelt polecił wybudować w Białym Domu basen, który przez Richarda Nixona został przebudowany na pomieszczenie, w którym organizowane są konferencje prasowe. Prezydenci dbali o to, by mieszkańcom najważniejszej rezydencji w USA nie groziła nuda – Ulysses Grant kazał przygotować pokój bilardowy, na prośbę Nixona zbudowano tor do gry w kręgle, a Bill Clinton zostawił po sobie bieżnię. Wiele zmieniło się w Białym Domu podczas prezydentury Baracka Obamy. 44. prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił wymienić część mebli na bardziej zdobione, a zasłony w najważniejszym pomieszczeniu rezydencji, Gabinecie Owalnym, zmienił ze złotych na bordowe. Nowością w czasie rządów Obamy było powstanie w prezydenckiej siedzibie…warzelni piwa. Nazywało się ono White House Honey Ale i było zabarwiane miodem z ula Pierwszej Damy, Michelle Obamy.
 

Biały Dom był pokazywany w wielu filmach i serialach np. Wszyscy ludzie prezydenta, Świat w płomieniach, Forrest Gump i Iron Man 3. Niejednokrotnie widzowie mogli oglądać na ekranie sceny jego zniszczenia m.in. w takich produkcjach jak Dzień Niepodległości, Pojutrze czy 2012. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się serial House of Cards, w którym kamera zagląda nie tylko do oficjalnych pomieszczeń budynku, ale też do części prywatnej rezydencji. Wnętrza pokazywane w serialu nie są jednak dokładnym odwzorowaniem autentycznych wnętrz siedziby prezydenta. Serialowy scenograf Steve Arnold, pracując nad scenografią chciał jak najlepiej oddać oryginalny wystrój wnętrz, dlatego posiłkował się archiwalnymi zdjęciami i dokumentami z Biblioteki Kongresu. Pomocne były też relacje byłych prezydentów i film dokumentalny, w którym Jacqueline Kennedy oprowadzała po Białym Domu. Seriale rządzą się jednak swoimi prawami, a wystrój wnętrz musi współgrać z założeniami scenariusza. Właśnie dlatego w serialu House of Cards w Białym Domu znajduje się osobna sypialnia dla prezydenta i osobna dla Pierwszej Damy.

7 stycznia o godz. 22:00 również AXN zaprezentuje serial, w którym zostaną pokazane kulisy Białego Domu. „Designated Survivor” to historia Thomasa Kirkmana (Kiefer Sutherland), który nieoczekiwanie zostaje prezydentem Stanów Zjednoczonych. Po zamachu terrorystycznym na Kapitol giną wszyscy członkowie amerykańskiej administracji. Zgodnie z obowiązującym prawem, stanowisko szefa Białego Domu niezwłocznie obejmuje tzw. wyznaczony ocalały. Spokojny architekt, pełniący funkcję Sekretarza ds. Budownictwa Mieszkaniowego i Rozwoju Miast, w jednej chwili zostaje prezydentem najpotężniejszego mocarstwa na świecie. Musi odbudować siłę Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej, decydować o losach amerykańskich żołnierzy i zmierzyć się z wewnętrznymi rozgrywkami w Waszyngtonie. Tymczasem agentka FBI, Hanna Wells (Maggie Q), odkrywa, że atak na Kapitol mógł stanowić jedynie początek misternego planu objęcia władzy i zmiany ustroju Stanów Zjednoczonych.

W serialu AXN nowa pierwsza rodzina wprowadza się do Białego Domu w pośpiechu, jest zaskoczona nową sytuacją. Nie ma czasu na skrupulatne przygotowanie przeprowadzki tak, jak ma to miejsce w przypadku, kiedy prezydent jest wybierany w wyborach. Decydującą rolę w urządzaniu wnętrz będzie miała nowa Pierwsza Dama (w tej roli Natascha McElhone), która dba o domowe ognisko. W pierwszych dniach po przeprowadzce zarządza rozpakowanie wszystkich rzeczy osobistych, „żeby w końcu poczuć się jak w domu”. Oglądając serial „Designated Survivor” widzowie będą mogli zajrzeć do części oficjalnej budynku, m.in. Gabinetu Owalnego, w którym nowy prezydent przyjmuje gości i prowadzi międzynarodowe rozmowy, niejednokrotnie o bardzo wysokiej randze. Pokazane zostaną też pomieszczenia, w których pracują członkowie administracji Białego Domu, sala do spotkań z prasą, pokój, w którym nagrywane są telewizyjne wystąpienia prezydenta. Wiele scen pokazuje wygląd White House Situation Room, czyli pokoju, w którym odbywają się narady prezydenta z przedstawicielami wojska i służb wywiadowczych. Twórcy pokazują również pomieszczenia prywatne – głównie salon i jadalnię, w których domownicy zbierają się na nieczęste wspólne posiłki.

Cabot McMullen, scenograf „Designated Survivor”, przyznaje, że tworząc serialowe dekoracje czerpał inspirację z czasów poprzednich lokatorów rezydencji przy Pennsylvania Avenue 1600. Zasłony w Gabinecie Owalnym przypominały te z czasów administracji Franklina Delano Roosevelta, flagi w pokoju są wzorowane na flagach, które zdobiły gabinet Richarda Nixona, a paleta kolorów tkanin nawiązuje do wnętrz urządzonych przez Ronalda Reagana.

O tym, jak Biały Dom wygląda w serialu „Designated Survivor”, widzowie będą mogli przekonać się 7 stycznia o godz. 22:00. Kolejne odcinki w każdy poniedziałek o 22:00 w AXN.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Usługa CANAL+ BOX 4K Ultra HD

Najnowszy dekoder CANAL+ BOX 4K (model HY4001) w nowej cenie...

199 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

CAM CI+ 4K ECP z odbiorem TVP 4K, CANAL+ 4K...

199 zł Więcej...