reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wojciech Chmielarz rozmawia o zbrodni w Crime+Investigation Polsat

dodano: 2019-04-04 13:18 | aktualizacja: 2019-04-04 13:53
autor: Jakub Sulisz | źródło: Crime+Investigation Polsat

„Wojciech Chmielarz: rozmowa o zbrodni” Crime+Investigation Polsat Pisarz i dziennikarz Wojciech Chmielarz stanie twarzą w twarz z Florentyną N., która zgodziła się porozmawiać o tym, co naprawdę wydarzyło się w lipcu 2003 roku w Bielsku Białej. Wybór rozmówcy nie jest przypadkowy, bowiem to właśnie Chmielarz zajął się sprawą Florentyny w wyemitowanym jesienią programie „Opowiem ci o zbrodni”. Już wtedy pisarz przyznał, że sprawa ta go wyjątkowo zaintrygowała. Nie sądził jednak, że powróci do niej tak szybko…

„Wojciech Chmielarz: rozmowa o zbrodni” Crime+Investigation Polsat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zakład Karny w Krzywańcu w województwie lubuskim został założony w 1963 roku i przez dziesięciolecia funkcjonował wyłącznie jako więzienie o zaostrzonym rygorze dla kobiet. Obecnie jest to jedno z największych placówek tego typu w Polsce. Może tam przebywać prawie 900 więźniów, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To właśnie w nim odsiaduje swój wyrok m.in. Katarzyna W., skazana za zabójstwo swojej półrocznej córki Madzi. Jedną z osadzonych jest także Florentyna N., która zgodziła się spotkać z Wojciechem Chmielarzem, aby porozmawiać o tym, co naprawdę wydarzyło się w lipcu 2003 roku w Bielsku Białej. Wybór rozmówcy nie jest przypadkowy, bowiem to właśnie Chmielarz zajął się sprawą Florentyny w wyemitowanym jesienią programie „Opowiem ci o zbrodni”. Już wtedy pisarz przyznał, że sprawa ta go wyjątkowo zaintrygowała. Nie sądził jednak, że powróci do niej tak szybko… Premiera dokumentu specjalnego „Wojciech Chmielarz: rozmowa o zbrodni” w środę, 10 kwietnia o godz. 22:00 wyłącznie w telewizji Crime+Investigation Polsat.

Wedle ustaleń śledczych w lipcu 2003 roku Florentyna N. otruła swojego partnera, Stanisława W. Kobietą kierować miała chciwość – chciała zabić, aby przejąć majątek mężczyzny. Trucizna podana razem z obiadem nie przyniosła jednak zamierzonego skutku, dlatego kobieta zdecydowała się zabić swojego partnera tępym narzędziem. W zbrodni pomagał jej kochanek, Tomasz K. Para poćwiartowała zwłoki mężczyzny i rozpuściła je w kwasie. Ciała Stanisława nie znaleziono jednak do dziś. Nie odnaleziono także żadnych śladów, które mogły by definitywnie wskazywać na to, że zbrodnia ta miała miejsca. Przez 8 lat policja nie była w stanie ustalić prawdziwego przebiegu zdarzeń. Momentem przełomowym w śledztwie okazały się zeznania jednej z osób zaangażowanych w zbrodnię. W rezultacie tego, w 2014 roku Florentyna N. została skazana na 25 lat bezwzględnego pozbawienia wolności, a Tomasz K. na 10 lat. Osadzona w zakładzie karnym w Krzywańcu kobieta do tej pory twierdzi, że jest niewinna i podważa wszystkie dowody. Czy w sprawie dojdzie do przełomu poprzez zaangażowanie pisarza Wojciecha Chmielarza?

Jeden z najbardziej cenionych polskich autorów kryminalnych Wojciech Chmielarz to twórca poczytnej serii o warszawskim komisarzu Jakubie Mortce (Podpalacz, Farma lalek, Przejęcie, Osiedle marzeń, Cienie) i cyklu gliwickiego o prywatnym detektywie Dawidzie Wolskim (Wampir i Zombie). Chmielarz po raz pierwszy zetknął się z zagadkową sprawą Florentyny N. w zeszłym roku w programie „Opowiem ci o zbrodni”. Po przestudiowaniu akt sądowych dotyczących wydarzeń z lipca 2003 roku napisał na ich podstawie opowiadanie „Portret kobiety nad brzegiem morza”. Wtedy jeszcze nie sądził, że niebawem przyjdzie mu skonfrontować się z główną postacią tego opartego na faktach opowiadania. Do tej niecodziennej rozmowy Chmielarzowi pomógł przygotować się doświadczony psycholog kryminalny, Jan Gołębiowski. Jak Florentyna zareaguje na wizytę pisarza w zakładzie? Czy kobieta wskaże inną wersję zdarzeń niż tę, którą poznał sąd? Jaką rolę w życiu Florentyny odgrywał Tomasz? Odpowiedzi na te pytania poznamy już niebawem.

Program „Wojciech Chmielarz: rozmowa o zbrodni” został zrealizowany na zlecenie A+E Networks przez Kompanię Mediową, producenta zeszłorocznego cyklu Crime+Investigation „Opowiem ci o zbrodni”. Ze strony A+E Networks producentem nadzorującym jest Agnieszka Kubiak, dyrektor ds. lokalnych produkcji i kreacji, a ze strony Kompanii Mediowej – Jolanta Gwardys i Maciej Starczewski.

Premiera programu „Wojciech Chmielarz: rozmowa o zbrodni” w środę, 10 kwietnia o godz. 22:00 w Crime+Investigation Polsat

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

630 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A grafit

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Antena TELE System TEF80R grafit

Nowa, włoska antena podświetlana znanej firmy TELE System, z nowym...

99 zł Więcej...
reklama