reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

3 nowe kanały Rai

dodano: 2019-03-13 21:30 | aktualizacja: 2019-03-14 12:27
autor: Anita Kaźmierska | źródło: parabola.cz

Rai Włoski nadawca publiczny Rai przygotowuje duże zmiany zarówno w rodzinie swoich kanałów, jak i w ofercie programowej. Jedną z oczekiwanych wiadomości są plany uruchomienia międzynarodowej stacji Rai World, która będzie nadawana w języku angielskim. Plany i zmiany w latach 2019-2021, które dotkną jedną z największych instytucji publicznych w Europie, zostały przedstawione przez nowego dyrektora generalnego Rai Fabrizio Saliniego. RAIvoluce ma być największą zmianą u tego nadawcy w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Rai kanały


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowe kanały Rai
Rai przygotowuje trzy nowe kanały - Rai World, Rai Parlamento i Rai Donna. Przy czym tylko pierwsza nazwa jest docelowa, a pozostałe mają charakter roboczy.

Rai World będzie dedykowany widzom spoza Włoch i będzie w całości w języku angielskim. Stacja będzie miała charakter telewizji głównego nurtu. Nie zabraknie więc wiadomości, rozrywki, filmów i seriali. Stacja będzie nadawała produkcje z archiwum Rai. Na ekranie emitowane będą seriale i programy, których Rai nie pokazywał od ponad 25-30 lat, a także zupełne nowości.

Rai World będzie trzecim międzynarodowym kanałem Rai po Rai World Premium i Rai Italia, a także pierwszym kanałem dla Europy. Całkowita wartość inwestycji w Rai World ma wynosić 60-70 mln euro.

Drugi nadchodzący projekt, o roboczym tytule Rai Parlamento, będzie ściśle współpracował z rządem i będzie służył wszystkim widzom zainteresowanym polityką i sprawami państwa. Stacja będzie FTA, podobnie jak Rai World.

Trzeci kanał, Rai Donna, będzie dedykowany kobietom i będzie profilowany jako stacja z serialami dla kobiet w średnim wieku. Programy talk show, reality show i telenowele powinny również pojawiać się na antenie. Stacja nie będzie dostępna FTA z powodu ograniczeń praw do transmisji niektórych programów.

Rai World i Rai Parlamento powinny wystartować w 2019 roku lub najpóźniej w pierwszej połowie 2020 roku. Z kolei kanał dla kobiet Rai Donna rozpocznie nadawanie w drugiej połowie 2020 roku.

Zmiany w istniejących kanałach tematycznych Rai
Zmiany dotyczą także kanałów tematycznych Rai. W planach jest wyłączenie kanałów Rai Premium i Rai Scuola. Natomiast kanał filmowy Rai Movie ulegnie pewnym zmianom. Co najmniej 50 proc. czasu nadawania wypełnią europejskie produkcje telewizyjne i filmowe. - Jesteśmy jedyną europejską korporacją publiczną, która ma w swoim portfolio całodobowy kanał czysto filmowy - powiedział Salini.

Kanały Rai 5 i Rai Storia zmienią oferty programowe. Z Rai 5 znikną dokumenty i programy edukacyjne, które zostaną przeniesione do kanału Rai Storia. Natomiast w Rai 5 będzie więcej programów kulturalnych, filmów i programów muzycznych. Rai Storia będzie emitował więcej międzynarodowych dokumentów od National Geographic lub BBC. Rai 5 wzmocni twórczość muzyczną - od koncertów gwiazd muzyki pop do opery lub baletu. Obie stacje pozostaną całkowicie wolne od reklam.

Rai 4 będzie bardziej skoncentrowany na mężczyznach w wieku produkcyjnym i będzie bardziej agresywny pod względem oferty programowej. Transmisje będą się składać z seriali i filmów, zwłaszcza gatunków akcji i horrorów. W godzinach nocnych pojawią się wiadomości w formie programów erotycznych.

- Rai 4 to dla nas wielka radość, od samego początku utrzymuje widownię wśród stacji tematycznych i jest coraz bardziej popularna wśród młodych mężczyzn. Rai 4 jest profilowany jako otwarty kanał bez cenzury i będzie skierowany do odbiorców, którzy lubią adrenalinę, akcję i podniecenie - powiedział Salini.

Kanał dziecięcy Rai Gulp skupi się bardziej na nastolatkach w wieku od 11 do 15 lat, podwoi własną produkcję i będzie bardziej zaangażowany w międzynarodowe projekty dla dzieci i młodzieży. Jedną z nowości będzie seria „Jams” o szkole podstawowej poruszająca poważne problemy, takie jak zastraszanie czy narkotyki. Kolejna zmiana na Rai Gulp będzie dotyczyła ograniczenia reklam do 180 sekund w ciągu godziny.

Rai Yoyo będzie skierowany tylko do dzieci w wieku przedszkolnym i pozostanie bez większych zmian. Ta stacja będzie całkowicie wolna od reklam.

Rai News 24 otrzyma zupełnie nową oprawę graficzną i nowe studio wiadomości, w tym newsroom. Będzie ściśle współpracować z nowym międzynarodowym kanałem Rai World, dla którego przygotuje programy informacyjne. Regionalny serwis informacyjny TGR zostanie włączony do Rai News.

Zmiany na głównych antenach Rai 1, Rai 2 i Rai 3
Pierwszy program telewizyjny Rai 1 nadaje własne produkcje przez 19 godzin dziennie, co jest unikalne w skali światowej. Z tego 12-14 godzin jest na żywo bez bloków informacyjnych. Rai 1 to najchętniej oglądana stacja we Włoszech ze średnią widownią około 5 mln widzów. 8 na 10 programów Rai podwoiło swoją oglądalność.

Rai 1 we współpracy z HBO przygotowuje drugi sezon „Genialnej przyjaciółki”. Natomiast nowa seria o Leonardo Da Vinci „Leonardo” jest właśnie w postprodukcji, a jej premiera powinna odbyć się tej jesieni. „Leonardo” to już kolejna kosztowna produkcja o budżecie około 25 mln euro.

Widzowie Rai mogą również spodziewać się serialu politycznego „Wieczne miasto”. We współpracy z France Télévisions, Rai rozpocznie latem zdjęcia do serii przygodowej „W 80 dni dookoła świata”. Ponadto Rai 1 przygotował około 20 premierowych seriali i filmów telewizyjnych na sezon 2019/2020. Będą również kolejne części cyklu „Meraviglie” o cudach Włoch.

Rai 2 wzmocni swoją własną produkcję. Będą nowe części serii noir „Rocco Schiavone”, która została sprzedana do trzydziestu krajów na całym świecie. Kolejnym udanym projektem jest serial „Il Cacciatore. Polowanie na mafię” z wielkim sukcesem w Niemczech czy Francji. Widzowie zobaczą jego drugi sezon. Rai 2 będzie bardziej skoncentrowany na współczesnej kinematografii, a także wzmocni obszar rozrywkę w prime time.

Rai 3 będzie kładł nacisk na dziennikarstwo, dziennikarstwo śledcze, filmy dokumentalne i sprawozdawczość. Latem będzie tworzyć nowe filmy dokumentalne o przyrodzie lub historii. Zmieniony zostanie także codzienny program dokumentalny „Geo & Geo”, który będzie miał nowe studio.

Rai 3 przygotowuje również nowy wielki polityczny talk show w prime time, który będzie miał dwa studia. Jedno w Rzymie, a drugie w Brukseli. Studio Rai będzie w pobliżu Parlamentu Europejskiego, w budynku, w którym mieszczą się studia BBC, Sky, France Télévisions, Deutsche Welle i Bloomberg Television.

Źródło: parabola.cz

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe kanały


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

139 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 149 zł Więcej...

LNB Twin BEST HG 202 Ultra Black 0,1dB

Wysokiej jakości konwerter satelitarny o współczynniku szumów 0,1 dB i...

79 zł Więcej...
reklama