reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Karkonosze - prawdziwy raj dla miłośników gór

dodano: 2019-01-30 19:57 | aktualizacja: 2019-10-16 13:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Karkonosze Pielgrzymy Karkonosze to prawdziwy raj dla miłośników gór. Pasmo to obfituje w szlaki turystyczne, które pod względem malowniczości znacznie przewyższają te wytyczone chociażby w Beskidach. To właśnie tutaj występują granitowe skałki, zjawiskowe kotły i jeziora polodowcowe czy liczne wodospady na górskich potokach. Do tego wszystkiego dochodzą ośrodki turystyczne o bogatej bazie noclegowej - Karpacz, Szklarska Poręba i Jelenia Góra. Zapraszam na wędrówkę po Karkonoszach.

Karkonosze Śnieżne Kotły


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Następne około 3 km trasy aż do Śnieżnych Kotłów pokonałam już wolniejszym tempem ze względu na strome podejście. Śnieżne Kotły to tak zwane cyrki lodowcowe. Są położone między Wielkim Szyszakiem (1509 m n.p.m.) a Łabskim Szczytem (1471 m n.p.m.). Składają się z Małego Śnieżnego Kotła i Wielkiego Śnieżnego Kotła, oddzielonych do siebie skalistą grzędą. Poza tym na dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła znajdują się okresowo wysychające jeziorka polodowcowe o nazwie Śnieżne Stawki. Nad krawędzią kotłów wznosi się obiekt RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły - własność spółki EmiTel, będący niegdyś schroniskiem (Schneegrubenbaude). Obok znajduje się grupa skalna o nazwie Czarcia Ambona. Warto dodać, że Śnieżne Kotły to doskonały punkt widokowy.
 
Strome podejście do Śnieżnych Kotłów
RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły - niegdyś schronisko
Skałki Czarcia Ambona i obiekt nadawczy EmiTela
Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły

Po spędzeniu kilku chwil nad Śnieżnymi Kotłami skierowałam swoje kroki ku Wielkiemu Szyszakowi, co wymaga zboczenia z czerwonego szlaku i wejścia na drogę składającą się z kamiennych płyt. Jest to drugi co do wysokości szczyt polskich Karkonoszy, po Śnieżce. Przez jego wierzchołek przebiega granica Polski z Czechami. Wielki Szyszak jest pokryty gołoborzem, czyli czymś w rodzaju rumowiska skalnego. Gołoborza występują także m.in. w Górach Świętokrzyskich. Na szczycie znajduje się bardzo już zniszczona kamienna piramida, niegdyś pomnik Wilhelma I - cesarza Niemiec, z posągiem orła. W drogę powrotną do Szklarskiej Poręby udałam się niebieskim szlakiem przez Wysoki Most. To trasa biegnąca głównie przez tereny pokryte lasem. Tego dnia przeszłam około 19 km trasę.
 
Kamienna piramida na Wielkim Szyszaku
Widok na RTON Jelenia Góra / Śnieżne Kotły z Wielkiego Szyszaka
Gołoborze na Wielkim Szyszaku - w tle obiekt EmiTela
Trasa mojej wędrówki - Śnieżne Kotły
Profil trasy - Śnieżne Kotły


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

179 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...

Odbiornik Fuba ODE8600 DVB-T/T2 HEVC

Fuba ODE8600 to odbiornik do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T...

125 zł Więcej...