reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Warszawa wybrała dostawcę autobusów elektrycznych

dodano: 2019-03-28 12:33 | aktualizacja: 2019-03-28 12:40
autor: Jakub Sulisz | źródło: MZA/orpa/Solaris

Solaris Miejskie Zakłady Autobusowe poinformowały, że oferta złożona przez Solaris Bus & Coach w przetargu na dostawę 130 przegubowych autobusów elektrycznych, została przyjęta. Otwiera to drogę do podpisania umowy z producentem. Dzięki temu zamówieniu Warszawa, jako drugie po Londynie miasto w Europie, będzie posiadało flotę liczącą ponad 100 autobusów elektrycznych.

Solaris Urbino 18 electric elektryczny autobus Warszawa


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Za wyprodukowanie elektrobusów Solaris oczekuje kwoty 399 590 100 zł brutto. Każdy z pojazdów będzie klimatyzowany, wyposażony w elektroniczne systemy informacji pasażerskiej, monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, automaty biletowe oraz liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami oraz niewidomych i niedowidzących.

Tymczasem do Warszawy przyjechały już pierwsze ze 110 autobusów na sprężony gaz ziemny CNG. Rozpoczął się proces certyfikacji tych pojazdów. Autobus przegubowy przejechał trasę linii 157 i w tym czasie sprawdzony został system informacji liniowej czyli wyświetlacze wewnętrzne i zewnętrzne oraz zapowiedzi głosowe, a także system zliczania pasażerów – bardzo pomocny przy prowadzeniu statystyk korzystania z Warszawskiego Transportu Publicznego. W trakcie certyfikacji MZA sprawdza też zgodność z wymogami przetargowymi oraz m.in. sprawność techniczną pojazdu, proces raportowania, system łączności alarmowej czy monitoringu, które zwiększają bezpieczeństwo pasażerów.

Nowe autobusy są standardowo wyposażone w biletomaty, klimatyzację, monitoring oraz elektroniczną informację wewnętrzną i zewnętrzną. Do końca marca powinno zostać dostarczonych minimum 20 autobusów, a pierwsze pojazdy mogą się pojawić na warszawskich ulicach już w kwietniu.

Nowe pojazdy dołączą do autobusów niskoemisyjnych już eksploatowanych przez MZA, czyli 35 gazowych przegubowców LNG firmy Solbus oraz czterech hybrydowych Solarisów. Miejska firma ma też w swoim taborze 31 autobusów elektrycznych dostarczonych przez firmy Solaris i Ursus.

W sumie, po stołecznych ulicach poruszać się będzie ponad 160 takich pojazdów. Autobusy nie będą emitowały spalin, a przy tym będą niezwykle ciche. Dzięki tej inwestycji z Traktu Królewskiego znikną ostatnie autobusy zasilane olejem napędowym. Pierwsze z zamówionych elektrobusów będą mogły wyjechać na linie na początku 2020 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6944 Combo dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

479 zł Więcej...

Mini PC Android Zidoo Z1000

Odtwarzacz Android TV Box 7.1 / OpenWRT(funkcja NAS). CPU Realtek...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1 590 zł Więcej...
reklama