reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DIGI TVP - nowy projekt Telewizji Polskiej

dodano: 2019-04-04 14:31 | aktualizacja: 2019-04-09 20:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza 28 stycznia br. Telewizja Polska rozpoczęła realizację projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A. – DIGI TVP” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. W wersji cyfrowej zachowanych zostanie ponad 2000 pozycji pochodzących z Regionalnych Archiwów TVP S.A.

TVP Telewizja Polska siedziba Woronicza


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
DIGI TVP to kolejny projekt realizowany przez TVP mający na celu ochronę dóbr narodowego dziedzictwa kulturowego. Od 2017 roku Telewizja Polska realizuje projekt „Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.”, w ramach którego digitalizacji poddanych zostaje 836 tytułów filmów fabularnych, dokumentalnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych i seriali. Dzięki temu projektowi Telewizja Polska stworzy bogatą cyfrową bibliotekę z ciekawymi archiwalnymi produkcjami telewizyjnymi. W ramach projektu powstała także zaawansowana technicznie pracownia digitalizacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych.
 

- Odpowiedzialność płynąca z posiadania bogatych zasobów zrodziła potrzebę ich ochrony przed degradacją oraz zapomnieniem. Z tego względu TVP postawiło sobie za cel bycie liderem w branży rekonstrukcji cyfrowej, do którego dąży realizując prestiżowe projekty w skali Europy i świata. W zasobach archiwalnych Oddziałów Regionalnych TVP znajdują się ogromne zbiory materiałów stanowiących olbrzymią wartość poznawczą i edukacyjną w zakresie współczesnej historii Polski oraz kultury poszczególnych regionów - czytamy w komunikacie TVP.

Dzięki projektowi DIGI TVP wyselekcjonowane pozycje audiowizualne zostaną zdigitalizowane w najlepszej możliwej rozdzielczości oraz w części poddane procesowi rekonstrukcji. W zależności od stanu zachowanego materiału dokonana zostanie: korekcja barwna i kontrastowa, eliminacja artefaktów i uszkodzeń obrazów, stabilizacja obrazu.

Materiały filmowe digitalizowane w ramach projektu DIGI TVP będą pochodzić z siedmiu Ośrodków Regionalnych TVP: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin i Wrocław. W trzech z nich: Katowicach, Krakowie i Wrocławiu powstaną też lokalne pracownie rekonstrukcji.

Odnowione materiały zostaną udostępnione w wysokiej rozdzielczości w dedykowanym kanale online TVP. Ponadto wybrane pozycje będą emitowane w programach Telewizji Polskiej.

Planowane efekty projektu:
  • 2.000 zdigitalizowanych oraz udostępnionych materiałów
  • Ponad 50 TB danych
  • Nieodpłatny dostęp do zdigitalizowanych filmów online, dla wszystkich zainteresowanych

1. Wartość projektu: 53.420.766,00 zł
2. Wkład Funduszy Europejskich: 42.247.363,70 zł
3. Łączny poziom dofinansowania projektu ze środków UE (EFRR): 84,63%
4. Czas realizacji projektu: 28.01.19 – 27.01.22

Projekt „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.” jest współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, Działania 2.3 Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego 2.3.2 „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Konwerter Twin Inverto Premium

Konwerter marki Inverto (Luksemburg) Universal Premium, został stworzony, aby sprostać...

69 zł Więcej...

Antena Televes Ellipse UHF

Antena Televes Ellipse kierunkowa do stabilnego odbioru UHF (DVB-T) z...

379 zł Więcej...
reklama