reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Majorka - ulubiona wyspa Chopina, Nadala i Antigi

dodano: 2019-01-02 15:34 | aktualizacja: 2019-10-16 13:03
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Majorka Majorka, znana przez wieki jako Mallorca (od łac. insula maior, „większa wyspa”), za Maurów jako Medina Mayurqa i w końcu Maiorica, w przeciwieństwie do wyspy Minorki - Minorica (łac. insula minor) jest największą wyspą archipelagu Balearów, która wraz z hiszpańskimi wyspami Minorka, Ibiza i Formentera, jest autonomiczną prowincją (Islas Baleares) i najbardziej wysuniętą na wschód częścią Hiszpanii. Teraz znana jest z turystyki. To wyspa Fryderyka Chopina, który tam tworzył, tenisisty Nadala, który się tam urodził i trenera Stéphane'a Antigi, który lubi tam nurkować i ma swój drugi dom poza Warszawą.

Majorka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Anteny i telewizja na Majorce

Stacje telewizyjne
Od 11 stycznia 2010 r. odbiór telewizji naziemnej na Majorce został całkowicie przeniesiony do telewizji cyfrowej i jest możliwy tylko za pośrednictwem odbiornika DVB-T. Wcześniej w analogu było 12 kanałów telewizyjnych. Aktualnie w DVB-T nadawanych jest łącznie 36 kanałów, z czego 8 kanałów w katalońskiej wersji językowej. Wymienić trzeba kilka typowo majorkańskich stacji TV: IB 3, T.V.E. Balear, M-7, Canal 4, TV 3 i Deutsches Mallorca TV (dla niemieckich mieszkańców i turystów)
 
Anten pełno na dachach domów na Majorce - jedna z nich to stara antena nieistniejącej platformy Via Digital

Anten naziemnych i satelitarnych jak wiadomo na Majorce nie brakuje, bo to w końcu wyspa i to najłatwiejszy sposób na odbiór telewizji. Naziemne anteny dla DVB-T to głównie anteny hiszpańskich firm - najliczniejsze są pomarańczowe anteny Televes. Podobnie jest z antenami satelitarnymi - dużo Televes, ale także Triax i innych marek, często z reklamami lokalnych firm. Najwięcej jest jednak anten platform satelitarnych, począwszy od hiszpańskiej Digital+ po zagraniczne platformy, które zwykle oglądają posiadacze nieruchomości nie będący rodowitymi mieszkańcami.
 
Antena Televes na Majorce

Wcześniej było bardzo dużo anten ustawionych na satelity Hispasat 30°W i Astra 19,2°E, ale ostatnio anten na Hispasata już nikt tam prawie nie instaluje, bo większość płatnych hiszpańskich stacji jest z 19,2°E. Także stali mieszkańcy z Niemiec czy Austrii instalują czasze na 19,2°E, gdyż tam mają najwięcej swoich kanałów. Gorzej mają Brytyjczycy czy Irlandczycy, których też jest tam dużo, bo na swoje najlepsze kanały czasami muszą montować anteny 1,5 m - 2,0 m, ponieważ BBC/ITV/C4/C5 są z słabej wiązki brytyjskiej na 28,2°E.
 
I jeszcze raz antena Televes
Stara antena platformy Canal Satellite
Las anten satelitarnych na domu na Majorce


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...