Osaka - Kvitova w finale AO 2019

dodano: 2019-01-24 10:23 | aktualizacja: 2019-01-24 11:13
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eurosport

AO-2019-Australian-open-2019-tenis-360px.jpg Naomi Osaka (4. WTA) awansowała do pierwszego w karierze finału Australian Open. W czwartkowym półfinale Japonka pokonała 6:2, 4:6, 6:4 Czeszkę Karolinę Pliskovą (8. WTA). Dla 21-letniej triumfatorki US Open będzie to dopiero drugi wielkoszlemowy finał. Jej rywalką będzie w nim inna Czeszka Petra Kvitova (6. WTA).

Australian Open Eurosport

Mimo młodego wieku, Osaka imponuje ogromną dojrzałością na korcie. Nie inaczej było w meczu z Pliskovą, gdy w najważniejszych momentach trzeciego seta grała niesamowicie skutecznie. Przy 0:1 i prowadzeniu 4:3 musiała bronić break pointów i poradziła sobie znakomicie. Do zwycięstwa w tej partii wystarczyło jej pojedyncze przełamanie, na 2:1.

Nie oddała inicjatywy
​​​​​​W całym meczu Japonka popisała się czterema breakami (dwa w pierwszym, jeden w drugim i jeden w trzecim secie). Łącznie zanotowała aż 56 uderzeń wygrywających, przy 30 niewymuszonych błędach. U rywalki bilans ten wyniósł 20-21. W czwartkowym pojedynku posłała na stronę rywalki 15 asów, notując przy okazji dużo lepsze od rywalki statystyki serwisowe. Ostatnią piłkę wygrała po godzinie i 53 minutach.

- Spodziewałam się trudnego meczu. Ona wygrywała w przeszłości ze mną częściej niż ja z nią. Zaczyna procentować moje coraz większe doświadczenie, także z poprzednich spotkań tego turnieju. Bardzo lubię grę w upale, więc nie ucieszyłam się, gdy zamknięto dach - powiedziała po ostatniej piłce Osaka.

Do tej pory Japonka wygrała tylko dwa seniorskie turnieje. W 2018 roku zanotowała triumfy w Indian Wells i US Open. Z kolei Pliskova w półfinale wielkoszlemowej imprezy zagrała po raz trzeci. Do finału przebiła się raz, podczas US Open 2016. Lepsza wówczas okazała się od niej Andżelika Kerber.

Stawką finału prowadzenie w rankingu
O tytuł w sobotę Osaka zagra z Petrą Kvitovą. Ta w czwartek wyeliminowała Amerykankę Danielle Collins 7:6(2), 6:0. Stawką finałowego pojedynku - poza tytułem - będzie także debiut w roli liderki rankingu WTA w poniedziałkowym notowaniu. Japonka, która w pierwszej rundzie pokonała Magdę Linette, wcześniej w Australian Open dotarła co najwyżej do czwartej rundy.

Transmisja z finału singla kobiet Australian Open: Naomi Osaka - Petra Kvitova w sobotę, 26 stycznia o godz. 9:30 w Eurosporcie 1.