reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Najważniejsi pisarze XX i XXI wieku na Planete+

dodano: 2019-02-04 16:50
autor: Janusz Sulisz | źródło: Planete+

Rudyard Kipling - nieznana historia Planete+ Kreowali kultowe postacie, które niejednokrotnie stawały się ikonami popkultury, a o nich samych się zapomina. Jedni w swoich dziełach śledzili i komentowali najważniejsze wydarzenia, inni tworzyli fikcje literackie, które były dalekie od świata rzeczywistego i miały oniryczno-baśniowy charakter. Planete+ w marcowe sobotnie wieczory zaprezentuje wybrane sylwetki najsłynniejszych twórców literatury XX i XXI wieku. Bohaterami porywającego cyklu będą Rudyard Kipling, René Goscinny, Ian Fleming, Salman Rushdie oraz Etgar Keret.
 


Rudyard Kipling - nieznana historia Planete+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Twórcy filmu „Rudyard Kipling - nieznana historia” przedstawiają portret światowej sławy pisarza, noblisty, który przeżył podwójną osobistą tragedię: przedwczesną śmierć syna i córki. Historia śmierci syna Rudyarda Kiplinga, Johna jest powszechnie znana, ale niewielu wie o wcześniejszej śmierci jego ukochanej córki, Josephine. Dokument ukazuje obraz niezwykle utalentowanego twórcy, autora m. in. „Księgi dżungli”, żyjącego w cieniu ogromnego rodzinnego dramatu. Premiera dokumentu w sobotę, 2 marca o godz. 22:00. 

René Goscinny, francuski scenarzysta i pisarz polskiego pochodzenia, uważany jest za ojca europejskiego komiksu i wielkiego twórcę popkultury. Dla czytelników jest on przede wszystkim współautorem komiksów o Asteriksie oraz księżeczek z serii „Mikołajek”. Czterdzieści lat po jego śmierci, twórcy filmu zgłębiają życie tego najpoczytniejszego francuskiego autora w barwnej, powojennej Francji. Premiera filmu „Rene Goscinny – ojciec francuskiej popkultury” odbędzie się w sobotę, 9 marca o godz. 22:00.
 

James Bond jest jedną z największych ikon kultury popularnej. Dużo mniej znany jest życiorys autora, który stworzył tę postać: Iana Fleminga. Z dokumentu dowiemy się m.in., że pisarz, podobnie jak słynny agent 007, był miłośnikiem pięknych kobiet i wstrząśniętego Martini. O jego życiu, niejednokrotnie nawiązującym do historii Bonda, opowiedzą członkowie jego rodziny. Emisja filmu „Ian Fleming - człowiek, który wymyślił Jamesa Bonda” zaplanowana jest na sobotę, 16 marca na godz. 22:00.

30 lat po ogłoszeniu przez Ruhollaha Chomeiniego fatwy, w której wezwał do zabicia Salmana Rushdiego, autora „Szatańskich wersetów”, książki do dziś zakazanej w krajach zamieszkanych przez wpływowe społeczności muzułmańskie, powstał filmowy portret tego pisarza. Reżyser William Karel prezentuje życie i twórczość jednego z najbardziej znaczących prozaików naszych czasów, czterokrotnego laureata Nagrody Bookera w oparciu o niepublikowane wcześniej materiały archiwalne oraz wywiady, przeprowadzone niedawno w nowojorskim mieszkaniu pisarza. Film opowiada o jego młodości w wielokulturowym Bombaju, studiach w Cambridge, przymusowym ukrywaniu się po ogłoszeniu fatwy oraz jego ostatniej książce „Złoty dom Goldenów”, w której krytycznie przygląda się Ameryce pod rządami Trumpa. Premiera filmu „Salman Rushdie – ścigany przez śmierć” odbędzie się w sobotę, 23 marca o godz. 22:00. 

Urzekająca narracja i subtelne obrazy – oto co czeka na widzów błyskotliwej biografii Etgara Kereta, fascynującego izraelskiego pisarza, dla którego sensem życia jest opowiadanie historii. Keret, nazywany mistrzem krótkiej formy, w swojej prozie łączy fantazję z rzeczywistością. Jego własne życie można również postrzegać jako swego rodzaju nowoczesną baśń. Twórcy dokumentu nie tylko słuchają opowieści jego agenta, rodziny i przyjaciół, ale przede wszystkim rozmawiają z samym pisarzem. Holenderska produkcja została nagrodzona International Emmy Award. Prezentowano ją także widzom Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film „Etgar Keret. Oparte na prawdziwej historii” zostanie pokazany premierowo w sobotę, 30 marca o godz. 22:00. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu balkonowy AS Sat 35cm

Aluminiowy stojak balkonowy 35cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

58 zł Więcej...

Kabel Cablink Twin GI-19S 5m

Podwójny, biały przewód koncentryczny 75 Ohm Cablink Twin GI-19S 5m....

14 zł Więcej...

Inteligentny kabel iHDMI 3m

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...
reklama