reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Inea dostawcą najszybszego Internetu wg SpeedTest.pl

dodano: 2019-01-22 15:01 | aktualizacja: 2019-01-22 16:53
autor: Anita Kaźmierska | źródło: speedtest.pl/INEA/satkurier.pl

Inea SpeedTest.pl opublikował wyniki rocznego rankingu dostawców najszybszego Internetu w Polsce. Pierwsze miejsce w kategorii ogólnej zajęła INEA. Jest to drugie z rzędu zwycięstwo operatora w rankingu rocznym. Drugie miejsce należy do TOYA, a trzeciego do sieci UPC Polska.

SpeedTest.pl INEA


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ranking SpeedTest.pl za 2018 rok został przygotowany w oparciu o ponad 35 mln wykonanych pomiarów w Polsce, ponad 5 mln gigabajtów przesłanych danych, ponad 15 mln użytkowników i 40 serwerów testowych. Zestawienie powstało z uwzględnieniem najważniejszego dla użytkownika parametru połączenia internetowego, jakim jest prędkość pobierania danych (ang. download). Warunkiem kwalifikacji operatora do rankingu za 2018 rok była obecność w co najmniej sześciu rankingach miesięcznych SpeedTest.pl.

Średni roczny wynik INEA w kategorii ogólnej przekroczył historyczną granicę 100 Mb/s i wyniósł dokładnie 101,13 Mb/s. Rok wcześniej średnia prędkość tego operatora wynosiła 67,94 Mb/s - mowa zatem o przyspieszeniu rzędu 48 proc. (o ponad 33 Mb/s). W 2018 roku INEA zdeklasowała konkurencję, wygrywając ranking miesięczny Internetu stacjonarnego dwanaście razy z rzędu. W grudniu operator uzyskał też najwyższy w historii SpeedTest.pl wynik - 129,20 Mb/s, zostawiając tym samym w tyle wszystkich konkurentów, którym nie udało się przekroczyć bariery 90 Mb/s. INEA triumfowała także w kategorii Wi-Fi, wygrywając ranking nieprzerwanie od marca 2018 roku.
 

Wyniki comiesięcznych rankingów oraz rocznego wyraźnie pokazują, że mamy nie tylko dobrą infrastrukturę, ale też usługi. Wprowadzenie najszybszego Internetu w UE – 10 Gb/s czy łącza symetrycznego dla wszystkich klientów to inicjatywy, które mogliśmy wprowadzić tylko dzięki temu, że w dużej mierze korzystamy z technologii FTTH. Skoro daje ona tak wielkie możliwości, to chcemy, żeby mogło z nich korzystać jak najwięcej osób. Obecnie mamy blisko 200 tys. klientów korzystających z Internetu i prawie połowa z nich korzysta ze światłowodu.

Cieszy nas zwycięstwo w rankingu rocznym, zwłaszcza że wygrywaliśmy w każdym z 12 miesięcy minionego roku. Dodatkowo osiągnęliśmy średni wynik powyżej 100 Mb/s, a dla przypomnienia ranking roczny za 2017 wygraliśmy z wynikiem nieznacznie przekraczającym 60 Mb/s. Nie traktujemy tego jako powodu do zadowolenia, a tylko jako wypełnienie obietnicy złożonej klientom i zobowiązanie do jeszcze cięższej pracy w 2019 roku

- powiedział Michał Bartkowiak, Chief Operating Officer INEA.

INEA jest jednym z liderów technologii światłowodowej w Polsce. Obecnie w zasięgu jej sieci jest blisko 550 tys. gospodarstw domowych, a światłowód do domu INEA dociera do 300 tys. gospodarstw domowych. Z usługi FTTH korzysta prawie 100 tys. klientów indywidualnych. Od 5 lat inwestycje INEA koncentrują się na rozbudowie własnej sieci światłowodowej oraz przebudowie dotychczasowych sieci do standardów FTTH. W efekcie wszystkich tych działań, w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba gospodarstw domowych znajdujących się w zasięgu światłowodów INEA wzrosła o 41 proc.

Drugie miejsce należy do łódzkiego operatora TOYA z wynikiem 79,21 Mb/s (235.748 pomiarów). Podium zamyka ogólnopolskie UPC ze średnią prędkością pobierania danych 78,65 Mb/s (1.513.060 pomiarów). Tuż za podium znajduje się Vectra z wynikiem 65,45 Mb/s (920.734 pomiarów). Poniższe wykresy przedstawiają, jak zmieniała się prędkość u wymienionych operatorów w trakcie 2018 roku:
 

Dodatkowo INEA i Vectra otrzymały wyróżnienie od SpeedTest.pl za największe wzrosty prędkości dostarczanej usługi dostępu do Internetu w 2018 roku. W przypadku Vectry wzrost ten jest również na poziomie 48 proc. w stosunku do średnich prędkości za rok 2017 (44,18 Mb/s).

Zwycięzcą w rankingu na najszybszy Internet mobilny w Polsce w 2018 roku został T-Mobile.
Pod pojęciem „testy mobilnego internetu” kryją się pomiary wykonane w zasięgu sieci 3G oraz 4G w aplikacjach mobilnych SpeedTest.pl. T-Mobile na podstawie ponad 450 tys. pomiarów uzyskał średnią prędkość pobierania danych na poziomie ponad 19 Mb/s. Stanowi to wzrost o ponad 4 proc. w stosunku do roku 2017 (18,28 Mb/s) i pozwala T-Mobile na zajęcie pierwszego miejsca w tej kategorii. Drugi rok z rzędu.
 

Świadczenie klientom najlepszych jakościowo usług w najlepszej sieci jest naszym celem i stanowi o sile T-Mobile. Ponowne i do tego jeszcze bardziej przekonujące zwycięstwo w rankingu SpeedTest.pl idzie w parze z wynikami niezależnych badań jakości sieci i opiniami klientów nt. usług telekomunikacyjnych świadczonych przez T-Mobile. Jest to także potwierdzenie, że dobrze realizujemy naszą misję bycia numer 1 w tych naprawdę ważnych kwestiach jak sieć, usługi czy zadowolenie klienta.

- powiedziała Małgorzata Rybak-Dowżyk, dyrektor departamentu komunikacji korporacyjnej T-Mobile.

Drugie miejsce zajął Orange z wynikiem 18,12 Mb/s (640.468 pomiarów), a trzecie Plus ze średnią prędkością pobierania danych 16,28 Mb/s (539.546 pomiarów). Poza podium znalazł się Play z wynikiem 15,48 Mb/s (879.625 pomiarów).

Dodatkowo Play otrzymał wyróżnienie od SpeedTest.pl za największy wzrost prędkości dostarczanej usługi mobilnego dostępu do internetu w 2018 roku. Średnia prędkość pobierania danych w Play była o 18 proc. większa w stosunku do średnich prędkości za rok 2017 (13,12 Mb/s).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polskie kablówki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Dreambox ONE Ultra HD 2xS2X Multistream

Najnowszy i najszybszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy...

1 199 zł Więcej...

Kamera SJCAM SJ8 PRO

979 zł Więcej...

Konwerter Monoblock Quad 6° Inverto IDLB-QUDM21

Sprawdzony monoblock Quad marki Inverto serii Black Premium (6 stopni...

199 zł Więcej...
reklama