reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Najważniejsi pisarze XX i XXI wieku na Planete+

dodano: 2019-02-04 16:50
autor: Janusz Sulisz | źródło: Planete+

Rudyard Kipling - nieznana historia Planete+ Kreowali kultowe postacie, które niejednokrotnie stawały się ikonami popkultury, a o nich samych się zapomina. Jedni w swoich dziełach śledzili i komentowali najważniejsze wydarzenia, inni tworzyli fikcje literackie, które były dalekie od świata rzeczywistego i miały oniryczno-baśniowy charakter. Planete+ w marcowe sobotnie wieczory zaprezentuje wybrane sylwetki najsłynniejszych twórców literatury XX i XXI wieku. Bohaterami porywającego cyklu będą Rudyard Kipling, René Goscinny, Ian Fleming, Salman Rushdie oraz Etgar Keret.
 


Rudyard Kipling - nieznana historia Planete+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Twórcy filmu „Rudyard Kipling - nieznana historia” przedstawiają portret światowej sławy pisarza, noblisty, który przeżył podwójną osobistą tragedię: przedwczesną śmierć syna i córki. Historia śmierci syna Rudyarda Kiplinga, Johna jest powszechnie znana, ale niewielu wie o wcześniejszej śmierci jego ukochanej córki, Josephine. Dokument ukazuje obraz niezwykle utalentowanego twórcy, autora m. in. „Księgi dżungli”, żyjącego w cieniu ogromnego rodzinnego dramatu. Premiera dokumentu w sobotę, 2 marca o godz. 22:00. 

René Goscinny, francuski scenarzysta i pisarz polskiego pochodzenia, uważany jest za ojca europejskiego komiksu i wielkiego twórcę popkultury. Dla czytelników jest on przede wszystkim współautorem komiksów o Asteriksie oraz księżeczek z serii „Mikołajek”. Czterdzieści lat po jego śmierci, twórcy filmu zgłębiają życie tego najpoczytniejszego francuskiego autora w barwnej, powojennej Francji. Premiera filmu „Rene Goscinny – ojciec francuskiej popkultury” odbędzie się w sobotę, 9 marca o godz. 22:00.
 

James Bond jest jedną z największych ikon kultury popularnej. Dużo mniej znany jest życiorys autora, który stworzył tę postać: Iana Fleminga. Z dokumentu dowiemy się m.in., że pisarz, podobnie jak słynny agent 007, był miłośnikiem pięknych kobiet i wstrząśniętego Martini. O jego życiu, niejednokrotnie nawiązującym do historii Bonda, opowiedzą członkowie jego rodziny. Emisja filmu „Ian Fleming - człowiek, który wymyślił Jamesa Bonda” zaplanowana jest na sobotę, 16 marca na godz. 22:00.

30 lat po ogłoszeniu przez Ruhollaha Chomeiniego fatwy, w której wezwał do zabicia Salmana Rushdiego, autora „Szatańskich wersetów”, książki do dziś zakazanej w krajach zamieszkanych przez wpływowe społeczności muzułmańskie, powstał filmowy portret tego pisarza. Reżyser William Karel prezentuje życie i twórczość jednego z najbardziej znaczących prozaików naszych czasów, czterokrotnego laureata Nagrody Bookera w oparciu o niepublikowane wcześniej materiały archiwalne oraz wywiady, przeprowadzone niedawno w nowojorskim mieszkaniu pisarza. Film opowiada o jego młodości w wielokulturowym Bombaju, studiach w Cambridge, przymusowym ukrywaniu się po ogłoszeniu fatwy oraz jego ostatniej książce „Złoty dom Goldenów”, w której krytycznie przygląda się Ameryce pod rządami Trumpa. Premiera filmu „Salman Rushdie – ścigany przez śmierć” odbędzie się w sobotę, 23 marca o godz. 22:00. 

Urzekająca narracja i subtelne obrazy – oto co czeka na widzów błyskotliwej biografii Etgara Kereta, fascynującego izraelskiego pisarza, dla którego sensem życia jest opowiadanie historii. Keret, nazywany mistrzem krótkiej formy, w swojej prozie łączy fantazję z rzeczywistością. Jego własne życie można również postrzegać jako swego rodzaju nowoczesną baśń. Twórcy dokumentu nie tylko słuchają opowieści jego agenta, rodziny i przyjaciół, ale przede wszystkim rozmawiają z samym pisarzem. Holenderska produkcja została nagrodzona International Emmy Award. Prezentowano ją także widzom Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film „Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii” zostanie pokazany premierowo w sobotę, 30 marca o godz. 22:00. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K SCP990UHD 4,5m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI w wersji 2.0 do transmisji...

135 zł Więcej...

Osłona LNB Umbrella Light Duty BOX

Plastikowa osłona LNB Umbrella chroni konwertery na antenie przed niekorzystnymi...

39 zł Więcej...

Konwerter SCR Unicable AnkaSat ANK 3 Legacy

Rewolucja w instalacjach antenowych - konwerter Unicable Legacy marki AnkaSat...

149 zł Więcej...
reklama