reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak pogodzić dwie platformy w domu?

dodano: 2019-01-18 12:54 | aktualizacja: 2019-01-18 13:08
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 11-12/2018

Jak pogodzić dwie platformy w domu Ostatnio dużo znajomych, ale też klientów zadaje mi bardzo ważne pytanie: „Wiesz, jak to w domu – ja oglądam „trawę”, a żona chciałaby oglądać serial i stale jest problem, kto ma w domu władzę, czyli pilota w ręce. Jak to pogodzić, i to jak najtaniej, żebym mógł oglądać dużo transmisji piłki nożnej i siatkówki, a do tego żona i dzieci byli zadowoleni?”.

Jak pogodzić dwie platformy w domu


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

6. Czy wystarczy Orange z dekoderem 4K?

Teoretycznie tak, ale pamiętać należy, że sam Orange nie produkuje żadnego własnego kanału. Jest jedynie operatorem platformy satelitarnej i sieci IPTV w Polsce, który korzysta z usług zewnętrznych nadawców i właścicieli praw. Dekodery Orange zwykle bywały niedopracowane i powolne, ale skoro jest też dekoder 4K, to sam procesor w nim musi być na tyle mocny, że poradzi sobie z obsługą. Dekoder Orange ma zapisaną na sztywno listę kanałów, więc oglądać można jedynie słuszne kanały.

7. Jakie dekodery z platform są najlepsze?

Od zawsze wiadomo, że własny tuner satelitarny (moda na linuksowe jest na topie) lub wbudowany tuner w telewizorze (jeden pilot – wszystko pod kontrolą), to inny komfort obsługi, odbioru, ustawień, nagrywania. Jednak jeśli nie ma innego wyjścia, np. finansowania, to trzeba się zorientować, który z dekoderów poszczególnych platform taki komfort daje oraz jakie są zalety i wady. Pamiętać należy, że dekodery platform zwykle mają listę kanałów ustawioną według kolejności narzuconej przez operatora. Nie ma zwykle opcji własnego wyszukiwania kanałów, w tym z innych satelitów (czasami Astra).

W platformie Cyfrowy Polsat można polecić dekodery Evobox, ponieważ je dopracowano – działają szybko i w miarę sprawnie, często są aktualizacje oprogramowania. Podobnie w przypadku nc+ polecam dekoder 4K UltraBOX+, bo to zaawansowany dekoder 4K z opcją nagrywania na dysk. Działa szybko i dla kogoś, kto ma telewizor 4K, jest wygodny. Na abonament można mieć Canal+ 4K Ultra HD z transmisjami wybranych meczów Premier League, LaLigi, Bundesligi czy od niedawna Ekstraklasy. W Orange TV jest dekoder 4K, który pozwoli na odbiór wybranych pozycji w Eleven Sports 1 w jakości 4K, ale tylko po sieci, gdyż emisja z satelity tego kanału dla pozostałych platform jest tylko w HD.

Niestety dekodery dedykowane nie mają dostępu do niekodowanych stacji FTA z satelity w jakości 4K, co wydaje się nieco dziwne. Lista zagranicznych kanałów HD też jest rzadko aktualizowana. Tunery własne nie mają takich ograniczeń i przez to biją na głowę dekodery dedykowane.
 
Dekoder Evobox PVR Cyfrowego Polsatu
Dekoder 4K UltraBOX+ platformy nc+

8. Nastawiam się wyłącznie na polskie stacje telewizyjne. Jaki jest wybór?

Jeśli ktoś nie ma zamiaru płacić za oglądanie polskich stacji i wystarczy mu oferta z multipleksów NTC, to wystarczy zainstalować odpowiedni wzmacniacz z tyloma wyjściami, ile będzie telewizorów. Wystarczy jedna zewnętrzna antena szerokopasmowa dla naziemnej telewizji cyfrowej i już. Nie trzeba wtedy instalować wielu kabli czy multiswitcha. Chyba że ktoś oprócz anteny DVB-T chciałby jednak mieć antenę satelitarną i multiswitch dla tymczasowego odbioru kanałów niekodowanych (FTA), to jak najbardziej konieczna jest antena o rozmiarach, jak pisaliśmy wcześniej (od 80 cm do 120 cm). Gdyby przyszła ochota na oglądanie płatnych stacji, to wystarczy podpiąć dekoder/niezależny odbiornik i już. Oczywiście z góry należy przewidzieć sytuację pod tytułem niezależne nagrywanie jednego lub więcej programów równocześnie, bo wtedy jest potrzeba ułożenia kolejnych kabli.

9. Chciałbym równocześnie mieć dostęp do polskich i zagranicznych stacji z różnych satelitów.

Często zdarza się, że małżeństwo jest „polsko-zagraniczne” i w domu jest podstawowy problem, że jedno chciałoby po polsku, a drugie po niemiecku lub włosku, już nie patrząc na ten dylemat „trawa kontra serial”. Polskie stacje wiadomo skąd odbierać z wcześniejszych rozważań.

Wtedy trzeba koniecznie mieć dostęp do kanałów zagranicznych z takiego satelity, gdzie zwykle jest ich najwięcej. Wiadomo, że włoskie (i polskie) kanały to Hot Bird 13°E, niemieckie i austriackie to Astra 19,2°E, tureckie to Turksat 42°E, a rosyjskie to Eutelsat 36°E. Instalacja dodatkowej anteny na satelitę, z którego nadawane są kanały, może stanowić problem, a do tego trzeba brać pod uwagę na utrudniony dostęp do części oferty, bo jest ona kodowana lub poza zasięgiem technicznym. Wiązki satelity na teren Polski nie sięgają, np. Astra 2 – 28,2°E lub Badr – 26°E.

10. Chcę korzystać z kanałów UHD 4K, bo mam telewizor 4K.

Wiele szumu jest wokół 4K, ale od razu uprzedźmy, że samo posiadanie telewizora 4K nic nie znaczy, jeśli nie ma co oglądać, gdyż brak jest tzw. kontentu w tej jakości. Najwięcej jest 4K w Internecie, w VOD czy YouTube, ale to nie są programy na żywo. Jest kilka testowych kanałów 4K na satelitach i nie są one kodowane. Często są wyjątkowe okazje, że transmisje sportowe z ważnego meczu są testowo nadawane FTA z jakiegoś satelity. Kto ma antenę satelitarną na wiele satelitów, to w ramach DX może mieć okazję obejrzeć live mecz, np. Ligi Mistrzów, MŚ, itd. Tak podczas MŚ w Rosji można było oglądać FTA większość meczów w jakości 4K, a oprócz tego nadawano je kodowane m.in. w TVP 4K i Canal+ 4K Ultra HD. Szkoda, że tego pierwszego kanału już nie ma w tej chwili. Zabrakło zawartości, a może raczej przedsiębiorczości decydentom TVP i kanał zajmował tylko pojemność, więc jego formalny nadawca musiał go zdjąć z satelity. Ten kanał powinien powrócić, choćby w sytuacji gdyby nc+ razem z TVP kupiły prawa do transmisji polskiej Ekstraklasy na kolejne lata. Wtedy TVP powinna postawić na większy rozwój technologii 4K.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

299 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

1 990 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

109 zł Więcej...
reklama