reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Majorka - ulubiona wyspa Chopina, Nadala i Antigi

dodano: 2019-01-02 15:34 | aktualizacja: 2019-10-16 13:03
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Majorka Majorka, znana przez wieki jako Mallorca (od łac. insula maior, „większa wyspa”), za Maurów jako Medina Mayurqa i w końcu Maiorica, w przeciwieństwie do wyspy Minorki - Minorica (łac. insula minor) jest największą wyspą archipelagu Balearów, która wraz z hiszpańskimi wyspami Minorka, Ibiza i Formentera, jest autonomiczną prowincją (Islas Baleares) i najbardziej wysuniętą na wschód częścią Hiszpanii. Teraz znana jest z turystyki. To wyspa Fryderyka Chopina, który tam tworzył, tenisisty Nadala, który się tam urodził i trenera Stéphane'a Antigi, który lubi tam nurkować i ma swój drugi dom poza Warszawą.

Majorka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Anteny i telewizja na Majorce

Stacje telewizyjne
Od 11 stycznia 2010 r. odbiór telewizji naziemnej na Majorce został całkowicie przeniesiony do telewizji cyfrowej i jest możliwy tylko za pośrednictwem odbiornika DVB-T. Wcześniej w analogu było 12 kanałów telewizyjnych. Aktualnie w DVB-T nadawanych jest łącznie 36 kanałów, z czego 8 kanałów w katalońskiej wersji językowej. Wymienić trzeba kilka typowo majorkańskich stacji TV: IB 3, T.V.E. Balear, M-7, Canal 4, TV 3 i Deutsches Mallorca TV (dla niemieckich mieszkańców i turystów)
 
Anten pełno na dachach domów na Majorce - jedna z nich to stara antena nieistniejącej platformy Via Digital

Anten naziemnych i satelitarnych jak wiadomo na Majorce nie brakuje, bo to w końcu wyspa i to najłatwiejszy sposób na odbiór telewizji. Naziemne anteny dla DVB-T to głównie anteny hiszpańskich firm - najliczniejsze są pomarańczowe anteny Televes. Podobnie jest z antenami satelitarnymi - dużo Televes, ale także Triax i innych marek, często z reklamami lokalnych firm. Najwięcej jest jednak anten platform satelitarnych, począwszy od hiszpańskiej Digital+ po zagraniczne platformy, które zwykle oglądają posiadacze nieruchomości nie będący rodowitymi mieszkańcami.
 
Antena Televes na Majorce

Wcześniej było bardzo dużo anten ustawionych na satelity Hispasat 30°W i Astra 19,2°E, ale ostatnio anten na Hispasata już nikt tam prawie nie instaluje, bo większość płatnych hiszpańskich stacji jest z 19,2°E. Także stali mieszkańcy z Niemiec czy Austrii instalują czasze na 19,2°E, gdyż tam mają najwięcej swoich kanałów. Gorzej mają Brytyjczycy czy Irlandczycy, których też jest tam dużo, bo na swoje najlepsze kanały czasami muszą montować anteny 1,5 m - 2,0 m, ponieważ BBC/ITV/C4/C5 są z słabej wiązki brytyjskiej na 28,2°E.
 
I jeszcze raz antena Televes
Stara antena platformy Canal Satellite
Las anten satelitarnych na domu na Majorce


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...