reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Najważniejsze wydarzenia 2018 w Cyfrowym Polsacie

dodano: 2018-12-29 22:14 | aktualizacja: 2018-12-30 20:48
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

Cyfrowy Polsat Cyfrowy Polsat jest największą firmą prywatną w Polsce, największym operatorem polskiej platformy cyfrowej (5,129 mln abonentów) oraz jednym z największych nadawców telewizyjnych. W 2018 r. wiele się działo w grupie Cyfrowy Polsat, a wydarzenie goniło wydarzenie. Taki właśnie był 2018 rok - w redakcji satkurier.pl musieliśmy czuwać non stop, bo wiele było niespodzianek. Sprawdź TOP 10 najważniejszych wydarzeń w grupie Cyfrowy Polsat wg naszego subiektywnego spojrzenia.

Cyfrowy Polsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
1. Start kanałów Polsat Sport Premium.

Według nas to jest właśnie najważniejsze wydarzenie w Cyfrowym Polsacie w 2018 r., zresztą podparte największą liczbą wyświetleń w naszym portalu, idącą w setkach tysięcy, m.in. takich newsów jak: Polsat Sport Premium: W jakich pakietach w Cyfrowym Polsacie? czy też o pojawieniu się kanałów Polsat Sport Premium w konkurencyjnej platformie nc+ i Orange. Kanały Polsat Sport Premium wystartowały 21 sierpnia 2018 r. Można w nich oglądać transmisje meczów Ligi Mistrzów UEFA i Ligi Europy UEFA, a specjalnie na ten cel Telewizja Polsat uruchomiła nowoczesne, wręcz odlotowe studio sportowe, w którym byliśmy - robiło wrażenie nie tylko zastosowanymi technologiami i ogromnymi możliwościami, ale także osobowościami - w Polsacie Sport objawił się Tomasz Smokowski2. Liga Mistrzów i Liga Europy w jakości Super HD.

Istotne jest to, że Cyfrowy Polsat zadbał o jak największy zasięg swoich nowych kanałów Polsat Sport Premium z Ligą Mistrzów, które jako kanały premium znalazły się we wszystkich trzech platformach satelitarnych i wielu kablówkach. Na pewno Polsat Sport Premium nie trafił jeszcze pod strzechy, bo w końcu jest premium, ale za to trafił do wszystkich zainteresowanych, którzy nie zostali zmuszeni do zmiany operatora czy dekodera. Co więcej świadomie zrezygnowano na razie z technologii 4K, by maksymalnie udostępnić kanały z Ligą Mistrzów wszystkim chętnym na dekoderach HD, ale z podniesionym bitrate, co dało to marketingowe określenie Super HD. To było bardzo sprytne zagranie Cyfrowego Polsatu, bo zaoszczędzono ogromną kasę na drogie pojemności dla 4K i nowe dekodery 4K, a liczy się najpierw zasięg - ten jest gigantyczny. Na 4K w Cyfrowym Polsacie jeszcze przyjedzie czas, gdy sprzęt w tej technologii stanieje. W lipcu Polsat testował emisję na 8 transponderze wydzierżawionym od Eutelsatu.


3. Cyfrowy Polsat przejmuje udziały w kanałach Eleven Sports, Superstacji, Netii i TVO.

To była chyba największa niespodzianka (przejęcie Elevena), bo tak szczerze, to nikt się tego nie spodziewał. 24 maja 2018 r. wieczorem pojawiła się informacja, że Cyfrowy Polsat kupi większościowy pakiet w spółce Eleven Sports Network, stając się jej strategicznym partnerem w Polsce. Koszt transakcji został ustalony na 38 mln euro.

Abonentów Cyfrowego Polsatu dziwi jedynie, dlaczego w ofercie jeszcze nie ma kanału Eleven Sports 4? Za to jest w nc+!

Zresztą przyjęło się, że Cyfrowy Polsat sprytnie, dosłownie „łyka wszystko, co się rusza” i kupuje na potęgę. Zaczęło się pod koniec 2017 r., kiedy to Polsat najpierw kupił Netię (potem czekał aż do maja 2018 r., na zgodę na jej przejęcie) oraz nabył 100 proc. udziałów w spółkach posiadających kanały Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz 34 proc. udziałów w spółce będącej właścicielem stacji Fokus TV i Nowa TV.

W 2018 r. Telewizja Polsat stała się również właścicielem kanału Superstacja oraz nabyła 45,1 proc. udziałów w firmie TVO, która jest nadawcą telezakupowego kanału TV Okazje.

Aż strach się bać, co jeszcze Cyfrowy Polsat może kupić, bo ma pieniądze na takie poczynania i szybko potrafi te swoje zakupy wykorzystać na swoim coraz większym podwórku. Od 18 czerwca br. - ledwie miesiąc po zatwierdzeniu przejęcia - usługi Netii będą dostępne w sieci sprzedaży Cyfrowego Polsatu i Plusa.

Cyfrowy Polsat działa po cichu i sprytnie, bardzo dyplomatycznie, poniekąd dopasowując się do sytuacji nie tylko na rynku medialnym czy telekomunikacyjnym, ale także tym politycznym, przede wszystkim nie prowokując władzy - stając gdzieś po środku - za to dostaje coraz więcej reklam od państwowych spółek.


4. Cyfrowy Polsat wprowadza 2 nowe dekodery - Evobox HD i Evobox Lite.
 
Trzeba przyznać, że przez ostatnie lata Cyfrowy Polsat znacząco poprawił jakość swoich własnych dekoderów HD. Pomoc ADB wiele tu wniosła. Już dekoder Evobox PVR był tym najlepszym przez redakcję satkurier.pl bardzo komplementowanym - dostał nagrodę SAT Kurier Awards za najlepszy dekoder dedykowany. Wideotest Evobox PVR jest na Youtube.

W 2018 r. wprowadzono dwa nowe dekodery Evobox HD i Evobox Lite, które testowaliśmy i szeroko opisywali w drukowanym magazynie SAT Kurier. Test dekodera Evobox Lite jest tu. Dekoder Evobox HD został zgłoszony do plebiscytu SAT Kurier Awards.
 5. Start nowych kanałów Polsatu - Polsat Games i Polsat Rodzina.

Najpierw 22 czerwca 2018 r. pojawiła się informacja, że 3 stacje Polsatu dostały koncesje od KRRiT. Mowa o kanałach Polsat Games, Polsat Rodzina i smart DOM:
  • „Polsat Rodzina” o charakterze uniwersalnym
  • „smart DOM” o charakterze wyspecjalizowanym poradnikowym
  • „Polsat Games” o charakterze wyspecjalizowanym dla osób interesujących się grami komputerowymi


Najpierw 15 października 2018 r. startuje stacja Polsat Games. W EPG na wysokim kanale 16. Stacja jest skierowana nie tylko do fanów gier komputerowych czy e-sportu, ale również do pasjonatów nowych technologii i animacji. 16 października 2018 r. ruszył kanał Polsat Rodzina HD (EPG na kanale 52 i 104). Co w ofercie kanału Polsat Rodzina HD? Kanały Polsat Games i Polsat Rodzina szybko pojawił się w wielu kablówkach, m.in. w UPC Polska.

Kanał smart DOM nie ruszył w 2018 r., ale należy się go spodziewać na początku 2019 r., bo inaczej koncesja satelitarna może stracić ważność. Ten kanał jest bliski sercu satkurier.pl. 

Inna sprawa, że wielu zastanawiało się, po co nowe kanały tematyczne Polsatowi, ale pamiętać należy, że to nadawca tworzy, a nie operator, który tylko nadaje i co najwyżej zarabia na obcej zawartości. Liczy się tzw. kontent, a nie pośrednictwo. Cyfrowy Polsat ma jakby 2-w-1. Telewizja Polsat tworzy, a CP nadaje i zarabia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Cyfrowy Polsat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

35 zł Więcej...

Dron wyścigowy Hubsan H122D X4 Storm FPV

Potężne silniki, kamera HD i mnogość funkcji przekonują, że Hubsan...

429 zł Więcej...

DJI Osmo Action - przedsprzedaż

1 699 zł Więcej...
reklama