reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Sejm za 1,26 mld zł rekompensaty dla TVP i PR

dodano: 2019-02-22 10:44 | aktualizacja: 2019-02-22 11:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: press.pl

abonament RTV pieniądze W piątek, 22 lutego br. Sejm przyjął nowelizację ustawy o opłatach abonamentowych zakładającą rekompensatę w wysokości 1,26 mld zł dla mediów publicznych (Telewizji Polskiej i Polskiego Radia) z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych.

Sejm 22.02.2019


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Potrzeba wydania projektowanej ustawy wynika z braku adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce. Na niedostatek ten w dłuższej perspektywie składa się m.in. narastające przez lata, od 1993 r., poszerzanie kręgu osób zwolnionych z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Mechanizm rekompensaty ma bazować na emisji skarbowych papierów wartościowych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustali ostateczną kwotę rekompensaty i wartość nominalną papierów wartościowych dla poszczególnych jednostek mediów publicznych do 31 maja 2019 roku. Następnie KRRiT przekaże uchwałę do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który z kolei zawnioskuje do ministra finansów o przekazanie jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych. Minister finansów na tej podstawie wyemituje obligacje skarbowe i przekaże je zgodnie z decyzją wskazaną w uchwale KRRiT wskazanym jednostkom.

Według danych GUS, 96,4 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik telewizyjny, ale tylko około połowa go zarejestrowało. Z danych KRRiT wynika, że na koniec 2017 roku zwolnionych z obowiązku wnoszenia opłaty było 3,6 mln gospodarstw domowych, czyli połowa z abonentów RTV. Natomiast zdaniem posłów PiS, realnie opłaty abonamentowe wnoszone są przez około 13 proc. społeczeństwa.

Przypomnijmy, że dwa lata temu do mediów publicznych trafiła rekompensata za okres 2010-2017 w wysokości 980 mln zł.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Osłona LNB Umbrella Heavy Duty BOX

Plastikowa osłona LNB Umbrella chroni konwertery na antenie przed niekorzystnymi...

39 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 35cm

Aluminiowy stojak ścienny 35cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

55 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Duo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Duo 4K - nowa propozycja z segmentu sprzętu Ultra...

1 590 zł Więcej...
reklama