reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

freeSAT przejdzie na MPEG-4 i doda system Viaccess

dodano: 2018-12-22 00:42
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz

M7 Group M7 Group po ogłoszeniu, że przejmuje działalność luksemburskiej grupy medialnej UPC DTH, w tym platformy satelitarne: czesko-słowacką freeSAT, węgierską UPC Direct i rumuńską Focus Sat, częściowo określiła się co do zamiarów w najbliższym czasie. Jakich zmian mogą oczekiwać abonenci? Jakie są plany dotyczące przejętych platform DTH? Czy abonentów Skylink planuje się przenieść na 1°W lub klientów freeSAT na 23,5°E, a może operator zachowa obie pozycje satelitarne? Portal parabola.cz postarał się wyjaśnić niektóre wątpliwości.

M7 Group


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Jaromir Glisnik, członek zarządu Grupy M7, który pracuje w czesko-słowackiej platformie Skylink, odpowiedział na najważniejsze pytania.
Wypunktowaliśmy je poniżej.

Półroczne negocjacje Liberty Global - M7 Group.
Negocjacje w sprawie sprzedaży przez Liberty Global trzech środkowoeuropejskich platform DTH trwały około pół roku i były bardzo szybkie. Obie strony były wyraźnie zainteresowane pozytywnym wynikiem.

Tylko w Czechach konieczna decyzja urzędów.
Na razie jest za wcześnie, aby mówić o kolejnych krokach dotyczących przejętych platform. Należy poczekać na zatwierdzenie transakcji. Raczej nie należy oczekiwać żadnych strategicznych zmian. Oferta programowa nie zostanie zunifikowana w najbliższej przyszłości. Jednak w dłuższej perspektywie jest to prawdopodobne.

Nie powinno być niespodzianek czy komplikacji ze strony regulatorów rynku, jeśli chodzi w sam fakt przejęcia. Z powodu udziałów rynkowych w poszczególnych krajach, nie ma żadnych komplikacji na Węgrzech, w Rumunii czy na Słowacji. W Czechach udział M7 Group w rynku jest większy i konieczna jest zgoda regulatora. Decyzja nie spadnie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Jaka pozycja satelitarna? 1°W i/lub 23,5°E?
Istnieje kilka możliwych scenariuszy co do zmiany i wykorzystania dwóch pozycji satelitarnych: 1°W i 23,5°E. To strategiczne wybory, których nie można tak szybko dokonać. Rozważone zostaną wszystkie 3 scenariusze - zachowanie obu pozycji orbitalnych lub migracja na jedną lub drugą pozycję orbitalną. Jakaś decyzja zostanie podjęta, ale musi być zaplanowana z dużym wyprzedzeniem, po sprawdzeniu umów z operatorami satelitarnymi na poszczególne transpondery. Ważnym elementem będzie oczywiście cena pojemności na satelitach.

Na razie nie będzie węgierskich kanałów dla abonentów freeSAT na Słowacji.

Prawdopodobnie w najbliższej przyszłości platformy zrezygnują z MPEG-2 i przejdą na MPEG-4. Jednak nie ma jeszcze dostatecznej wiedzy, aby stworzyć realny plan migracji kanałów do MPEG-4. Skylink miał okres przejściowy wynoszący 8 lat, w tym przypadku prawdopodobnie byłoby to szybciej zrealizowane.

Abonenci UPC DTH będą używać swoich dekoderów tak, jak dotychczas. Nie ma zmiany planów. W dłuższej perspektywie klienci będą stopniowo przełączani na telewizory z tunerem satelitarnym, co zapewni znacznie wygodniejsze usługi za znacznie mniej pieniędzy.

Cała baza abonentów jest w pełni wyposażona w odbiorniki HD, nadawanie równolegle w SD i HD z pozycji  1°W może nie mieć już sensu. Prawdopodobne jest wyłączenie kanałów w jakości SD.

Platformy UPC DTH troszkę chaotycznie korzystają z 3 różnych systemów dostępu warunkowego: Irdeto (CAID 0653, 0D97), MA Nagra (CAID 1815) i Conax (CAID 0B02). M7 Group zamierza rozwijać wykorzystanie systemu dostępu Viaccess Orca na wszystkich platformach M7. Tak też będzie w przypadku zakupionych platform. Nie musi to wcale oznaczać, że istniejące systemy będą wyłączane i zmieniane dekodery. Po prostu dojdzie jeszcze jeden system, a dekodery będą stopniowo wymieniane, ale bez gwałtownych ruchów.

Na pozycji  0,8°W/1°W działa kilka konkurencyjnych platform, m.in. Slovak Telekom (Nová Digi TV SK, Magio Sat), DIGI CZ (Nová Digi TV CZ) i T-Mobile (T-Mobile SAT TV) z którymi jest współpraca m.in przy simulcrypcie na wybranych kanałach. Na razie nie będzie żadnych zmian i tak współpraca będzie kontynuowana. Nie zmieni się tez polityka cenowa i oferta z tej pozycji.

Po przejęciu spodziewana jest zmiana nazwy platformy UPC Direct (słowo UPC to marka obca dla M7 Group). Okazuje się, że w ramach umowy kupna zastrzeżono, że nowy właściciel będzie mógł używać marki UPC Direct przez długi czas, ale z czasem ta nazwa na pewno zostanie zastąpiona. Nie wiadomo jeszcze, czy zostanie wybrana jedną z istniejących marek M7, czy znajdzie się jakaś nowa.

Nowy właściciel jak najszybciej zamierza udostępnić usługi OTT klientom platform satelitarnych UPC.

Źródło: parabola.cz

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Platformy - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

629 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Duo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Duo 4K - nowa propozycja z segmentu sprzętu Ultra...

1 590 zł Więcej...

Moduł AlphaCrypt Light

Wielostrumieniowy (dekoduje 4 kanały HD jednocześnie) i wielosystemowy moduł CI....

349 zł Więcej...
reklama