reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kolejne elektryczne autobusy w Krakowie

dodano: 2018-12-28 17:37
autor: Janusz Sulisz | źródło: GK

eko_autobus_grafika_solar_360px.jpg W 2019 r. Krakowski Holding Komunalny będzie musiał ogłosić przetarg na dostawę 50 elektrycznych aut dla krakowskich jednostek i spółek miejskich, bo od 1 stycznia 2020 r. „elektryki” mają stanowić 10 proc. urzędniczej floty. Dodatkowo ustawa o elektromobilności w Krakowie wymusi kolejne obowiązki, bo trzeba będzie kupować następne autobusy elektryczne dla komunikacji miejskiej.

autobus elektryczny


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Urzędnikom w Krakowie na razie trzeba... 3 elektryczne auta.

Dalej idąc w 2025 r. liczba aut elektrycznych dla urzędników ma jeszcze wzrosnąć do min. 30 proc. Wszystko to efekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która w tym roku weszła w życie.

Brak informacji jaki będzie koszt tych inwestycji. Zdecydowano już jednak, by „elektryków” nie kupować. Miejskie jednostki i spółki będą wynajmować przez 3 lata „elektryki” od firmy, która zostanie wyłoniona w przetargu. Urzędnicy twierdzą, że aby dostosować się do nowych przepisów, wystarczy wynajem 3 aut elektrycznych


Elektryczne autobusy dla Krakowa też konieczne.

Ustawa o elektromobilności nakłada na Kraków takie obowiązki, że gmina musi powoli wprowadzać do oferty komunikacji miejskiej kolejne autobusy elektryczne. Z analizy kosztów i korzyści takiej inwestycji wynika, że gmina jest gotowa „pod względem technicznym i organizacyjnym do rozwoju elektromobilności w komunikacji miejskiej”. 

Na razie po Krakowie jeździ ledwie 26 elektrycznych autobusów. To kropla w morzu, bo łącznie MPK ma 567 autobusów spalinowych i hybrydowych. Te elektryczne stanowią w Krakowie tylko 5 proc. taboru. Ustawa o elektromobilności narzuca miastu to, aby w 2028 r. ta liczba wynosiła 30 proc.

MPK w Krakowie musi dokupić 153 elektryczne autobusy i wybudować 13 stacji ładowania.
Podobno takie przedsięwzięcie jest niemożliwe do realizacji, jeśli nie uda się pozyskać zewnętrznego dofinansowania min. 63 proc. nakładów inwestycyjnych netto, a te szacuje się na 377,8 mln zł.

Władze Krakowa podpisały porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, co pozwoliłoby na zakup 161 nowych autobusów elektrycznych, (100 przegubowych). Dokument zakłada, że dostawa nowych autobusów elektrycznych byłaby realizowana w latach 2019-21.


35 stacji ładowania aut elektrycznych.

Krakowski Holding Komunalny ma przeprowadzić przetarg na instalację 35 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Zakup jednej stacji to wydatek ok 20 tys. zł. 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polski rynek


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 25cm

Aluminiowy stojak ścienny 25cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

58 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...