reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BCAST wspiera budowę IoT w Düsseldorfie

dodano: 2019-01-31 10:21
autor: Jerzy Kruczek | źródło: BCAST

BCAST Pod koniec stycznia br. do niemieckiego Düsseldorfu trafiły zaprojektowane i skonstruowane przez polską firmę BCAST urządzenia służące budowaniu miejskiej sieci IoT. Ich pierwszym zadaniem będzie badanie warunków atmosferycznych panujących w mieście oraz „śledzenie” obiektów. W przyszłości, dzięki nawiązaniu współpracy z lokalnym operatorem radiodyfuzyjnym, BCAST będzie też odpowiedzialny za dostarczanie rozwiązań DAB+ na bazie autorskiej platformy DABCAST.

Rheinturm Düsseldorf


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W 2019 r. stolica Nadrenii Północnej-Westfalii uczyni duży krok w kierunku stania się Smart City. Wszystko to dzięki inżynierom firmy BCAST, którzy w ramach komórki badawczo-rozwojowej DABCAST zaprojektowali i skonstruowali specjalnie do tego celu przeznaczone sensory i bramki IoT. Przekazane urządzenia budują sieć Internetu Rzeczy w modelu LPWAN (skrót od Low-Power Wide-Area Network) na bazie standardu LoRa (skrót od Long Range Radio), czyli tzw. LoRaWAN.

Zdaniem firmy BCAST, na obecnym etapie rozwoju różnych standardów „Internetu wszechrzeczy”, LoRaWAN stanowi atrakcyjną i realną odpowiedź na potrzeby tworzenia inteligentnej infrastruktury miejskiej. Urządzenia LoRa do komunikacji wykorzystują częstotliwości radiowe z nielicencjonowanego zakresu 868 MHz. Taka długość fali i sposób modulacji zaproponowany w LoRa pozwala pokryć sygnałem bardzo duży obszar minimalizując przy tym zakłócenia. Dodatkowo sensory działające w tym standardzie zużywają bardzo mało energii, ponieważ wysyłają w ustalonych cyklach minimalne pakiety danych (od 5 do 50 bajtów), co sprawia, że są w stanie pracować na zasilaniu bateryjnym przez wiele lat. Taka specyfika technologii LoRa pozwala na proste dodawanie funkcjonalności IoT do już istniejącej infrastruktury, a także na tworzenie inteligentnej sieci w miejscach, w których niemożliwe jest doprowadzenie stałego źródła zasilania.

Pierwsza partia urządzeń DABCAST przekazana do Niemiec będzie służyć badaniu warunków klimatycznych w Düsseldorfie. Kolejna, planowana na koniec kwartału, pozwoli na wdrożenia usług związanych z śledzeniem przedmiotów i monitorowaniem ich unikalnych parametrów.

Rodzima technologia – międzynarodowe zainteresowanie
Dogodną możliwość wejścia na rynek niemiecki firma BCAST uzyskała dzięki partnerstwu z tamtejszym liderem rynku FM, obsługującym ponad 700 emisji radiowych na terenie całego kraju, czyli spółce UPLINK. W ramach współpracy BCAST dzieli się z UPLINK swoimi doświadczeniami w tworzeniu sieci IoT i buduje jego kompetencje w zakresie technologii cyfrowych. Inżynierowie z działu R&D polskiej firmy przygotują dedykowane dla UPLINK sensory, pozwalające na budowanie usług związanych m.in. z geolokalizacją przedmiotów.

Wykorzystanie polskich bramek i sensorów IoT w Düsseldorfie jest już kolejnym zagranicznym wdrożeniem technologii BCAST. W lipcu 2018 r. urządzenia firmy zostały przesłane na norweską wyspę Spitsbergen, gdzie w warunkach ekstremalnego zimna zbierają i przekazują informacje o temperaturze, ciśnieniu, wilgotności powietrza, a także będą mierzyły grubość pokrywy śniegowej na tamtejszym lodowcu.
 

Zebrane doświadczenie utwierdza nas w przekonaniu, że z roku na rok coraz więcej podmiotów będzie doceniać znaczenie i przydatność IoT oraz LoRaWAN, nie tylko w zastosowaniach publicznych, ale także przemysłowych czy prywatnych. Równoległe funkcjonowanie różnych technologii IoT jest możliwe, co więcej każda z nich może osiągnąć porównywalny sukces. Ważne jest znalezienie odpowiednich zastosowań i specyficznych usług, które najlepiej zutylizują cechy i charakter danej technologii, czy to LoRa, Nb-IoT w 5G, czy też Bluetooth, ZigBee lub Z-Wave. LoRa ma szansę stać się jednak wiodącym narzędziem, jeśli chodzi o realizację koncepcji Smart City. Potwierdza to zainteresowanie ze strony potencjalnych integratorów, jak i potencjalnych odbiorców usług. Zauważył to również nasz partner – UPLINK, który potraktował rozpoczęcie współpracy bardzo poważnie, a dla referencyjnej bramki zapewnił prestiżową lokalizację – szczyt najbardziej charakterystycznego budynku w regionie, czyli Rheinturm

- mówi Maciej Lipiński, członek zarządu BCAST.

W dalszej perspektywie – DAB+
Obok IoT głównym obszarem zainteresowania wrocławskiej komórki badawczo-rozwojowej DABCAST jest ich autorskie rozwiązanie (nazywające się tak samo jak dział R&D – DABCAST) pozwalające nawet najmniejszym nadawcom w sposób efektywny rozpocząć nadawanie w DAB+. Zastosowanie technologii chmurowej pozwoliło znacznie obniżyć koszty, które muszą ponieść nadawcy, aby rozpocząć emisję sygnału w formie cyfrowej. To właśnie atrakcyjne perspektywy cenowe w połączeniu z jakością świadczonych usług skłoniły takich nadawców jak ogólnopolskie Radio Maryja czy lokalne MUZO.FM do wejścia na testowe multipleksy firmy w Warszawie, Wrocławiu oraz wkrótce w Gdańsku.
 

Podczas testów w Polsce udało się potwierdzić, że rozwiązanie DABCAST bardzo dobrze sprawuje się w codziennej pracy, dlatego jesteśmy gotowi, by dzielić się naszą technologią z zagranicznymi partnerami. Pierwszym i aktualnie najważniejszym jest włoski operator PRAIS, kolejny to właśnie niemiecki UPLINK. Wyeksportowanie naszej technologii na rozbudowany niemiecki rynek radiowy to duża szansa na rozwój i popularyzacje nie tylko DABCAST, ale także DAB+ jako standardu, również wśród małych i lokalnych nadawców, oraz dalsza pomoc firmie UPLINK w demonopolizacji niemieckiego rynku radiodyfuzyjnego

- mówi Maciej Lipiński z BCAST.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet rzeczy - IoT


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

479 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama