reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: Jak ukryć antenę satelitarną?

dodano: 2001-03-07 20:26 | aktualizacja: 2019-02-15 15:26
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

transparent-antena-przezroczysta-360px.jpg Ukrywanie anteny satelitarnej - w Polsce niby nie ma takiej konieczności, ale coraz więcej spółdzielni i właścicieli wynajmowanych mieszkań zabrania instalacji indywidualnych i zbiorczych anten satelitarnych. Jeszcze większy problem ma wielu Polaków zamieszkałych poza Polską, szczególnie w takich krajach, jak Wielka Brytania, Niemcy, Austria czy Holandia. Co zrobić w takim przypadku? Jak ukryć antenę satelitarną?

Jak ukryć antenę satelitarną


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kiedyś nie było żadnego problemu z instalacją anteny satelitarnej, ale teraz sytuacja się zmieniła i to z kilku powodów:

1. Teoretycznie każdy może mieć antenę dużych rozmiarów (nawet do średnicy 200 cm). Nie jest to już żaden luksus jak to dawniej bywało - raczej kwestia potrzeby i ewentualnie finansów. Sytuacja się zmieniła, bo antena satelitarna to normalna sprawa. Zmieni to kiedyś ogólne posiadanie światłowodu. Dopiero wtedy antena satelitarna będzie w zasadzie zbędna, ale to jeszcze potrwa kilka lat.

2. Spółdzielnie mieszkaniowe oraz konserwatorzy zabytków zabraniają instalacji indywidualnych i zbiorczych anten satelitarnych, najczęściej dotyczy to dachów budynków, rzadziej balkonów i loggii. Za to nietrudno zrozumieć, dlaczego spółdzielnie i właściciele budynków pozwalają pruć ściany i klatki nawet dwóm konkurencyjnym sieciom kablowym.

3. Wzrosła liczba włamań i napadów rabunkowych na mieszkania i domy, gdzie zainstalowane są anteny satelitarne, bo dawniej oznaczało to, że użytkowników stać na coś więcej. Przez to właściciele anten satelitarnych bardziej obawiają się kradzieży oraz włamań i próbują czasami je schować. Ostatnio anteny tak spowszechniały, że przestało to być czymś wyróżniającym, w zasadzie.

4. W Polsce nie ma przepisów budowlanych normujących instalacje anten indywidualnych na budynkach (jedynie instalacje zbiorcze mają mieć antenę sat min. 1,2 m i konwertery na 2 satelity: 19,2°E+ 13°E). Za to w Niemczech czy Hiszpanii można zainstalować tylko jedną antenę satelitarną i to za zezwoleniem administracji lub właściciela. Zwykle to jest jedynie słuszna antena na jednego satelitę powszechnego w danym kraju, np. Astra - 19,2°E i nie ma mowy o odbiorze z satelity Eutelsat Hot Bird - 13°E, w związku z czym Polak musi... kombinować, jak mieć te polskie kanały daleko od domu.

Wyraźnie zaczyna wzrastać tendencja do ukrywania anten satelitarnych lub stosowania jak najmniejszych średnic, tak aby schować je przed wścibskimi sąsiadami i złodziejami.

Jak to zrobić i w jakim przypadku zastosować odpowiednie rozwiązanie?


Jak ukryć antenę satelitarną?


1. Antena płaska (Flat).

Jest płaska (5 cm grubości), mała (maksymalne wymiary to 55 x 55 cm) i łatwa do ukrycia w loggii czy za kominem budynku. Na zewnątrz nie wystaje konwerter, który jest tak naprawdę wewnątrz anteny. Złącze F jest z tyłu. Kolor obudowy - biały lub szary, ale co ciekawe był prosty patent, by nieco oszukać administratora czy właściciela budynku. Produkowano specjalne nalepki na płaskie anteny, które pozorowały, że to panel fotowoltaiczny lub część zielonego pokrycia budynku.

Niestety po przejściu z DVB-S na DVB-S2 znacząco pogorszył się sygnał z satelity Hot Bird i dlatego płaskie anteny dla odbioru z tego satelity nadają się raczej średnio, tzn. przy idealnych warunkach pogodowych i idealnym jej ustawieniu.

Produkowane są też prostokątne anteny płaskie o wymiarach 35 x 19 cm, które miały być odpowiednikiem offset 65 cm (wymiar anten byłych platform Wizji TV i Cyfry+). Płaska antena 47-50 cm z dobranym konwerterem 0,5-0,6 dB jest odpowiednikiem offsetów 70-80 cm. Najgorsze jest to, że przy DVB-S2 zalecana jest antena 85-90 cm, szczególnie w gorszych warunkach pogodowych.

Antena MobiSat Kathreina bywa stosowana w przyczepach kempingowych. Anteny płaskie są zalecane do odbioru cyfrowego, może być obracana przy pomocy małych obrotnic DiSEqC lub zawieszeń biegunowych z siłownikiem 6”-8”.

Jest to nietypowa i rzadko stosowana antena w Polsce, ponieważ jest bardzo droga. Ceny płaskich anten Selfsat wynoszą 300-850 zł. Pojawiają się dużo tańsze konstrukcje, ale ich jakość jest różna. Pamiętać jednak trzeba, że płaci się za konwerter i specjalną konstrukcję.
 
Antena płaska MobiSat

2. Antena lampa - DIGIGLOBE.

Niemiecka firma Klein Elektronik kiedyś sprzedawała nietypowe anteny - lampy DIGIGLOBE w kształcie półprzeźroczystej kuli o średnicy 45 cm. Wewnątrz była antena Cassegraina z podwójnym odbiciem o wysokiej sprawności i konwerterze Universal z tyłu anteny.

Wewnątrz kuli montowano energooszczędną żarówkę 11 W/230 V, która świecąc symulowała inne niż odbiór tv-sat przeznaczenie lampy-kuli. Lampa może być wykonana w różnych kolorach i końcowym wykończeniu, dopasowanym do elewacji budynku. Była elegancka i odporna na warunki atmosferyczne. Zainstalować ją można było na ścianie budynku, w loggii lub przed domem na trawniku na 50 cm słupku. W niewidoczny sposób można doprowadzić kabel koncentryczny oraz zasilanie 220 V. Instalacja polegała na precyzyjnym ustawieniu jednego wybranego satelity wewnątrz kuli i jej zamknięciu. Nie ma możliwości korzystania z dwóch satelitów przy pomocy jednej anteny-lampy. Można ewentualnie założyć drugą dla drugiego satelity. Nie ma mowy o obrocie taką anteną.

Antena DIGIGLOBE zalecana była do odbioru pakietów cyfrowych. Sprzedawana była w Niemczech, Francji i Włoszech. Zaledwie kilka takich anten było w Polsce. Antena lampa nie była też tania - powyżej 800 zł. Aktualnie nie słychać, by ktokolwiek ja sprzedawał - produkcja została zaniechana, bo nie było zbyt wielu nabywców.
 
Antena DIGIGLOBE
Antena - kula 90 cm z ukrytą wewnątrz offsetową anteną 60 cm dla CYFRY+
Antena - kula 90 cm z ukrytą wewnątrz anteną 60 cm dla CYFRY+

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt masztu do krokwi

uchwyt masztu do krokwi

130 zł Więcej...

Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Bezinwazyjny, wnękowy stojak dla anteny satelitarnej lub DVB-T z drążkiem...

149 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...