Karkonosze to prawdziwy raj dla miłośników gór. Pasmo to obfituje w szlaki turystyczne, które pod względem malowniczości znacznie przewyższają te wytyczone chociażby w Beskidach. To właśnie tutaj występują granitowe skałki, zjawiskowe kotły i jeziora polodowcowe czy liczne wodospady na górskich potokach. Do tego wszystkiego dochodzą ośrodki turystyczne o bogatej bazie noclegowej - Karpacz, Szklarska Poręba i Jelenia Góra. Zapraszam na wędrówkę po Karkonoszach.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Śnieżka
Wędrówkę na Śnieżkę rozpoczęłam spod Kruczych Skał w Karpaczu. Jest to grupa skalna, w obrębie której wydobywano niegdyś szafiry i inne cenne okazy mineralogiczne. Niestety złoża te zostały już całkiem wyeksploatowane.
Widok na Śnieżkę z ul. Skalnej w Karpaczu
Pierwszy, około 4 km odcinek drogi pokonałam czarnym szlakiem, przechodząc najpierw przez Szeroki Most, a następnie krocząc wąską i głęboką Sowią Doliną wzdłuż potoku Płomnica. Potok ten ma swoje źródło w pobliżu Przełęczy Sowiej, skąd zresztą odbiłam w prawo na czerwony szlak w kierunku czeskiego schroniska Jelenka. Warto dodać, że od Przełęczy Sowiej aż do Śnieżki idzie się wzdłuż granicy polsko-czeskiej.
Czeskie schronisko Jelenka
Kolejnym punktem, przez który prowadziła moja trasa, była Czarna Kopa, skąd rozpościerał się kapitalny widok na Śnieżkę i gdzie swego czasu znajdowano okazy granatów. Ostatnim odcinkiem przed osiągnięciem celu była Droga Jubileuszowa prowadząca już na sam szczyt.
Widok na Śnieżkę z Czarnej Kopy
Śnieżka (1603 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów, jak również Czech. To także najwybitniejszy szczyt Polski (1203 m), czyli w uproszczeniu o największej wysokości względnej, przed Babią Górą i Śnieżnikiem zajmującymi odpowiednio drugie i trzecie miejsce na liście. Widoczność ze szczytu przy sprzyjających warunkach wynosi ponad 200 km. Nazwa Śnieżka wzięła się od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem.
Śnieżka: po lewej - Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, po prawej - kaplica św. Wawrzyńca
Na Śnieżce znajdują się m.in.: zabytkowa kaplica św. Wawrzyńca z 1665 roku, Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne (budynek ma formę trzech połączonych ze sobą brył w kształcie dysków) z 1974 roku i kiosk czeskiej poczty.
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce
Widok ze Śnieżki na stronę czeską
Pod Dom Śląski dostałam się odcinkiem Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Dom Śląski to schronisko górskie położone na wysokości 1400 m n.p.m.
Widok na Śnieżkę spod Domu Śląskiego
Dom Śląski w całej okazałości
Antena z wiszącym konwerterem na Domu Śląskim (zdjęcie zrobione w maju 2017 roku) - w tle Śnieżka