reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Poradnik: Jaki kabel HDMI kupić?

dodano: 2019-01-03 13:26 | aktualizacja: 2019-02-26 14:48
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2019

Ultra_Speed_HDMI_2_1_360px.jpg Kable HDMI są już tak potrzebne dla cyfrowej telewizji HD/UHD, jak w czasach analogu kable SCART. W końcu jakoś trzeba połączyć ze sobą cały ten domowy sprzęt. Okablowanie urządzeń cyfrowych, od telewizorów i konsol do gier, po laptopy i głośniki soundbar, właściwie jest już tylko po HDMI. Ale wybór tych kabli może być dla laików nieco skomplikowany. Pojawiają się dylematy wokół wymaganej prędkości, długości, wersji i specyfikacji. Warto więc się dowiedzieć, co jest naprawdę ważne (i dlaczego niekoniecznie trzeba kupować drogi kabel), w czym pomóc ma nasz poradnik dotyczący wyboru kabla HDMI. Zapraszamy do lektury!

jaki kabel HDMI kupić


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Podobnie jak w przypadku każdego innego standardu kablowego, HDMI charakteryzuje się różnymi parametrami. Oczywiście wielu producentów i dostawców bardzo się stara, aby przekonać do kupowania tych droższych kabli. Jednak czasami okazuje się, że wystarczy ten tańszy i niekoniecznie ten firmowy czy ładnie zapakowany. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków wcale nie trzeba, a tylko można wybrać ten droższy kabel HDMI. Najpierw warto jasno określić, jaki jest cel takiego zakupu, biorąc przy tym pod uwagę zmiany w technologii nadawania, np. rozpowszechnianie się 4K HDR.

Porady dotyczące zakupu kabli HDMI

Już ustaliliśmy, że multimedialny interfejs wysokiej rozdzielczości (HDMI) jest od pewnego czasu niekwestionowanym standardem w kablach wideo i audio. Jest używany do podłączenia telewizorów, konsol do gier, komputerów, dekoderów, a nawet niektórych systemów dźwiękowych. Jest tak szeroko stosowany, że wielu użytkowników czasami nie ma nawet wystarczającej liczby portów HDMI w telewizorze (zwykle jest 2-4), aby obsługiwać wszystko, co chcą połączyć. Choć istnieje sposób na dodanie kolejnych portów HDMI, jeśli jest taka potrzeba.

Pozłacane złącza HDMI nie mają wpływu na jakość
Na pewno nie należy dać się zwieść obietnicom lepszej jakości przekazywanego sygnału w przypadku złoconego złącza. Nylonowy oplot też w żaden sposób nie wpływa na funkcjonalność kabla. Zasadniczo ważny jest rdzeń kabla.

4K HDR i 8K wymagają nowych wersji kabli HDMI
Przed wyborem kabla HDMI na pewno należy się upewnić, że kupuje się w miarę nową jego wersję. Standardy wideo dość szybko się zmieniają, a 4K z czasem będzie ustępować miejsca 8K. Na szczęście na razie producenci telewizorów i nadawcy/dostawcy treści 8K nie nadążają za nowymi standardami, więc problemu jeszcze nie ma. Za to warto kupić taki kabel, który będzie wspierał 4K.
Kabel sprzed 8 lat może nie działać! Uwaga na zakłócenia

Prawda jest taka, że jeśli nadal korzysta się z kabla HDMI dostarczonego z płaskim telewizorem kupionym 7-8 lat temu, to może on w ogóle nie działać ze źródłem sygnału 4K, takim jak dekoder/odbiornik satelitarny 4K, konsola Xbox One X czy odtwarzacz Ultra HD Blu-ray, a jeśli działa, to może wprowadzić błędy lub drobne zniekształcenia obrazu. To samo dotyczy (bardziej) sygnału 4K w HDR. Na szczęście łatwo to przetestować – wystarczy podłączyć wszystko kablem i sprawdzić, czy telewizor odbiera sygnał, rozpoznaje go jako 4K i/lub HDR i wyświetla go bez zniekształceń. Jeśli tak, to nie trzeba nic robić. Jeśli nie, to niestety trzeba kupić lepszy/nowszy kabel HDMI.

Wersje kabli HDMI
Jedną z ważnych spraw, na którą trzeba zwracać uwagę kupując kabel HDMI, są jego różne wersje – obecnie coraz częściej to już HDMI 2.0, ale nadal spotyka się kable HDMI 1.3 oraz HDMI 1.4 (te są wystarczające dla większości użytkowników). Melodią przyszłości jest HDMI 2.1 dla rozdzielczości 8K.

Przede wszystkim należy zauważyć, że numery wersji mają zastosowanie do urządzeń – telewizorów i różnych źródeł wideo – a nie samych kabli. Liczy się przepustowość kabla – należy zwracać uwagę na wszystko, co ma wartość 18 Gbit/s, aby nadążyć za trendem ku 4K HDR. Kabel tego typu powinien już teraz być praktycznie jedynym kablem sprzedawanym jako tzw. „high speed”.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum Nytro Box Plus HEVC/LAN

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C/LAN z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

119 zł Więcej...

Antena Laminas AS-1500 AE

Podświetlana antena epoksydowa - offset 1,6 m w wersji AE...

1 950 zł Więcej...
reklama