reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Podróże z anteną - Słowenia

dodano: 2019-01-03 13:27 | aktualizacja: 2020-05-12 07:25
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 11-12/2018

Słowenia Lublana Słowenia to niewielkie państwo położone nad Morzem Adriatyckim, graniczące z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją. Mimo że jego powierzchnia jest kilkanaście razy mniejsza niż powierzchnia Polski, a liczba ludności wynosi zaledwie ponad 2 mln, to kraj ten zachwyca swoją różnorodnością. Właściwie każdy znajdzie tam coś dla siebie: miłośnicy gór – majestatyczne Alpy, entuzjaści morza – śródziemnomorskie klimaty wybrzeża Adriatyku, a osoby ceniące sobie urok gwarnych uliczek – Lublanę.

Słowenia Lublana


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Słowenia jest w przeważającej części krajem górskim i wyżynnym, o klimacie głównie kontynentalnym, z wyjątkiem wybrzeża słoweńskiego, które ma klimat śródziemnomorski, i północno-zachodniej części kraju, która ma klimat alpejski. Słowenia jest jednym z najbogatszych w wodę krajów w Europie, o gęstej sieci rzecznej i dużej obfitości wód podziemnych. Z drugiej strony ponad połowę terytorium tego kraju pokrywają lasy. To sprawia, że ​​Słowenia jest trzecim najbardziej zalesionym krajem w Europie, po Finlandii i Szwecji.

Jeśli chodzi o turystykę, Słowenia nie należy do krajów szczególnie popularnych wśród podróżnych, mimo że oferuje szeroką gamę atrakcji kulturalnych i przyrodniczych. W stolicy kraju Lublanie znajduje się wiele ważnych budowli barokowych i secesyjnych, a także potężny średniowieczny zamek. Z kolei północno-zachodnia część kraju jest zdominowana przez Alpy Julijskie z malowniczym jeziorem Bled u ich podnóża, doliną rzeki Socza oraz szczytem Triglav. Dużą atrakcją są także liczne jaskinie znajdujące się na terenie płaskowyżu Kras zbudowanego ze skał wapiennych. Najsłynniejsze z nich to Postojna, Jaskinie Szkocjańskie, Vilenica i Grotta Gigante.
 
Alpy Kamnickie w Słowenii

Natomiast jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc słoweńskiego wybrzeża jest miasto Piran. Przypomina ono swoją architekturą włoską Wenecję. Tłumy turystów przyciąga także Portorož (Port Róż), miasto będące jednym z największych kurortów turystycznych w Słowenii. Warty odwiedzenia jest również Koper.

To nadal nie wszystkie atrakcje. Wzgórza wokół drugiego co do wielkości miasta Słowenii, Mariboru, słyną z produkcji wina, a północno-wschodnia część kraju jest bogata w uzdrowiska. Inne popularne miejsca turystyczne to historyczne miasta Ptuj i Škofja Loka oraz kilka zamków, w tym Predjamski Grad. Ważną częścią turystyki Słowenii jest turystyka kongresowa i hazardowa. Słowenia jest krajem o najwyższym odsetku kasyn na 1000 mieszkańców w Unii Europejskiej.

Lublana – stolica Słowenii

Lublana jest stolicą i największym miastem Słowenii. Jej symbolem jest smok, którego postać można znaleźć między innymi w herbie, na szczycie wieży zamku w Lublanie, a także na Smoczym Moście na rzece Ljubljanica. Architektura stolicy Słowenii to mieszanka kilku stylów. Pomimo wniesienia dużych budowli, zwłaszcza na obrzeżach miasta, historyczne centrum Lublany pozostało nienaruszone. Choć najstarsza architektura pochodzi już z okresu rzymskiego, to początki centrum Lublany sięgają średniowiecza. Po trzęsieniu ziemi w XVI wieku centrum to zostało przebudowane w stylu barokowym. Kolejne trzęsienie ziemi miało miejsce w XIX wieku. Wtedy też centrum zostało ponownie odbudowane, tym razem w stylu secesyjnym, choć pozostawiono wiele budowli barokowych. Centralnym placem w Lublanie jest Prešernov trg. Znajduje się tam kościół Franciszkanów (Frančiškanska cerkev) zbudowany w XVII wieku.
 
Zabytkowa zabudowa Lublany nad rzeką Ljubljanicą

Zamek w Lublanie (Ljubljanski grad) to średniowieczny obiekt z romańskimi, gotyckimi i renesansowymi elementami architektonicznymi, położony na szczycie wzgórza w centrum miasta. Zamek został zbudowany w XII wieku i był rezydencją najpierw margrabiów, a później książąt Krainy. Wieża widokowa zamku pochodzi z XIX wieku. Była zamieszkiwana przez strażnika, do którego obowiązków należało wystrzeliwanie dział, by ostrzec mieszkańców w razie pożaru lub by ogłosić ważnych gości albo wydarzenia. Aktualnie na zamku odbywają się imprezy kulturalne i wesela. Od 2006 roku centrum miasta z zamkiem łączy kolejka linowa.
 
Zamek w Lublanie

Ratusz (Mestna hiša), znajdujący się na rynku, jest siedzibą władz miasta Lublany. Oryginalny budynek został wzniesiony w stylu gotyckim w XV wieku, a w latach 1717-1719 został poddany barokowej renowacji. W pobliżu ratusza stoi replika fontanny Robby (oryginał został przeniesiony do Galerii Narodowej). Jest ona ozdobiona obeliskiem, u stóp którego znajdują się trzy postacie z białego marmuru, symbolizujące trzy główne rzeki Krainy. To dzieło Francesco Robby, który stworzył wiele innych barokowych rzeźb w tym mieście.
 
Rynek w Lublanie

Park Tivoli to największy park w Lublanie. Został zaprojektowany w XIX wieku i obejmuje obecnie około 5 km2 powierzchni. Stoi tam kilka ważnych budynków, w tym zamek Tivoli, Narodowe Muzeum Historii Współczesnej i hala sportowa. Najbardziej słynną promenadą Słowenii jest Čopova ulica. Natomiast do najbardziej znanych mostów w Lublanie (od północy na południe), należą: Smoczy Most, Most Rzeźników z niezliczoną liczbą kłódek miłości, Potrójny Most, szklana Kładka Rybna oświetlona LED-ami, Most Szewców, żeliwny Most Hradeckiego i Most Trnovski.
 
Potrójny Most w Lublanie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

659 zł Więcej...