reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Sejm za 1,26 mld zł rekompensaty dla TVP i PR

dodano: 2019-02-22 10:44 | aktualizacja: 2019-02-22 11:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: press.pl

abonament RTV pieniądze W piątek, 22 lutego br. Sejm przyjął nowelizację ustawy o opłatach abonamentowych zakładającą rekompensatę w wysokości 1,26 mld zł dla mediów publicznych (Telewizji Polskiej i Polskiego Radia) z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych.

Sejm 22.02.2019


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Potrzeba wydania projektowanej ustawy wynika z braku adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce. Na niedostatek ten w dłuższej perspektywie składa się m.in. narastające przez lata, od 1993 r., poszerzanie kręgu osób zwolnionych z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Mechanizm rekompensaty ma bazować na emisji skarbowych papierów wartościowych. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustali ostateczną kwotę rekompensaty i wartość nominalną papierów wartościowych dla poszczególnych jednostek mediów publicznych do 31 maja 2019 roku. Następnie KRRiT przekaże uchwałę do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który z kolei zawnioskuje do ministra finansów o przekazanie jednostkom publicznej radiofonii i telewizji skarbowych papierów wartościowych. Minister finansów na tej podstawie wyemituje obligacje skarbowe i przekaże je zgodnie z decyzją wskazaną w uchwale KRRiT wskazanym jednostkom.

Według danych GUS, 96,4 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik telewizyjny, ale tylko około połowa go zarejestrowało. Z danych KRRiT wynika, że na koniec 2017 roku zwolnionych z obowiązku wnoszenia opłaty było 3,6 mln gospodarstw domowych, czyli połowa z abonentów RTV. Natomiast zdaniem posłów PiS, realnie opłaty abonamentowe wnoszone są przez około 13 proc. społeczeństwa.

Przypomnijmy, że dwa lata temu do mediów publicznych trafiła rekompensata za okres 2010-2017 w wysokości 980 mln zł.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak do anten siatkowych balkonowy

Stojak do anten siatkowych balkonowy gięty z 2 cybantami

25 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

179 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD AX502 Combo

Odbiornik HD Combo (DVB_S2/DVB-T2) PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

279 zł Więcej...
reklama