reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Seria National Geographic „Wrogi świat”

dodano: 2019-04-01 10:09
autor: Jakub Sulisz | źródło: National Geographic

National Geographic „Wrogi świat” Choć ta opowieść dotyczy świata przyrody, jest inna niż wszystkie, jakie dotąd powstały. „Wrogi świat” to dobrze znany nam gatunek przyrodniczy, ale w zupełnie nowej odsłonie. Każdy odcinek ma swoją dramaturgię i głównych bohaterów. Gospodarzem i narratorem, który przeprowadzi widzów przez całą serię i najbardziej wymagające zakątki Ziemi jest Bear Grylls, a polskiej edycji swojego głosu użyczył Marcin Dorociński. 

National Geographic „Wrogi świat”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W każdym z sześciu odcinków serii „Wrogi świat” odwiedzimy inny ekosystem - góry, oceany, sawanny, dżungle, pustynie i bieguny. Wszędzie tam panują ekstremalne warunki, w których muszą radzić sobie najbardziej intrygujące, wytrwałe i wzbudzające podziw gatunki zwierząt. Wszystkie  zmagają się z morderczymi warunkami pogodowymi, rywalizują o wodę i pożywienie, polują i walczą, aby nie być upolowanymi, bo w tej grze stawką jest życie lub śmierć.

Twórcy „Wrogiego świata” odwiedzili z kamerą najbardziej nawet odległe zakątki Ziemi, gdzie panują ekstremalne warunki, aby opowiedzieć niezwykłe historie o woli życia i walki z przeciwnościami losu. W sumie podczas 1300 dni zdjęciowych (czyli w przeliczeniu przez ponad 2,5 roku) powstało około 1800. godzin materiału filmowego (jego obejrzenie w całości zajęłoby ponad 2 miesiące), a 245-osobowa ekipa przemierzyła siedem kontynentów.

Dzięki nowoczesnej technologii możliwe stało się zarejestrowanie zdjęć w najodleglejszych i najbardziej nieprzyjaznych miejscach na świecie. Udało się między innymi uwiecznić pojedynek pantery śnieżnej z koziorożcem alpejskim, podejrzeć z bliska jaguara polującego na gigantycznego kajmana, czy zobaczyć pisklęta bernikli białolicej skaczące z klifu. Po raz pierwszy kamerom National Geographic udało się również zarejestrować pogoń wilków polarnych za piżmowołem arktycznym.

„Wrogi świat” to produkcja wyreżyserowana przez zdobywcę Oskara, Guillermo Navarro, a jej producentami są nominowana do nagrody Emmy - Martha Holmes („Błękitna planeta”), zwycięzca nagrody Emmy Tom Hugh-Jones (“Planeta Ziemia II”), zwycięzca nagrody BAFTA Delbert Shoopman (“Przetrwać na wyspie z Bearem Gryllsem”).  Napięcie buduje dodatkowo osoba gospodarza. Bear Grylls, który jest mistrzem survivalu, występuje w roli narratora wszystkich odcinków i zawsze pojawia się przed kamerą w początkowych i końcowych scenach.
 

W polskiej wersji językowej będzie można usłyszeć natomiast głos Marcina Dorocińskiego, który w roli narratora przeprowadzi widzów przez „Wrogi świat”.

Przygoda z Wrogim światem była niezwykłym doświadczeniem. Bardzo ekscytującym i wciągającym bez reszty. Nie da się być obojętnym na zdjęcia, które udało się zarejestrować ekipie twórców tej produkcji. Część z nich zapierała dech w piersiach, część sprawiała, że łamał się głos. Ta opowieść pokazuje niejednokrotnie sceny, których wolelibyśmy nie widzieć, ale to właśnie one uświadamiają, jak wrogi jest świat widziany oczami zwierząt - mówi Marcin Dorociński, lektor polskiej wersji serii „Wrogi świat”

Gwałtowna ewolucja naszej planety przebiega tak szybko, że większość zwierząt nie ma czasu, żeby przystosować się do nieprzyjaznych warunków, co zmniejsza ich szanse na przeżycie. Przedstawiane w kolejnych odcinkach zdjęcia są zapisem ich walki o przetrwanie - przyznaje reżyser serii Guillermo Navarro

Czasem możemy mieć wrażenie, że seria Wrogi świat pokazuje inny świat, ale jest to tak naprawdę bardzo sugestywny obraz Ziemi widzianej oczami zwierząt, co wyróżnia tę produkcję spośród innych programów tego gatunku. Chcieliśmy pokazać zwierzęce dramaty i ich małe zwycięstwa z perspektywy gatunków, które opanowały sztukę przetrwania do perfekcji - podkreśla Hugh-Jones, jeden z producentów

Streszczenia odcinków:

Odcinek 1 „Góry” – premiera w niedzielę, 14 kwietnia o godz. 21:00
W najwyższych górach świata żyją irbisy, orły przednie, kozły śnieżne, bernikle białolice i dżelady brunatne. Tylko najbardziej wytrzymałe gatunki są w stanie przeżyć na szczytach w ekstremalnych warunkach pogodowych, gdzie oddychają rozrzedzonym powietrzem i mają niewiele pożywienia. 

Odcinek 2 „Oceany” – premiera w niedzielę, 21 kwietnia o godz. 21:00
Oceany tworzą największy ekosystem na Ziemi. Jest to świat, w którym żywe istoty muszą radzić sobie z ekstremalnymi warunkami w głębinach, gdzie normą jest zabójcze ciśnienie, w targanych sztormami wodach przybrzeżnych, lazurowych wodach skrywających morskie pustynie i zatłoczonych rafach koralowych. Oceany to niezwykle dynamiczne środowisko, w którym zwierzęta muszą nieustannie dostosowywać się do zmian. W tym odcinku dowiemy się, jak foki odpierają ataki rekinów, zobaczymy jak żółwie morskie z narażeniem własnego życia bronią swoich młodych i jak pomysłowe orki walczą o przetrwanie w coraz bardziej konkurencyjnym środowisku.

Odcinek 3 „Prerie i sawanny” – premiera w niedzielę, 28 kwietnia o godz. 21:00
Na sawannie mieszkają największe gwiazdy królestwa zwierząt, ale rozgłos i sława nie oznaczają, że ich życie jest proste. Kolejne pory roku przynoszą tu coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, a przetrwanie staje się coraz trudniejsze dla zwierząt, które je zamieszkują. W trzecim odcinku serii „Wrogi świat” zobaczymy m.in. samce słoni walczące w okresie godowym, gepardy polujące na gazele na kenijskiej sawannie, czy stado bizonów i podążającą ich tropem watahę wilków.

Odcinek 4 „Dżungle” – premiera w niedzielę, 28 kwietnia o godz. 21:00
Woda, optymalna temperatura i słońce tworzą idealne warunki do życia i przetrwania. Nic więc dziwnego, że dżungla jest jednym z najbardziej zróżnicowanych ziemskich ekosystemów. Ale nie dajcie się zwieść pozorom - tropikalnym dżunglom daleko do raju. Opady deszczu stają coraz bardziej nieprzewidywalne i tylko najodporniejsze gatunki zdołają przetrwać w tym środowisku. W rolach głównych wystąpią w tym odcinku jaguary, kajmany, gibony, orangutany, wyraki upiorne, kolibrowate i niepozorne pasożyty. Dowiemy się, dlaczego dobór naturalny przybiera na sile w tym zatłoczonym i zaciekle konkurencyjnym środowisku. 

Odcinek 5 „Pustynie” – premiera w niedzielę, 5 maja o godz. 21:00
Świat zmaga się ze wzrostem temperatur. Dotyczy to również najgorętszych ekosystemów Ziemi, które stają się jeszcze bardziej suche i zwiększają swoją powierzchnię. Mimo to, te nieprzyjazne dla życia tereny zamieszkuje wiele gatunków zwierząt, m.in. sprytne hieny, niewielkich rozmiarów surykatki i pająki pustynne. Będziemy towarzyszyć im z kamerą, żeby obserwować, jak radzą sobie z prażącym słońcem i temperaturą, która wciąż rośnie.

Odcinek 6 „Bieguny” – premiera w niedzielę, 12 maja o godz. 21:00
Bieguny to najzimniejsze miejsca na Ziemi. Zamieszkują je gwiazdy survivalu - niedźwiedzie polarne, wieloryby, lamparty morskie, pingwiny czy wilki. W wyniku ewolucji zmieniła się anatomia i zachowania gatunków polarnych, co pozwoliło im zaadaptować się do trudnych warunków życia. Ale ich świat zaczął się szybko zmieniać. Ziemia dosłownie pęka pod ich łapami, co poddaje ich wolę życia ekstremalnej próbie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

DJI Osmo Pocket

1 590 zł Więcej...

Transmiter Extender HDMI Megasat Mini do 15m

Bezprzewodowy transmiter HDMI Mini firmy Megasat do bezprzewodowej transmisji sygnału...

490 zł Więcej...

Transmiter HDMI Megasat Premium do max. 100m

Bezprzewodowy transmiter HDMI firmy Megasat. Urządzenie pozwala na przesłanie na...

670 zł Więcej...
reklama