reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SpaceX: najwięcej startów rakiet w 2018

dodano: 2018-12-29 12:41
autor: Jerzy Kruczek | źródło: SpaceX

Falcon-spacex-2018-rakieta-360px.jpg Firma SpaceX została niekwestionowanym rekordzistą pod względem liczy startów rakiet z ładunkami na orbitę. Firma Elona Muska wykonała od stycznia do grudnia 2018 r. aż 21 startów rakiet Falcon, w tym wszystkie udane lądowania pierwszego członu tej rakiety, która ponownie wykorzystywano, obniżając koszty startu.

EchoStar 23 Falcon 9


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SpaceX jest niekwestionowanym liderem. 
Wraz z wyniesieniem satelity GPS najnowszej generacji, SpaceX zamknął 2018 rok z 21 udanymi lotami, pobijając rekord z zeszłego roku - wtedy było 18 startów. Co ciekawe aż 18 razy wykorzystano ponownie 1. stopień rakiety, po jego odzyskaniu.

W 2018 roku było 6 misji z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii i 15 startów z Florydy - 12 z pola 40 na Cape Canaveral Air Force oraz 3 z pobliskiego pola 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego NASA.

Najważniejszym wydarzeniem roku dla SpaceX był dziewiczy lot testowy rakiety Falcon Heavy, która jest połączeniem trzech rakiet Falcon 9, aby wytworzyć większy ciąg. Debiut Falcon Heavy w dniu 6 lutego 2018 r. był o tyle interesujący, że w kosmos wysłano samochód Tesla Roadster z kolekcji Muska. Tesla trafiła na trajektorię, która sięga dalej od Słońca niż orbita Marsa.

SpaceX zrealizowała 3 misje zaopatrzeniowe na Międzynarodową Stację Kosmicznej, 3 misje z satelitami komunikacyjnymi Iridium oraz 8 lotów z ładunkami dla łączności geostacjonarnej. Inne misje w 2018 roku to start z satelitą Transit Exoplanet Survey NASA - obserwatorium zbudowane w celu wykrywania planet wokół innych gwiazd - oraz z satelitami obserwacyjnymi Ziemi dla Hiszpanii i Argentyny.

SpaceX planuje około 18 startów w 2019 r.
Planowane pierwsze dwa loty testowe kosmicznej kapsuły SpaceX „Crew Dragon", a astronauci polecą rakietami SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną już w połowie 2019 roku.

Harmonogram wynoszeń na 2019 r. zacznie się już 7 stycznia wraz z startem rakiety Falcon 9 z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii z 10 następną generacją satelitów Iridium.

Rosjanie tracą kosmiczny rynek.
Niestety to dotychczasowy lider - Rosja z Roskosmosem najwięcej traci, jeśli chodzi o starty komercyjne z zagranicznymi ładunkami. Kilka niepowodzeń ze startami rakiet Proton z Bajkonuru i opóźnienia przy budowie nowego rosyjskiego kosmodromu nad Amurem spowodowało, że rosyjskie rakiety straciły najwięcej. Klienci zwłaszcza komercyjni zaczęli unikać wynoszenia rosyjskimi rakietami, które zaczęły zawodzić, a do tego Amerykanie, Chiny, Indie i Japonia znacząco przyspieszyły w podboju kosmosu. Amerykanie wolą kupić rosyjskie silniki rakietowe i zamontować do własnych rakiet niż korzystać z rosyjskich usług. Dzieje się tak mimo embarga USA na Rosję.

Roskosmos wykonał w 2018 r. tylko 15 startów.
Francuska firma Arianespace zdołała wykonać tylko 11 misji, w tym 6 rakiety Ariane 5, 3 rosyjskiego Sojuza z kosmodromu w Gujanie oraz 2 starty małej rakiety Vega.

United Launch Alliance zrealizowało 8 startów, indyjski ISRO - 7 misji. Niestety brak tu rzetelnego podliczenia wszystkich startów chińskich rakiet z 2-3 kosmodromów w Chinach, ale też nie było ich mało i kto wie czy nie było ich już więcej niż tych rosyjskich.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 149 zł Więcej...

Antena Televes Ellipse UHF

Antena Televes Ellipse kierunkowa do stabilnego odbioru UHF (DVB-T) z...

379 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

329 zł Więcej...
reklama