reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Majorka - ulubiona wyspa Chopina, Nadala i Antigi

dodano: 2019-01-02 15:34 | aktualizacja: 2019-10-16 13:03
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Majorka Majorka, znana przez wieki jako Mallorca (od łac. insula maior, „większa wyspa”), za Maurów jako Medina Mayurqa i w końcu Maiorica, w przeciwieństwie do wyspy Minorki - Minorica (łac. insula minor) jest największą wyspą archipelagu Balearów, która wraz z hiszpańskimi wyspami Minorka, Ibiza i Formentera, jest autonomiczną prowincją (Islas Baleares) i najbardziej wysuniętą na wschód częścią Hiszpanii. Teraz znana jest z turystyki. To wyspa Fryderyka Chopina, który tam tworzył, tenisisty Nadala, który się tam urodził i trenera Stéphane'a Antigi, który lubi tam nurkować i ma swój drugi dom poza Warszawą.

Majorka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Fryderyk Chopin w Valldemossa
Polski kompozytor Fryderyk Chopin wraz z francuską pisarką Amantine Lucile Aurore Dupin (pseudonim: George Sand) mieszkał w Valldemossa zimą 1838-39. Wtedy zdrowie Chopina już się pogorszyło, więc lekarz zalecił udać się na Majorkę, by zregenerować siły, gdzie spędzał zimę.

Czas na Majorce był okresem bardzo twórczym dla Chopina. Udało mu się ukończyć Preludium op. 28, które zaczął pisać w 1835 r. To na Majorce Chopin podjął pracę nad swoją Balladą nr 2 op. 38; dwoma Polonezami op. 40 i Scherzo nr 3 op. 39.

Byliśmy w Valldemossa - urocza miejscowość, jakby się zatrzymała w czasie. Pobyt Chopina upamiętnia otwarte w 1929 r. muzeum kompozytora w Valldemossa.

Co jeszcze ciekawego na Majorce:
  • Park Archeologiczny Ses Paises - megalityczna wioska, jeden z najważniejszych zabytków archeologicznych Majorki
  • Park Archeologiczny Capocorb Vell - atrakcją są starożytne wieże strażnicze oraz zabytki starożytnej kultury talajockiej
  • Archipelago de Cabrera - mały archipelag położony u południowych wybrzeży Majorki, w całości stanowiący Park Narodowy
  • Santanyi - stare, majorkańskie miasteczko, którego ozdobą są budynki z miodowożółtego piaskowca - tu jest kościół Sant Andreu Apostel
  • Park Natury Mondragó - od 1990 r. obszar objęty ochroną, wspaniały krajobraz pełen jeziorek, wydm oraz bogatej flory i fauny
  • Manacor - miasto Rafaela Nadala z jego akademią tenisa, ale są tam także zakłady specjalizujące się w wyrobie mebli oraz hodowli pereł, znajduje się tu światowej sławy zakład obróbki pereł - Perlas Majorica
  • Arta - średniowieczne miasteczko położone na szczycie wzgórza z atrakcją: Santuari de Sant Salvador, średniowiecznym zamkiem
  • Capdepera - miasto położone na wzgórzu, z zamkiem Capdepera, zbudowanym w strategicznym miejscu przez Rzymian, następnie powiększonym przez Maurów
Typowe wille na Majorce

Kuchnia majorkańska (a jest taka?)

Już w 2005 r. na Majorce istniało ponad 2400 restauracji. Ile jest teraz - nie udało nam się potwierdzić, ale na pewno jeszcze więcej.
Oliwki i migdały to najbardziej typowe produkty w diecie majorkańskiej. Wśród produktów typowych dla Majorki są: sobrassada, arròs brut (ryż szafranowy gotowany z kurczakiem, wieprzowiną i warzywami) oraz ensaïmada z ciasta słodkiego. Również pa amb oli jest popularnym daniem. Herbs de Majorca to ziołowy likier z Majorki.

Jednym z najpopularniejszych dań na Majorce jest frito mallorquín (frytki mallorquí), które składa się z rybek z frytkami i papryczek pimentos. Są też inne opcje, zwykle oparte o mieszankę różnych ryb pokrojonych na małe kawałki, którym towarzyszą smażone ziemniaki i koper morski. To było nasze ulubione danie w porcie w Cala Ratjada.
 
Smażone sardynki w porcie Cata Ratjada

Warto też wspomnieć o „escaldums lub guisat stos - majorkańskich zupach, choć osobiście ich nie próbowałem. Istnieje kilka sposobów przygotowania potraw opartych na ryżu. Najbardziej typowy jest tzw. Arròs brut, składające się z ryżu z pieczarkami, ślimakami, wieprzowiną, królikiem, drobiem i warzywami, ale jest również bardzo tradycyjny z Arroç sec bardzo podobny do paelli.

Restauracje na Majorce często podają Pa amb oli (kastylijsku: pan con aceite, czyli chleb z oliwą/olejem), bo to jest jedna z najbardziej typowych potraw na Majorce. Chociaż jest podobna do katalońskiego pa amb tomàquet, to różni się on rodzajem użytego chleba i pomidorami, bo te są typowo majorkańskie. Pomidor z Majorki tzw. Tomate de ramillete mallorquín to odmiana miejscowa, uprawiana praktycznie tylko tam. Jest nieco mniejszy, lekko słony i z gorzkim smakiem, różni się od odmian pomidora, jakie są w standardowym obrocie w Europie. Ma ostrzejszą i suchą skórkę, przez co podobno pozwala na dłuższe przechowywanie niż inne pomidory - nawet do 6 miesięcy. Dlatego Pa amb oli jest tak typowa dla niektórych kolacji lub jako proste uzupełnienie innych posiłków, jest jedną z najbardziej tradycyjnych potraw na wyspie.
 
Gazpacho z kostkami lodu dorzuconymi w celu szybkiego schłodzenia tej zupy

Kiełbaski też są jednym z głównych elementów tamtejszej kuchni: sobrasada, llonganissa, butifarrón, camaiot i blanquet - to ich swojskie nazwy. W typowych rodzinnych posiłkach i spotkaniach typowe jest escaldum, rodzaj gulaszu z kawałkami indyka - a czasem kurczaka - z ziemniakami i klopsikami. Sałatka majorkańska, która jest zwykle spożywana w lecie, jest znana jako trempó i jest zrobiona z pomidorów, cebuli i białego pieprzu.

Wielu posiłkom towarzyszy chleb majorkański (brązowy lub biały, ale zawsze bez soli) lub ciasteczka typu „quelitas" (olejowe krakersy typowe dla wyspy). Brązowy chleb jest najbardziej ceniony w Palmie.


Wina z Majorki zostały w ostatnich latach dość dobrze przyjęte w innych częściach Hiszpanii i Europy, ale w Polsce praktycznie są rzadko spotykane. Zwykle Polacy kupują je na miejscu na prezent z urlopu na Majorce. Szukając win z Majorki warto zwrócić uwagę na dwie nazwy: D.O. Binisalem-Mallorca i D.O. Pla y Levante, a także z oznaczeniem geograficznym Vino de la Tierra Mallorca.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R Plus 4K - Uszkodzone opakowanie

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

539 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...