reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rośnie liczba osób korzystających z kilku usług SVOD

dodano: 2019-02-23 13:25 | aktualizacja: 2019-02-25 16:38
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Ampere Analysi

VOD Liczba osób korzystających z więcej niż jednej usługi streamingowej stale rośnie, wynika z najnowszych badań konsumenckich przeprowadzonych przez Ampere Analysis na 33 tys. internautów w 16 krajach.

Netflix


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ponad połowa respondentów w 13 krajach korzysta z co najmniej jednej usługi SVOD. W 10 krajach ponad połowa gospodarstw domowych SVOD to tak zwani stackersi SVOD - osoby korzystające z więcej niż jednej usługi.

Fakty
1. Netflix pozostaje dominującą usługą, prowadząc w prawie wszystkich badanych krajach pod względem liczby abonentów.
2. Amazon Prime pokonuje Netflixa jedynie w Japonii i Niemczech - Netflix jest na tych rynkach drugim wyborem.
3. Nie tylko Netflix i Amazon Prime wiodą prym - lokalni gracze dobrze sprawdzają się w Szwecji, Turcji i Holandii, a także w innych krajach.

SVOD stacking: Trend rośnie, ale na każdym rynku wygląda to nieco inaczej.

Francja: Netflix i Amazon zajmują w tym kraju wiodące pozycje, ponieważ francuskie serwisy mają do czynienia z wieloma restrykcjami wynikającymi z lokalnych przepisów. Pomimo tych wyzwań, rośnie liczba użytkowników-stackersów: jedna trzecia respondentów subskrybuje więcej niż jedną usługę.

Hiszpania: Zjawisko stackingu osiągnęło najwyższy poziom w Hiszpanii, a HBO España szybko stało się trzecim graczem, po Netflixie i Amazon Prime. Wraz z intensyfikacją stackingu, hiszpańscy operatorzy coraz częściej włączają SVOD w swoich dekoderach, więc taki trend prawdopodobnie się zwiększy.

Holandia: Netflix jest obecny w 90 proc. gospodarstw domowych SVOD. Debiut Amazon Prime spowodował podwojenie liczby osób korzystających z SVOD, a zjawisko stackingu przybrało na sile. Jedno na trzy gospodarstwo SVOD korzysta z dwóch lub więcej usług.

Niemcy: W trzecim kwartale 2018 roku w tym kraju było więcej gospodarstw domowych SVOD, które używają ponad jedną usługę SVOD, niż tych, które korzystają z tylko jednej usługi.

Polska: Ponad połowa gospodarstw domowych SVOD to stackersi, chociaż nie dominuje żadna konkretna kombinacja pakietów.

Stany Zjednoczone: Tutaj jest dwa i pół raza więcej stackersów SVOD niż osób z jedną usługą SVOD. Netflix jest praktycznie wszechobecny - pojawia się w pierwszej trójce, a 90 proc. abonentów Hulu korzysta również z Netflixa.

Szwecja: Netflix jest najpopularniejszą usługą, chociaż lokalni gracze cieszą się stałym wzrostem. W trzecim kwartale 2018 roku ponad połowa gospodarstw domowych SVOD miała więcej niż jedną subskrypcję.

Turcja: Lokalny interfejs Netflixa przyspieszył przyjęcie SVOD, umożliwiając mu współistnienie z lokalnymi usługami. Liczba konsumentów korzystających z jednej usługi maleje - trójka wydaje się być magiczną liczbą w Turcji, chociaż żaden z licznych lokalnych graczy nie dominuje.

Wielka Brytania: Nowe usługi D2C, takie jak ITV Hub+, spowodowały wzmożenie zjawiska stackingu SVOD, a respondenci z ITV Hub+ subskrybowali średnio 4,4 usługi w trzecim kwartale 2018 roku. 43 proc. gospodarstw domowych SVOD korzysta z tylko jednej usługi w porównaniu z mniej niż 60 proc. w trzecim kwartale 2016 roku.
 

- Wzrost liczby abonentów SVOD korzystających z wielu usług świadczy o tym, że podczas gdy Netflix i Amazon dominują na wielu badanych rynkach, stanowią one podstawę wielu stacków, służąc jako wyjściowa usługa dla konsumentów, którzy następnie wybierają dodatkowe subskrypcje, aby skoordynować treści - powiedział Toby Holleran, starszy analityk w Ampere Analysis. - Usługi niszowe i od nadawców czerpią korzyści z tego trendu, a ITV Hub+ w Wielkiej Brytanii odnotował silny wzrost w 2018 roku. Usługi świadczone przez nadawców w Szwecji, Hiszpanii i Włoszech również rosną. Spodziewana w USA usługa streamingowa Disneya może znaleźć się w centrum zainteresowania stackerów. Może się też okazać, że skłoni część stackersów do rezygnacji z innych usług SVOD, kiedy rynek amerykański osiągnie dojrzałość.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Analizy rynkowe


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Monoblock Opticum Robust Triple

Pojedynczy konwerter Universal Monoblock Single Triple dla odbioru trzech pozycji...

89 zł Więcej...

Antena Televes Ellipse UHF

Antena Televes Ellipse kierunkowa do stabilnego odbioru UHF (DVB-T) z...

379 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

629 zł Więcej...
reklama