reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Hispasat sprzedany

dodano: 2019-02-13 11:00
autor: Janusz Sulisz | źródło: rtve/publico.es

Hispasat Firma Red Eléctrica nabyła hiszpańskiego operatora satelitarnego Hispasat z siedzibą w Madrycie. Red Eléctrica to hiszpańska firma energetyczna, która wykupi 89,7 proc. udziałów Abertis w Hispasat za 949 mln euro. Operator Hispasat odnotował w zeszłym roku 235 mln euro przychodów, osiągając zyski w wysokości 80,5 mln euro. Przypomnijmy, że Hispasat obsługuje satelity na pozycjach 30,0°W i 61,0°W.

Hispasat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Red Eléctrica, poprzez spółkę zależną Red Eléctrica Sistemas de Telecomunicaciones, osiągnęła porozumienie w sprawie nabycia 89,68% akcji, które Abertis ma obecnie w spółce Hispasat za cenę 949 mln euro. Po zakończeniu transakcji, Red Eléctrica Corporación będzie miał 89,68% udziałów, SEPI 7,41% i CDTI 2,91%.

Operacja uzyskała aprobatę zarządów obu spółek, ale ze względu na strategiczne znaczenie operatora satelitarnego, Rada Ministrów Hiszpanii i organy regulacyjne muszą je zatwierdzić. W związku z tym przejęcie nie zostanie zakończone przed 2. kwartałem 2019 r.

Zakup będzie finansowany z zewnętrznego długu i bez regresu do akcjonariusza, a po uzyskaniu wszystkich zezwoleń transakcja zostanie opłacona, a Hispasat zostanie włączony do efektów ekonomicznych od 1 stycznia 2019 roku.

Grupa Red Eléctrica będzie zarządzać spółką o dochodzie 330 mln euro.
Dzięki tej operacji grupa Red Eléctrica zacznie zarządzać biznesem z przychodami w sektorze telekomunikacyjnym w pobliżu 330 mln euro rocznie, co czyni go jednym z głównych zarządców infrastruktury telekomunikacyjnej w Hiszpanii, gdzie już komercjalizuje drugą sieć światłowodową.

Red Eléctrica planuje utrzymanie strategicznych zobowiązań operatora satelitarnego i zbadanie synergii w branży światłowodowej. Dzięki temu Red Eléctrica stanie się globalnym operatorem infrastruktury elektrycznej i telekomunikacyjnej, zarówno w Hiszpanii, jak i na całym świecie.
Red Eléctrica poinformowała, że ​​ogłosi nowe strategiczne podejście Hispasata 20 lutego. 

Ze swej strony Abertis wskazał, że planuje przydzielić kwotę netto środków na częściową spłatę krótkoterminowej transzy finansowania związanej z dezinwestycjami, a po transakcji skoncentruje się na byciu tylko operatorem autostrad.

Akcje Red Eléctrica spadły o 0,08%.
Umowa ma oczyścić przyszłość operatora satelitarnego Hispasat po przejęciu kontroli nad Abertisem przez spółki Hochtief (ACS) i włoską Atlantię. W rzeczywistości, pod koniec 2018 r. hiszpański rząd zatwierdził inwestycję zarówno Atlantii, jak i Hochtiefa w hiszpańskich spółkach Hispasat i Hisdesat, związanych z obroną narodową (satelity częściową pracują dla armii hiszpańskiej).

Hispasat jest najważniejszym operatorem infrastruktury satelitarnej w Hiszpanii i Portugalii pod względem wielkości działalności, czwartym operatorem w Ameryce Łacińskiej i ósmym operatorem na świecie.

Ma dochód w wysokości 204 mln euro i zysk operacyjny brutto w wysokości 161 mln euro w 2018 r., podczas gdy dług netto na koniec 2018 r. wyniósł 285 mln euro.

Obecnie posiada flotę 7 satelitów obejmujących Europę i Amerykę, dystrybuując ponad 1250 kanałów radiowych i telewizyjnych. Pod koniec sesji giełdy akcje Red Eléctrica odnotowały spadek o 0,08% do 19,87 euro.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SX88+ SE HEVC HD Multistream

Najnowsza wersja satelitarnego odbiornika Octagon SX88+ SE HD, z DX...

249 zł Więcej...

Zabezpieczenie sieci LAN z uziemieniem

Zabezpieczenie sieci LAN z uziemieniem - specjalny adapter zakładany na...

55 zł Więcej...

Transmiter HDMI Megasat Premium do max. 100m

Bezprzewodowy transmiter HDMI firmy Megasat. Urządzenie pozwala na przesłanie na...

670 zł Więcej...
reklama