reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cyfrowy Polsat zmienił politykę dywidendową

dodano: 2019-03-18 10:21
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Cyfrowy Polsat/satkurier.pl

Cyfrowy Polsat Zarząd Cyfrowego Polsatu dokonał rewizji polityki dywidendowej. Nastąpiło to po otrzymaniu 7 lutego br. pisma w tej sprawie od Zygmunta Solorza, większościowego akcjonariusza spółki. Założyciel Polsatu zaproponował w nim podwyższenie dywidend wypłacanych akcjonariuszom spółki do co najmniej 1,8 mld zł w sumie przez najbliższe 3 lata.

Cyfrowy Polsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
15 marca br. zarząd Cyfrowego Polsatu podjął uchwałę o przyjęciu polityki dywidendowej, zakładającej coroczne przedkładanie walnemu zgromadzeniu propozycji wypłaty dywidendy wraz z rekomendacją zarządu, z zastrzeżeniem poniższych ogólnych zasad:
1. kwota wypłacanej rokrocznie dywidendy powinna gwarantować atrakcyjny zwrot z zainwestowanego kapitału akcjonariuszom spółki;
2. poziom uzyskiwanego zwrotu powinien być kształtowany w odniesieniu do powszechnie dostępnych na polskim rynku form bezpiecznego lokowania środków finansowych, w szczególności w odniesieniu do poziomu oprocentowania lokat bankowych, uwzględniając jednocześnie premię z tytułu ryzyka związanego z płynnym kształtowaniem się ceny akcji Cyfrowego Polsatu na GPW;
3. przedkładana corocznie propozycja podziału zysku netto grupy za poprzedni rok obrotowy powinna jednocześnie pozwalać na kontynuację stopniowego obniżania zadłużenia netto Grupy Cyfrowy Polsat, celem osiągnięcia pożądanego poziomu skonsolidowanego zadłużenia na poziomie poniżej 1,75x wskaźnika dług netto/EBITDA.

Nowa polityka dywidendowa Cyfrowego Polsatu będzie obowiązywała od 1 kwietnia br. Zarząd zamierza w okresie 2019-2021 zarekomendować wypłatę dywidendy w łącznej kwocie nie niższej niż 2,79 zł w przeliczeniu na jedną na akcję w trzech równych kwotach, co najmniej 0,93 zł na akcję do wypłaty w każdym roku. Przy liczbie akcji wynoszącej 639.546.016, daje to minimum 594,8 mln zł każdego roku, w tym 341,1 mln zł dla samego Zygmunta Solorza.

Zarząd Cyfrowego Polsatu zaznaczył, iż wypłata rzędu 0,93 zł na akcję generuje stopę zwrotu rzędu około 4 proc. rocznie w odniesieniu do średniej kapitalizacji spółki z grudnia 2018 roku, co w opinii zarządu spełnia zasady polityki dywidendowej oraz oczekiwania Zygmunta Solorza. Jednocześnie w opinii zarządu opisany powyżej harmonogram i kwoty wypłat dywidendy nie zaburzą koncepcji dalszego rozwoju Grupy Kapitałowej Cyfrowy Polsat, umożliwiając równocześnie kontynuację sukcesywnego jej oddłużania.

Polityka dywidendy będzie podlegać okresowej weryfikacji przez zarząd spółki. W szczególności zarząd przewiduje modyfikację niniejszej polityki dywidendy po przeprowadzeniu oczekiwanego na rok 2022 refinansowania zadłużenia Grupy Polsat.

Przez ostatnie dziesięć lat Cyfrowy Polsat wypłacił trzy dywidendy. W 2009 roku była to kwota 152,9 mln zł (po 0,57 zł na akcję), w 2013 roku - 166,3 mln zł (0,26 zł), a w 2016 roku 204,6 mln zł (po 0,32 zł).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Cyfrowy Polsat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...

Kamera SJCAM SJ8 PRO

980 zł Więcej...

Antena Famaval 80SP ceglasta

Portugalska antena podświetlana firmy Famaval 80cm, do odbioru wiązek satelitów...

79 zł Więcej...
reklama