reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Ostatni górnicy na Spitsbergenie” w BBC Brit

dodano: 2019-03-04 11:19 | aktualizacja: 2019-03-19 16:08
autor: Jakub Sulisz | źródło: BBC World Wide

„Ostatni górnicy na Spitsbergenie” w BBC Brit Ponad 300 metrów pod powierzchnią twardych skał na Spitsbergenie 42 mężczyzn walczy o wydobycie kruszcu w ostatniej kopalni węgla w Norwegii. W tym wyjątkowym serialu dokumentalnym śledzimy losy ludzi, którzy wybrali życie na krańcu świata, w jednym z najbardziej surowych krajobrazów na ziemi. Ludzi, którzy każdego dnia próbują równoważyć niebezpieczną pracę w kopalni życiem rodzinnym, a trudne dni wypełnione brakiem światła, polowaniami, bronią i skuterami śnieżnymi - możliwością obcowania ze spektakularną naturą.

„Ostatni górnicy na Spitsbergenie” w BBC Brit


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wśród bohaterów serii jest wiele nietuzinkowych postaci, różnorodnych historii oraz wachlarz powodów, dla których zdecydowali się wykonywać tę niebezpieczną profesję. Spotykamy Daniela, który po trudnym dzieciństwie na stałym lądzie osiadł w małej społeczności górniczej Svalbardu. Choć chłopak rozwija swoją karierę w kopalni, jego prawdziwym marzeniem jest posiadanie małego biznesu w Mozambiku, w którym się urodził. Kilka bungalowów, łódka, restauracja i słoneczna pogoda przez cały rok to było by to. Jak sam przyznaje jego życie w tej chwili, choć bardzo satysfakcjonujące, nie mogłoby być bardziej odmienne od tego wymarzonego.

W programie poznajemy również Adriana, który najbardziej ze wszystkich robi wrażenie kogoś, kto naprawdę spełnia swoje marzenia. Chłopak jest przekonany, że zostając górnikiem wygrał los na loterii. Podczas gdy większość bohaterów serii, choćby przez moment,  kwestionowała swoją decyzję o podjęciu tej pracy, on zdaje się widzieć tylko jej jasne strony i szczerze cieszy się każdą chwilą w kopalni.
 

Jest też Bent, który zna ryzyko tego zawodu lepiej niż ktokolwiek w zespole, ponieważ w wypadku górniczym stracił własnego brata. Nawet to dramatyczne w skutkach wydarzenie nie skłoniło go do zmiany kariery.

Legendarna kopalnia o numerze 7 jest ostatnią kopalnią węgla w Norwegii. Dostarczając elektryczność i ogrzewanie służy całej osadzie na Svalbardzie. Łączy lokalną społeczność, a pracujący w niej górnicy są niemalże bohaterami miasta. Mimo to kopalni grozi trwałe zamknięcie. Jeśli górnicy nie będą wyrabiać założonych norm, cała firma zbankrutuje, a 100-letnia górnicza historia miasta dobiegnie końca.

Premiera: 18 marca o godz. 22:30 na BBC Brit

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch Opticum Red dCSS 52-32

Multiswitch Opticum Red dCSS  - przestawka UniCable, SCR, do rozbudowy...

359 zł Więcej...

Osłona LNB Umbrella Heavy Duty BOX

Plastikowa osłona LNB Umbrella chroni konwertery na antenie przed niekorzystnymi...

39 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Single UHD 4K S2X

Octagon SF8008 UHD 4K S2X odchudzona wersja nowego odbiornia UHD...

439 zł Więcej...
reklama