reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Przegląd anten satelitarnych 1,2 m i większych

dodano: 2019-04-03 12:04
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

Laminas AS-1500 Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nowe budynki mieszkalne wielorodzinne powinny być wyposażone w antenowe instalacje zbiorowe służące do odbioru zarówno telewizji naziemnej, jak i satelitarnej. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury zaznaczono w szczególności, że użyta na ten cel antena satelitarna powinna mieć średnicę 1,2 m lub większą. Prezentujemy przegląd aktualnie dostępnych na rynku anten w tym rozmiarze.

Laminas AS-1800


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według obowiązującego rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, instalację telekomunikacyjną budynku mieszkalnego wielorodzinnego stanowią m.in. antenowe instalacje zbiorowe służące do odbioru cyfrowych programów telewizyjnych i radiofonicznych rozpowszechnianych w sposób rozsiewczy naziemny i satelitarny.

W instalacji do odbioru telewizji satelitarnej należy stosować:

1) odpowiednie okablowanie:
  • kable współosiowe kategorii RG-6 lub wyższej, wykonane w klasie A, zawierające podwójny ekran - folię aluminiową i oplot o gęstości co najmniej 77% oraz miedzianą żyłę wewnętrzną o średnicy nie mniejszej niż jeden milimetr, przy czym tłumienie każdego z torów utworzonych z kabli współosiowych nie powinno przekraczać wartości 12 dB przy częstotliwości 860 MHz, albo
  • kable światłowodowe spełniające określone w rozporządzeniu wymogi, przy czym dopuszcza się wykorzystanie pojedynczego włókna światłowodowego;
2) anteny paraboliczne lub offsetowe o średnicy nie mniejszej niż 1,20 m zapewniające:
  • pasmo przenoszenia od 10,7 do 12,75 GHz przy odpowiednio równomiernej charakterystyce częstotliwościowej,
  • impedancję wyjściową 75 Ω lub umożliwienie montażu konwerterów z wyjściem światłowodowym,
  • możliwość odbioru sygnału z co najmniej dwóch satelitów,
  • możliwość odbioru sygnału o dwóch ortogonalnych polaryzacjach - przy czym możliwe jest zastosowanie pojedynczej anteny dwuogniskowej;
3) wzmacniacze, przełączniki wielozakresowe (multiswitche) oraz pozostały osprzęt aktywny i pasywny służący do odbioru programów telewizyjnych i radiofonicznych rozpowszechnianych w sposób rozsiewczy satelitarny.


Dlaczego tak duża antena do zbiorczych instalacji budynkowych?

Ktoś może zadać pytanie, po co instalować tak dużą antenę zbiorczą, skoro wystarczy antena 80-90 cm i też będzie odbiór. To fakt - może i będzie dobrze, ale nie zawsze tak musi być i aby zapobiec ewentualnym problemom przy gorszej pogodzie, dużych opadach, najlepiej zamontować antenę 1,2 m lub większą.

Trzeba przyjąć, że konwerter i antena to dwa pierwsze elementy dużej instalacji budynkowej, które w przypadku awarii pozbawią odbioru wszystkich korzystających odbiorców. Jeśli to jest instalacja dla wielu rodzin lub w hotelu, to problem jest naprawdę poważny. Tylko antena 1,2 m lub większa (mowa o offsetowej antenie podświetlanej, bo o paraboli radzimy zapomnieć ze względu na łatwe osiadanie śniegu w zimie) może zapewnić sygnał na poziomie min. 12 dB, czyli dwa razy większy niż krytyczny poziom 6-6,5 dB, gdy sygnał z satelity praktycznie zanika. Zakładamy tu, że korzystamy z profesjonalnych, odpowiednio dobranych klasycznych konwerterów Quattro do multiswitcha lub optycznych konwerterów Global Invacom Fibre Optical.

Oczywiście można zainstalować antenę satelitarną 1,5 m lub 1,8 m, a nawet 2,7 m, ale nie o to chodzi, by przepłacić tylko o to, by zoptymalizować instalację do konkretnych warunków, potrzeb odbiorców, budżetu, a nawet dalszych elementów instalacji. Dobrze, gdy antena pozwala na instalację dwóch konwerterów z przygotowanego przez producenta układu multifeed ze stosunkowo dobrym odbiorem 13°E i 19,2°E.

Gdzie ma być zainstalowana antena zbiorcza?

Według rozporządzenia, maszt antenowy powinien być usytuowany na dachu budynku, wraz z odpowiednim przepustem kablowym do budynku, lub w uzasadnionych przypadkach usytuowany poza budynkiem. To oznacza, że należy przewidzieć instalację antenową przede wszystkim na dachu i to tak, aby sprowadzić kable od konwerterów oraz anteny naziemnej DVB-T do kolejnych elementów instalacji zbiorczej.

PRZEGLĄD ANTEN >1,2 M


Antena TechniSat Satman 1200

Satman 1200 to największa antena offsetowa TechniSata, nietypowa ze względu na swoje rozmiary i dlatego oferowana głównie telewizjom kablowym albo do instalacji zbiorczych. Oczywiście nadaje się także dla indywidualnych odbiorców. Szczególnie polecić ją można wymagającym klientom, którzy budując instalację antenową w domku jednorodzinnym chcą większego zapasu sygnału na pogarszające się warunki atmosferyczne.

Antena Satman 1200 posiada niestety tylko zawieszenie AE (Azymut - Elewacja) - brak zawieszenia PM. Lustro anteny wykonano z blachy aluminiowej dodatkowo zabezpieczonej farbą proszkową. Anteny Satman 1200 są malowane na kolor beżowy, szary kamienny i ceglasty. Producent podaje średnicę nominalną 1,2 m - czasza ma wymiary 1200 x 1300 mm. Stalowa głowica anteny jest malowana na taki sam kolor jak czasza i posiada 6 punktów połączenia z czaszą. Jest bardzo precyzyjny system ustawiania kąta elewacji z dwiema podziałkami i śrubą do korekty położenia. Dolna podziałka posiada skalę 0-10 stopni, górna 15-90 stopni. Rozwiązanie to zapewnia m.in. dodatkowe wypionowanie głowicy anteny w przypadku niewielkich odchyłek od pionu samego masztu. Głowica anteny jest dostarczana gotowa (skręcona) w specjalnym opakowaniu z wysięgnikiem na konwerter. W drugim pudle dostarczana jest tylko czasza, odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniem styropianowymi wzmocnieniami. Można zastosować konwertery UNYSAT o specyficznym sposobie mocowania lub poprzez specjalny adapter typowego LNB o średnicy 40 mm.

Jak podaje producent, zysk czaszy Satman 1200 przy częstotliwości 11,7 GHz wynosi 41,3 dB. Parametr ten podkreśla wysoką wydajność anteny szczególnie w złych warunkach atmosferycznych. Dla sprawdzenia wysokich parametrów anteny porównaliśmy pomiędzy sobą prezentowaną antenę TechniSata i szklano-epoksydową antenę podobnych rozmiarów 1200 x 1300 mm polskiej produkcji Laminas OFC-1200. Pomiary potwierdzają wysoki zysk anteny Satman 1200 - podobny do anteny OFC-1200. Do Satman 1200 nie można mieć większych zastrzeżeń, może poza wysoką ceną - ponad 1100 zł. Bardzo sztywne zawieszenie zapewni z pewnością stabilną pracę w bardzo wietrznych rejonach naszego kraju. Na pochwałę tej anteny zasługuje duża precyzja wykonania elementów głowicy oraz wysoki stopień zabezpieczenia czaszy przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych.
 
TechniSat Satman 1200

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

279 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...