reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: Zawieszenia anten satelitarnych

dodano: 2019-02-05 13:41 | aktualizacja: 2019-02-05 16:33
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3/2015

Zawieszenie AE anteny Famaval ECO T W Polsce niewielu użytkowników i instalatorów anten satelitarnych zwraca uwagę na jakość wykonania zawieszenia czaszy oraz stojaków do ich montażu. To dwa elementy, które muszą zapewniać stabilność działania zestawu antenowego oraz bezpieczeństwo. Na szczęście dotąd w Polsce chyba nikt nie zginął zabity spadającą anteną tv-sat, ale przypadki uszkodzeń samochodów już były. Warto przyjrzeć się temu problemowi: jak ważne jest solidne zawieszenie anteny satelitarnej?

zawieszenia anten


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Zawieszenia anten powyżej 1,2 m

Takie zawieszenia, bez względu czy to dotyczy AE czy PM, muszą mieć konstrukcję przeliczoną na duże obciążenia. Tu żartów już nie ma, szczególnie, że takie anteny odpowiadają za odbiór w instalacjach zbiorczych i w stacjach czołowych kablówek. Upadek lub uszkodzenie mogą być bardzo kosztowne, nie mówiąc o drżeniu anteny lub uchwytu konwertera, co powoduje czasowy brak sygnału. Montaż anteny satelitarnej powyżej 1,5-1,8 m na dachu jest już ogromnym wyzwaniem. Komin też raczej odpada, bo antena może odpaść razem z kominem.

Do napisania tego artykułu zachęcił mnie przedstawiciel firmy Corab, który na wystawie SAT KRAK 2014 pokazał dowcipnie i super-oszczędnościowo wykonaną wersję zawieszenia anteny COR-1200. Powstała ona niejako na zamówienie instalatorów, którzy chcieli mieć w ofercie tę antenę, ale tanio i jeszcze taniej. Warto porównać oba zawieszenia na fotografiach poniżej i wyciągnąć własne wnioski. Wiadomo, dlaczego ta antena nie jest taka tania (ok. 1000 zł).
 
Zawieszenie anteny Corab COR-1200 - wersja solidna, będąca w sprzedaży
Zawieszenie anteny Corab COR-1200 - wersja „oszczędnościowa”

Niestety nie da się tanio zrobić dobrego zawieszenia do dużej anteny satelitarnej, bo to grozi tylko problemami. I może ci instalatorzy nie mieli wyobraźni i dopiero śmiertelny wypadek, nagłośniony przez media, spowodowałby pewne zmiany w przepisach, certyfikację stojaków i anten/zawieszeń powyżej 1,2 m.

W Polsce w tym względzie jest tak naprawdę duża samowolka, bo instalator nie ponosi odpowiedzialności za montaż, oby szybko zainstalować i nieźle się na tym obłowić. Dochodzi nawet do tego, że na nowym, wysokim biurowcu zakłada się najtańszą antenę 1 m (100 zł) zamiast min. 1,2 m (350-1200 zł) i to tylko na jednego satelitę, bo instalator wie, że administrator czy zleceniodawca nie sprawdzi jej wymiaru i ile jest konwerterów na trudno dostępnym dachu. Nie pomagają tłumaczenia, że takie są przepisy - „Panie kogo to interesuje, wygrałem przetarg niską ceną i jakoś trzeba zarobić” - to była odpowiedź instalatora.
 
Maszt i zawieszenie PM anteny Laminas AS-1800 PM

Powyżej specjalnie pokazujemy siłownik 24" z zawieszeniem biegunowym potężnej anteny Laminas AS-1800, którą zainstalowaliśmy na dachu redakcyjnego budynku w Krakowie przy ul. Anieli Krzywoń 14. Konstrukcja, która podtrzymuje tę antenę też lekka nie jest. Została specjalnie przeliczona i zespawana, i jak dotąd skutecznie obroniła się przed bardzo dużymi wichurami, szczególnie z zachodu czy południa. Zwracamy uwagę, że ta antena jest ustawiona w skrajnie wschodnie położenie (na satelitę około 78°E) - czasami nawet ustawienie siłownika w takie położenia może pomóc, np. szybciej spada śnieg. Można tak jak w przypadku żagla zmniejszyć nacisk na samą czaszę i ją uchronić przed zerwaniem z masztu czy z zawieszenia. Były przypadki wiatrów na Wyspach Kanaryjskich powyżej 200 km/h, gdy anteny kilku producentów poskładały się lub odleciały, a polskie anteny Laminas działały bez problemów. Co najwyżej trzeba było je skorygować w precyzyjnym ustawieniu.
 
Aluminiowe zawieszenie aluminiowej anteny Fuba DAA110

Należy też zwrócić uwagę na anteny całkowicie aluminiowe (czasza + zawieszenie + podtrzymanie konwertera). Takich anten nie spotyka się w byle sklepie. Owszem są anteny aluminiowe, ale zwykle jest to tylko aluminiowa czasza (zamiast stalowej), a zawieszenie jest już stalowe lub plastikowe). Polecamy więc w 100% aluminiowe anteny Fuba DAA850 (85 cm) lub Fuba DAA110 (110 cm). To bardzo stabilne i profesjonalnie zaprojektowane anteny włoskiej produkcji firmy Tele System. Polecamy je dla tych użytkowników, którzy chcą na zawsze pozbyć się rdzy i jeszcze mieć stabilną czaszę na wietrze. Można też kupić ogrzewacze tych anten, więc w zimie nie ma problemu śniegu.

Pojawiły się też nowe stalowe anteny 80 cm Tele System TEF80R Plus, które mają tę zaletę, że stalowe zawieszenie wykonano z bardzo grubej blachy, m.in. po to, by kształtownik podtrzymujący konwerter można było wcisnąć przez dziurę w czaszy. Upraszcza i przyspiesza to złożenie anteny. Fotografia zawieszenia TEF80R Plus poniżej.
 
Zawieszenie stalowej anteny Tele System TEF80R Plus

WNIOSKI

Przy wyborze jakiejkolwiek anteny satelitarnej warto sprawdzić na forum w Internecie, jak dany typ anteny sprawdza się w praktyce, jakie ma wady i zalety. Stojak antenowy powinien być dobrany przez fachowca do danej czaszy. Im krótszy, mniej odstający od ściany czy balkonu, tym mniej drgań i ewentualnych problemów przy odbiorze.

Zaleca się przegląd instalacji antenowej co roku, tak jak samochodu. Dotyczyć to powinno nie tylko kabla, złącz czy konwertera, ale także zawieszenia, lustra czaszy i stojaka.

Życzymy dobrego odbioru!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Laminas AS-1500 AE

Podświetlana antena epoksydowa - offset 1,6 m w wersji AE...

1 600 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik combo ADB2850ST + karta...

129 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

139 zł Więcej...
reklama