reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Poradnik: Jaka antena satelitarna na śnieżną zimę?

dodano: 2019-01-14 18:06 | aktualizacja: 2019-01-16 18:28
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

zima-anteny-hollex-360px.jpg W chłodnych strefach klimatycznych, w których temperatury często spadają w zimie poniżej zera stopni Celsjusza, anteny satelitarne narażone są na niekorzystny wpływ śniegu lub oblodzenia. Zagraża to ich prawidłowemu funkcjonowaniu. Nawet przy antenie offsetowej, która ustawiona jest prawie w pionie (i tak lepiej niż dawniej było z parabolami), u dołu czaszy szybko zbiera się śnieg. Może to stopniowo powodować zmniejszenie powierzchni pracy czaszy, przez co w skrajnych warunkach nie ma sygnału z konwertera. Jak sobie z tym poradzić?

zima-anteny-hollex-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ponieważ ostatnio mamy w Polsce duże opady śniegu, to zapewne wielu użytkowników na własnej skórze odczuwa problem zaśnieżenia anteny satelitarnej. Wielu na to klnie, bo traci sygnał podczas opadów śniegu i nie wie, jak sobie z tym poradzić. Latanie z miotłą, by zmieść śnieg z anteny nim ten przymarznie na dobre, nie jest przyjemne!
 
Przykład zaśnieżonej anteny satelitarnej Triax. Fot. Hollex Sat Systems

Pisaliśmy o tych problemach pogodowych w książce pt. „Anteny satelitarne" od str. 168. Polecamy tę książkę.

Co zrobić, jeśli chce się oglądać ulubione kanały z satelity w zimie?

Oto nasz mały poradnik:

Sprytnie zamontować antenę!

Temat zaczyna się już przy wyborze miejsca na instalację anteny satelitarnej, a nawet wyborze samej anteny - o tym napiszemy poniżej.
Zasadniczo instalator powinien wiedzieć o tym, że trzeba założyć stojak i antenę tak, aby użytkownik instalacji antenowej nie musiał w zimie biegać z miotłą. Najgorszym wyborem jest montaż anteny na dachu lub kominie, bo wtedy dostanie się tam w zimie graniczy z cudem. Bardzo rzadko dzieje się tak, ale bywa, że jeśli śnieg przymarznie, to pozostaje czasami oczekiwanie na... wiosnę.

Dlatego należy unikać montażu na dachu czy kominie albo w niedostępnych miejscach. Najlepiej wybrać miejsce na balkonie, tarasie, loggii czy na ścianie obok okna i to tak, żeby miotła sięgnęła konwertera i dołu czaszy. Jeśli ktoś ma odpowiednie miejsce, to można założyć antenę... pod dachem, czyli tak, aby sama czasza i ewentualnie konwerter były schowane pod krańcem dachu. Istotne jest to, by sam konwerter nie wystawał poza obrys dachu, bo spadający śnieg lub topniejący lód może urwać konwerter lub zgiąć podtrzymanie LNB. Antena i konwerter muszą być ustawione z wielką precyzją - wręcz idealnie, bo każdy błąd kosztuje potem szybszy spadek sygnału przy opadach, szczególnie na kanałach 4K i HD w 8PSK. Każdy opad to minimum 1-2 dB spadku sygnału.
 
Sprytnie zamontowana antena. Fot. Hollex Sat Systems

Osłony konwerterów

To taki półśrodek, bo i tak sama czasza nie jest chroniona przed opadami, ale warto spróbować, bo ostatnio w Polsce można je łatwo kupić w cenach 40-60 zł.

Plastikowa osłona LNB Umbrella chroni konwertery przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. To taki „parasol ochronny” dla konwerterów na zmienne warunki pogodowe (deszcz, śnieg, lód, grad i ptasie ekskrementy). Zapewnia skuteczną ochronę i stabilną transmisję z satelity nawet w trudnych warunkach atmosferycznych - szczególnie chodzi o opady deszczu i śniegu.

Osłona jest skuteczną, atrakcyjną alternatywą dla irytującej rutyny czyszczenia konwertera i pasuje do wszystkich typów LNB. Szybka i łatwa w instalacji, bez potrzeby stosowania dodatkowych narzędzi. Osłona chroni konwertery przed szkodliwym promieniowaniem UV, znacznie zwiększając żywotność konwertera. Nieprawdą jest, że uszkadza konwerter w lecie, gdy jest wysoka temperatura, bo jest duży przewiew.

Podczas montażu należy pamiętać o zaokrąglonym kształcie parasola, który powinien być prawidłowo zamontowany nad LNB. Aby zapewnić bezproblemowy odbiór, osłona nie może dotykać konwerterów. Są co najmniej dwa rodzaje takich osłon - lekka LNB Umbrella Light Duty BOX  i cięższa - LNB Umbrella Heavy Duty BOX.
 
LNB Umbrella, czyli osłona konwertera

Środki hydrofobowe na czaszy

Przed instalacją anteny można przemyć lub nasmarować wklęsłą część czaszy anteny satelitarnej środkiem hydrofobowym, czyli mieszanką nanocząsteczek i substancji aktywnych do ochrony przez zanieczyszczeniami powierzchni. Dzięki wykorzystaniu nanotechnologii wytwarzana jest cienka powłoka hydrofobowa zabezpieczająca czaszę przed powstawaniem zacieków, zabrudzeń, osadów i nalotów. Ważne jest to, że śnieg i woda spadają lub spływają szybciej, nie pozostawiając lodu czy zanieczyszczeń. Dawniej sprzedawano nawet specjalne środki do anten, ale ponieważ ostatnie zimy były łagodne bez opadów, to było małe zainteresowanie.

Jako półśrodka można użyć zwykłego płynu do naczyń, czyli umyć czaszę raz na rok. Wtedy woda spływa szybciej - nie tworzą się krople podczas deszczu, a śnieg też spada szybciej. Oczywiście zanieczyszczenia powietrza w miastach powodują, że takim środkiem hydrofobowym antenę trzeba pokrywać przynajmniej raz w roku.
 
Środek hydrofobowy Fuba Nano Sat Care. Fot. Hollex Sat Systems

Amerykańskie firmy dawniej dostarczały specjalne hydrofobowe tkaniny, które naciągało się na antenę. Z takich tkanin szybko spadał śnieg i krople deszczu, przez co samo lustro czaszy pod tkaniną było czyste. W Polsce raczej nikt ich nie sprzedawał i nie stosował. Taki patent to tylko rarytas dla nielicznych.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - UŻYWANY

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

499 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...