reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Poradnik: Co wybrać - Vu+ Duo 4K czy Vu+ Ultimo 4K?

dodano: 2019-01-28 13:01
autor: Janusz Sulisz | źródło: satelitnatv.sk/AB-Com/satkurier.pl

Vu+ Vuplus O jednym z najpotężniejszych na rynku tunerów na Linuksie, czyli o Vu+ Ultimo 4K, pisaliśmy w wydaniu SAT Kuriera 1-2/2017. Minęły już dwa lata, a Vu+ Ultimo 4K dalej jest jednym z topowych urządzeń. Owszem tani nie jest, więc nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. Czy warto go kupić? Postanowiliśmy porównać Vu+ Ultimo 4K z najnowszym tunerem Vu+ Duo 4K, którego test jest w wydaniu SAT Kuriera 11-12/2018.

Vu+ Ultimo 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Porównanie odbiorników Vu+ Duo 4K i Vu+ Ultimo 4K

Vu+ Duo 4K jest napędzany 4-rdzeniowym procesorem z zegarem 2,1 GHz, ma 4 GB pamięci flash i 2 GB pamięci RAM. Do tunera można włożyć 2 głowice tunera DVB-S2 / S2X FBC lub FBC DVB-C V2, lub MTSIF Dual T2. Posiada jeden uniwersalny czytnik kart dekodera, dwa gniazda dla modułów CAM i 3,5-calowy wyświetlacz LCD. Dodatkowo odbiornik obsługuje również standardy HDR10 / HLG. Bardziej szczegółowe informacje na jego temat można przeczytać w artykule w SAT Kurierze 11-12/2018.
 
Vu+ Duo 4K

Vu+ Ultimo 4K został wprowadzony do sprzedaży w grudniu 2016 roku, dwa lata wcześniej niż Vu+ Duo 4K. W porównaniu z najnowszym odbiornikiem Vu+ ma na pewno mniej wydajny 4-rdzeniowy procesor z częstotliwością zegara 1,6 GHz. Pamięć typu flash jest identyczna (4 GB), a pamięć RAM o 1 GB większa (3 GB). Vu+ Ultimo 4K może posiadać maksymalnie 3 głowice wewnątrz, czyli o jedną głowicę więcej niż w Duo 4K, z których 2 głowice mogą być FBC DVB-S2/S2X FBC DVB-C V2 i MTSIF podwójny T2 i podwójny DVB-S/S2 i DVB T/T2/C. Ponadto istnieje również możliwość włożenia dysku twardego 2,5" lub 3,5"/SDD, czego w Duo 4K nie ma. Posiada 2 czytniki na karty i nieco większy 4-calowy wyświetlacz LCD. Więcej można przeczytać w teście Vu+ Ultimo 4K w SAT Kurierze.

Wymiary
Vu+ Ultimo 4K w porównaniu z Vu+ Duo 4K jest na pewno dużo większy. Wielkość Vu+ Ultimo 4K jest wygodna głównie ze względu na obudowę, do której można włożyć dysk nie tylko 2,5”, ale także 3,5". Ma również jedno dodatkowe gniazdo na głowicę tunera i oczywiście większy wyświetlacz LCD z przodu (4" zamiast 3,5") .

Vu+ Duo 4K: 310 x 258 x 66 (S x G x W) mm
Vu+ Ultimo 4K: 381 x 292 x 74 (S x G x W) mmPanel przedni i tylny
Oba odbiorniki Vu+ mają dwa gniazda tunera FBC. Ultimo 4K ma jedno dodatkowe gniazdo, ale nie dla głowicy FBC, ale dla podwójnej głowicy DVB-S2 lub DVB-T/T2/C. Oczywiście do obu odbiorników można podłączyć zewnętrzne tunery USB, w tym oryginalny tuner USB DVB-T2. Oprócz gniazd dla głowic oba odbiorniki Vu+ mają złącza SPDIF, wyjście i wejście HDMI, 2x USB 3.0, Ethernet (RJ45), port RJ11, złącze do podłączenia zewnętrznego zasilacza. Ponadto Duo 4K ma złącze 2,5" dysku HDD/SSD, a Ultimo 4K ma gniazdo analogowego wyjścia audio.

Z przodu odbiornika Vu+ Ultimo 4K jest tylko jeden przycisk dotykowy włącznika, podczas gdy Vu+ Duo 4K ma dodatkowe 4 przyciski sterujące CH +/- i VOL +/-. Vu+ Duo 4K ma jeden czytnik kart i dwa gniazda dla modułów CAM. Za to największy mocarz: Vu+ Ultimo 4K ma jeszcze jeden dodatkowy czytnik kart, więc jest szczególnie przeznaczony dla bardziej wymagających użytkowników, którzy kupią go, bo potrzebują mieć do płatnych pakietów, np. nc+ na CAM CI+, Cyfrowy Polsat na module CAM CI+, karta erotyczna w Viaccess i jeszcze jakaś karta ORF, HRT (nieparowalna). Aż takie możliwości ma ten odbiornik i wszystko teoretycznie może działać, aczkolwiek ustawienie prawidłowego odbioru kanałów dublowanych z kilku kart to już sztuka według tzw. zadań modułu. Oba odbiorniki mają port USB 3.0 z przodu, w odróżnieniu od dwóch złącz USB z tyłu, ale tam są tylko USB 2.0. Nie można oczywiście zapomnieć o znaczącej różnicy jeśli chodzi o wyświetlacz LCD. Vu+ Duo 4K ma wyświetlacz 3,5", a Vu+ Ultimo 4K - 4,0".
 
Vu+ Duo 4K (w wersji z jedną głowicą)
Vu+ Ultimo 4K (w wersji z dwiema głowicami)

Piloty zdalnego sterowania
Każdy z tych modeli odbiorników Vu+ ma inny typ pilota zdalnego sterowania - co ciekawe oba są pilotami uniwersalnymi. Można je również zaprogramować do sterowania telewizorem. Istotna różnica w pilotach jest taka, że stosuje się inne rodzaje baterii: Vu+ Duo 4K ma dwie baterie AA, a Ultimo 4K mniejsze baterie AAA.


Prędkość
Nowy odbiornik Vu+ Duo 4K ma dużo mocniejszy procesor, więc sam odbiornik powinien być nieco szybszy, ale to tylko w teorii. Jednak podczas korzystania i porównywania z Vu+ Ultimo 4K nie było to zbyt zauważalne. Prędkość przełączania kanałów jest prawie natychmiastowa na obu odbiornikach, gdy włączona jest funkcja Fast Channel Change (FCC), więc zasadniczo nie ma nic do porównania. Podobnie było z samym wyszukiwaniem kanałów. Gdyby jednak skupić się na ponownym uruchomieniu lub ogólnym startowym uruchomieniu odbiornika, podczas testów była znaczna różnica. W obu tych przypadkach Vu+ Ultimo 4K był znacznie wolniejszy.

Od włączenia przez wyłącznik zasilania z tyłu odbiornika, Vu+ Duo 4K uruchomił się w 44 sekundy. Odliczanie trwało do momentu przechwycenia obrazu na niekodowanym kanale. Ponowne uruchomienie trwało 54 sekundy.

Vu+ Ultimo 4K uruchamia się znacznie wolniej. W testach było to dokładnie 1 minuta i 6 sekund. Odbiornik Vu+ Ultimo 4K włącza się 22 sekundy później niż Vu+ Duo 4K. W przypadku ponownego uruchomienia był jeszcze wolniejszy o kolejne 12 sekund (1 minuta i 18 sekund).

Wszystkie testy zostały przeprowadzone przy użyciu najnowszej wersji oprogramowania VTI (wersja 14.0.1 z 1.12.2018), którą zainstalowano w obu odbiornikach Vu+.


Czytniki kart i gniazda CI
Oba modele odbiorników mają 2 gniazda CI do umieszczenia modułów dostępu warunkowego CAM. W przypadku wewnętrznych czytników kart, Vu+ Ultimo 4K jest lepszy dla bardziej zaawansowanych użytkowników, bo ma 2 gniazda CI i 2 czytniki kart, podczas gdy Vu+ Duo 4K ma tylko 1 czytnik. Użytkownik musi rozważyć, czy faktycznie będzie korzystał z tak wielu kart, bo kupowanie na zasadzie „przyda się” nie ma sensu szczególnie, gdy Vu+ Duo 4K będzie działał jednak nieco szybciej.

Podwójne dekodowanie za pomocą modułów CAM
Bardzo ważne jest, że odbiornik Vu+ Duo 4K obsługuje również podwójne dekodowanie podczas korzystania z modułów CAM. Oznacza to, że odbiornik powinien obsługiwać, jeśli używane są dwa moduły, dekodowanie co najmniej dwóch stacji, jednej z jednego modułu, a drugiej z drugiego. Niestety użytkownicy Vu+ Ultimo 4K nie mogą korzystać z tej funkcji, ponieważ odbiornik tego nie obsługuje.

Oba odbiorniki są zdolne do dekodowania jednego kodowanego kanału z jednostrumieniowego modułu CAM. Można to teoretycznie „ominąć” przez tzw. deszyfrację, czyli nagrać dany program, a potem go odtworzyć przez deszyfrację.
 
Vu+ Duo 4K

Wewnętrzny dysk
W Vu+ Duo 4K istnieje możliwość łatwego włożenia wewnętrznego dysku, dzięki specjalnej szufladzie z tyłu. Jest jednak ograniczenie do dysków 2,5-calowych i to nawet do 4 TB. Dlatego większego dysku 3,5" już nie można zainstalować do wnętrza obudowy.

Vu+ Ultimo 4K nie ma specjalnego gniazda dysku HDD/SSD, więc aby zainstalować dysk, trzeba zdemontować górną pokrywę. Z drugiej strony, do odbiornika można włożyć nie tylko 2,5", ale także większy dysk 3,5". Dodatkowo do tego celu potrzebny jest kabel do podłączenia dysku twardego do płyty głównej, a także śruby do mocowania dysku (zwykle bywa w zestawie).

Oprócz podłączenia dysków wewnętrznych możliwe jest oczywiście podłączenie dysków zewnętrznych i sieciowych do obu odbiorników.


Cena i oprogramowanie
Minimalna cena Vu+ Duo 4K (wersja podstawowa) to około 1590 zł. Jeśli trzeba coś zainstalować: głowicę, pilot czy dysk to oczywiście trzeba to przeliczyć i dobrać według wskazówek wyspecjalizowanego sprzedawcy.

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K jest na pewno droższy, choć cena wersji podstawowej to 1990 zł, czyli lekko poniżej 2000 zł. Uprzedźmy, że taka wersja tego tunera 4K nie ma sensu, bo nie po to wybiera się wypasiony odbiornik 4K, żeby nie dokupić konkretnego dysku powyżej 2 TB czy kolejnej głowicy. Tu tym bardziej należy dopytać sprzedawcy, co można tam zainstalować i lepiej nie ma co oszczędzać, oczywiście jeśli jest taka faktyczna potrzeba. Cena Vu+ Ultimo 4K w super wersji może wynosić nawet 3000 zł, a jak jeszcze trzeba moduły dostępu dla nc+, tivùsat, Fransat czy HD+, to cena rośnie.

Konieczny jest odpowiedni dobór oprogramowania obu odbiorników Vu+ do posiadanych kart/modułów czy połączeń sieciowych z innymi tunerami na Linuksie. Uprzedzam, że nabywanie u sprzedawców, którzy oferują te tunery oby taniej na serwisach aukcyjnych, bez wiedzy czy wsparcia, w razie problemów może drogo kosztować - potem przygotowanie tunera Vu+ u fachowców kosztuje nerwy, przesyłki tam/powrót oraz tzw. wiszenie na telefonie, by dowiedzieć się, jaki błąd popełniono przy zakupie.

Nie zdradzamy tu wielu szczegółów, ale zapraszamy 1 marca 2019 roku na prezentację tunerów Vu+ podczas wystawy SAT KRAK w Krakowie w Hotelu Metropolo by Golden Tulip, ul. Orzechowa 11:

12:00 Odbiorniki linuksowe Vu+ w pigułce
- Konfiguracja tunerów Vu+
- Odbiorniki Vu+ w praktyce
- Tajniki tunerów Vu+
- Vu+ dla początkujących i zaawansowanych
- Przygotowanie Vu+ dla nc+


Prezentacja: Mariusz Kobiela - Hollex Sat Systems


Na koniec krótko lista zalet obu odbiorników:

Zalety Vu+ Duo 4K:
 • niższa cena
 • bardziej wydajny procesor
 • szybsze uruchamianie
 • funkcja podwójnego dekodowania z dwoma modułami CAM
 • wsparcie HDR10 / HLG
 • przyciski dotykowe CH+ / CH- i Vol+ / Vol- na przednim panelu

Zalety Vu+ Ultimo 4K:
 • więcej pamięci RAM
 • możliwość wstawienia do trzech wewnętrznych tunerów (2x FBC i 1x Single lub Dual)
 • większy wyświetlacz LCD na przednim panelu
 • dysk 2,5" oraz 3,5" do zabudowy wewnętrznej
 • 2 czytniki kart
 • analogowe wyjście audio 2x cinch
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C USZKODZONA FONIA

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...