reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SpaceX: najwięcej startów rakiet w 2018

dodano: 2018-12-29 12:41
autor: Jerzy Kruczek | źródło: SpaceX

Falcon-spacex-2018-rakieta-360px.jpg Firma SpaceX została niekwestionowanym rekordzistą pod względem liczy startów rakiet z ładunkami na orbitę. Firma Elona Muska wykonała od stycznia do grudnia 2018 r. aż 21 startów rakiet Falcon, w tym wszystkie udane lądowania pierwszego członu tej rakiety, która ponownie wykorzystywano, obniżając koszty startu.

EchoStar 23 Falcon 9


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
SpaceX jest niekwestionowanym liderem. 
Wraz z wyniesieniem satelity GPS najnowszej generacji, SpaceX zamknął 2018 rok z 21 udanymi lotami, pobijając rekord z zeszłego roku - wtedy było 18 startów. Co ciekawe aż 18 razy wykorzystano ponownie 1. stopień rakiety, po jego odzyskaniu.

W 2018 roku było 6 misji z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii i 15 startów z Florydy - 12 z pola 40 na Cape Canaveral Air Force oraz 3 z pobliskiego pola 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego NASA.

Najważniejszym wydarzeniem roku dla SpaceX był dziewiczy lot testowy rakiety Falcon Heavy, która jest połączeniem trzech rakiet Falcon 9, aby wytworzyć większy ciąg. Debiut Falcon Heavy w dniu 6 lutego 2018 r. był o tyle interesujący, że w kosmos wysłano samochód Tesla Roadster z kolekcji Muska. Tesla trafiła na trajektorię, która sięga dalej od Słońca niż orbita Marsa.

SpaceX zrealizowała 3 misje zaopatrzeniowe na Międzynarodową Stację Kosmicznej, 3 misje z satelitami komunikacyjnymi Iridium oraz 8 lotów z ładunkami dla łączności geostacjonarnej. Inne misje w 2018 roku to start z satelitą Transit Exoplanet Survey NASA - obserwatorium zbudowane w celu wykrywania planet wokół innych gwiazd - oraz z satelitami obserwacyjnymi Ziemi dla Hiszpanii i Argentyny.

SpaceX planuje około 18 startów w 2019 r.
Planowane pierwsze dwa loty testowe kosmicznej kapsuły SpaceX „Crew Dragon", a astronauci polecą rakietami SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną już w połowie 2019 roku.

Harmonogram wynoszeń na 2019 r. zacznie się już 7 stycznia wraz z startem rakiety Falcon 9 z bazy lotniczej Vandenberg w Kalifornii z 10 następną generacją satelitów Iridium.

Rosjanie tracą kosmiczny rynek.
Niestety to dotychczasowy lider - Rosja z Roskosmosem najwięcej traci, jeśli chodzi o starty komercyjne z zagranicznymi ładunkami. Kilka niepowodzeń ze startami rakiet Proton z Bajkonuru i opóźnienia przy budowie nowego rosyjskiego kosmodromu nad Amurem spowodowało, że rosyjskie rakiety straciły najwięcej. Klienci zwłaszcza komercyjni zaczęli unikać wynoszenia rosyjskimi rakietami, które zaczęły zawodzić, a do tego Amerykanie, Chiny, Indie i Japonia znacząco przyspieszyły w podboju kosmosu. Amerykanie wolą kupić rosyjskie silniki rakietowe i zamontować do własnych rakiet niż korzystać z rosyjskich usług. Dzieje się tak mimo embarga USA na Rosję.

Roskosmos wykonał w 2018 r. tylko 15 startów.
Francuska firma Arianespace zdołała wykonać tylko 11 misji, w tym 6 rakiety Ariane 5, 3 rosyjskiego Sojuza z kosmodromu w Gujanie oraz 2 starty małej rakiety Vega.

United Launch Alliance zrealizowało 8 startów, indyjski ISRO - 7 misji. Niestety brak tu rzetelnego podliczenia wszystkich startów chińskich rakiet z 2-3 kosmodromów w Chinach, ale też nie było ich mało i kto wie czy nie było ich już więcej niż tych rosyjskich.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Inverto Premium

Konwerter marki Inverto (Luksemburg) Universal Premium, został stworzony, aby sprostać...

69 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Dron Syma X15W Czarny (RTF)

219 zł Więcej...
reklama