reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP planuje start kanału TVP Wilno

dodano: 2019-01-11 23:33 | aktualizacja: 2019-01-12 18:36
autor: Łukasz Knapik | źródło: Radio Znad Wili/satkurier.pl

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza W piątek, 11 styczna br. w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca 3 lata rządów Jacka Kurskiego na stanowisku prezesa TVP. W spotkaniu wziął także udział Maciej Stanecki, członek zarządu Telewizji Polskiej.

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według Macieja Staneckiego, Telewizja Polska chce rozwijać swój oddział w Wilnie, stolicy Litwy, a docelowo placówka ta ma funkcjonować z własnym kanałem pod nazwą TVP Wilno. Przedstawiciel zarządu publicznego nadawcy nie podał żadnych szczegółów związanych z tym projektem. Więcej informacji przekazał jednak wcześniej Mariusz Pilis, dziennikarz, producent, korespondent wojenny i szkoleniowiec, który pracuje nad powstaniem TVP Wilno, w wywiadzie udzielonym dla programu „Salon polityczny” wileńskiej rozgłośni Radio Znad Wili (UAB „Znad Wilii radijo stotis”). Według niego, obecnie trwa kompletowane i szkolenie zespołu oraz adaptacja pomieszczeń stacji. W sprzyjających warunkach TVP Wilno może ruszyć na przełomie marca i kwietnia br.

Co znajdziemy w ofercie TVP Wilno?
Według założeń, w ramówce kanału ma pojawić się codzienny, piętnastominutowy program informacyjny oraz dwie, około półgodzinne audycje publicystyczne w tygodniu. W pierwszej, nadawanej raz w tygodniu, rzeczywistość komentować będą dziennikarze polskich mediów na Litwie. Drugi program ma informować m.in. o wydarzeniach kulturalnych na Wileńszczyźnie.

Gdzie kanał TVP Wilno będzie dostępny?
Według planów, antena ta ma być nadawana w ramach istniejącej już (od 1993 roku - więcej tutaj i tutaj) stacji TVP Polonia, na paśmie rozszczepionym. Ma to być element umów zawartych między nadawcami z Polski i Litwy. Kanał TVP Wilno ma być dedykowany dla Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie, robiony po polsku, przez ludzi tam żyjących, przez Polaków, i traktujący o sprawach polskich. Rozszczepienie sygnału ma oznaczać, że wersja TVP Polonia z TVP Wilno będzie obecna tylko na rynku litewskim, a na pozostałych TVP Polonia będzie funkcjonować w „tradycyjnej wersji”. Stacja TVP Wilno ma być dostępna w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) na Litwie (więcej tutaj i tutaj).

Za projekt TVP Wilno odpowiadają Telewizja Polska i polski rząd. Jednym z pomysłodawców TVP Wilno ma być Maciej Stanecki, a w tworzenie tego kanału ma być zaangażowany Michał Dworczyk, poseł na Sejm RP (klub Prawo i Sprawiedliwość/PiS) oraz szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) u premiera RP Mateusza Morawieckiego. W 2010 roku Michał Dworczyk, będący ówcześnie pełnomocnikiem zarządu TVP i zarazem doradcą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, stanął na czele powołanej przez Telewizję Polską komisji, która badała możliwość uruchomienia na Litwie kanału TVP Wilno (więcej tutaj i tutaj). Wtedy z planów startu tej stacji nic nie wyszło.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Zabezpieczenie sieci LAN z uziemieniem

Zabezpieczenie sieci LAN z uziemieniem - specjalny adapter zakładany na...

55 zł Więcej...

Dron wyścigowy Hubsan H122D X4 Storm FPV

Potężne silniki, kamera HD i mnogość funkcji przekonują, że Hubsan...

429 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ SE HEVC HD Multistream

Najnowsza wersja satelitarnego odbiornika Octagon SX88+ SE HD, z DX...

249 zł Więcej...
reklama