reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BCAST wspiera budowę IoT w Düsseldorfie

dodano: 2019-01-31 10:21
autor: Jerzy Kruczek | źródło: BCAST

BCAST Pod koniec stycznia br. do niemieckiego Düsseldorfu trafiły zaprojektowane i skonstruowane przez polską firmę BCAST urządzenia służące budowaniu miejskiej sieci IoT. Ich pierwszym zadaniem będzie badanie warunków atmosferycznych panujących w mieście oraz „śledzenie” obiektów. W przyszłości, dzięki nawiązaniu współpracy z lokalnym operatorem radiodyfuzyjnym, BCAST będzie też odpowiedzialny za dostarczanie rozwiązań DAB+ na bazie autorskiej platformy DABCAST.

Rheinturm Düsseldorf


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W 2019 r. stolica Nadrenii Północnej-Westfalii uczyni duży krok w kierunku stania się Smart City. Wszystko to dzięki inżynierom firmy BCAST, którzy w ramach komórki badawczo-rozwojowej DABCAST zaprojektowali i skonstruowali specjalnie do tego celu przeznaczone sensory i bramki IoT. Przekazane urządzenia budują sieć Internetu Rzeczy w modelu LPWAN (skrót od Low-Power Wide-Area Network) na bazie standardu LoRa (skrót od Long Range Radio), czyli tzw. LoRaWAN.

Zdaniem firmy BCAST, na obecnym etapie rozwoju różnych standardów „Internetu wszechrzeczy”, LoRaWAN stanowi atrakcyjną i realną odpowiedź na potrzeby tworzenia inteligentnej infrastruktury miejskiej. Urządzenia LoRa do komunikacji wykorzystują częstotliwości radiowe z nielicencjonowanego zakresu 868 MHz. Taka długość fali i sposób modulacji zaproponowany w LoRa pozwala pokryć sygnałem bardzo duży obszar minimalizując przy tym zakłócenia. Dodatkowo sensory działające w tym standardzie zużywają bardzo mało energii, ponieważ wysyłają w ustalonych cyklach minimalne pakiety danych (od 5 do 50 bajtów), co sprawia, że są w stanie pracować na zasilaniu bateryjnym przez wiele lat. Taka specyfika technologii LoRa pozwala na proste dodawanie funkcjonalności IoT do już istniejącej infrastruktury, a także na tworzenie inteligentnej sieci w miejscach, w których niemożliwe jest doprowadzenie stałego źródła zasilania.

Pierwsza partia urządzeń DABCAST przekazana do Niemiec będzie służyć badaniu warunków klimatycznych w Düsseldorfie. Kolejna, planowana na koniec kwartału, pozwoli na wdrożenia usług związanych z śledzeniem przedmiotów i monitorowaniem ich unikalnych parametrów.

Rodzima technologia – międzynarodowe zainteresowanie
Dogodną możliwość wejścia na rynek niemiecki firma BCAST uzyskała dzięki partnerstwu z tamtejszym liderem rynku FM, obsługującym ponad 700 emisji radiowych na terenie całego kraju, czyli spółce UPLINK. W ramach współpracy BCAST dzieli się z UPLINK swoimi doświadczeniami w tworzeniu sieci IoT i buduje jego kompetencje w zakresie technologii cyfrowych. Inżynierowie z działu R&D polskiej firmy przygotują dedykowane dla UPLINK sensory, pozwalające na budowanie usług związanych m.in. z geolokalizacją przedmiotów.

Wykorzystanie polskich bramek i sensorów IoT w Düsseldorfie jest już kolejnym zagranicznym wdrożeniem technologii BCAST. W lipcu 2018 r. urządzenia firmy zostały przesłane na norweską wyspę Spitsbergen, gdzie w warunkach ekstremalnego zimna zbierają i przekazują informacje o temperaturze, ciśnieniu, wilgotności powietrza, a także będą mierzyły grubość pokrywy śniegowej na tamtejszym lodowcu.
 

Zebrane doświadczenie utwierdza nas w przekonaniu, że z roku na rok coraz więcej podmiotów będzie doceniać znaczenie i przydatność IoT oraz LoRaWAN, nie tylko w zastosowaniach publicznych, ale także przemysłowych czy prywatnych. Równoległe funkcjonowanie różnych technologii IoT jest możliwe, co więcej każda z nich może osiągnąć porównywalny sukces. Ważne jest znalezienie odpowiednich zastosowań i specyficznych usług, które najlepiej zutylizują cechy i charakter danej technologii, czy to LoRa, Nb-IoT w 5G, czy też Bluetooth, ZigBee lub Z-Wave. LoRa ma szansę stać się jednak wiodącym narzędziem, jeśli chodzi o realizację koncepcji Smart City. Potwierdza to zainteresowanie ze strony potencjalnych integratorów, jak i potencjalnych odbiorców usług. Zauważył to również nasz partner – UPLINK, który potraktował rozpoczęcie współpracy bardzo poważnie, a dla referencyjnej bramki zapewnił prestiżową lokalizację – szczyt najbardziej charakterystycznego budynku w regionie, czyli Rheinturm

- mówi Maciej Lipiński, członek zarządu BCAST.

W dalszej perspektywie – DAB+
Obok IoT głównym obszarem zainteresowania wrocławskiej komórki badawczo-rozwojowej DABCAST jest ich autorskie rozwiązanie (nazywające się tak samo jak dział R&D – DABCAST) pozwalające nawet najmniejszym nadawcom w sposób efektywny rozpocząć nadawanie w DAB+. Zastosowanie technologii chmurowej pozwoliło znacznie obniżyć koszty, które muszą ponieść nadawcy, aby rozpocząć emisję sygnału w formie cyfrowej. To właśnie atrakcyjne perspektywy cenowe w połączeniu z jakością świadczonych usług skłoniły takich nadawców jak ogólnopolskie Radio Maryja czy lokalne MUZO.FM do wejścia na testowe multipleksy firmy w Warszawie, Wrocławiu oraz wkrótce w Gdańsku.
 

Podczas testów w Polsce udało się potwierdzić, że rozwiązanie DABCAST bardzo dobrze sprawuje się w codziennej pracy, dlatego jesteśmy gotowi, by dzielić się naszą technologią z zagranicznymi partnerami. Pierwszym i aktualnie najważniejszym jest włoski operator PRAIS, kolejny to właśnie niemiecki UPLINK. Wyeksportowanie naszej technologii na rozbudowany niemiecki rynek radiowy to duża szansa na rozwój i popularyzacje nie tylko DABCAST, ale także DAB+ jako standardu, również wśród małych i lokalnych nadawców, oraz dalsza pomoc firmie UPLINK w demonopolizacji niemieckiego rynku radiodyfuzyjnego

- mówi Maciej Lipiński z BCAST.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet rzeczy - IoT


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 259 zł Więcej...

Antena Fuba 902B LTE 5G 470-694 MHz

Antena DVB-T FUBA DAT902 5G to profesjonalna antena telewizyjna z...

149 zł Więcej...