reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zamek Tenczyn w Rudnie, czyli „mały Wawel” [wideo]

dodano: 2019-04-02 21:42 | aktualizacja: 2019-10-16 13:02
autor: Janusz Sulisz | źródło: ratujtenczyn.org.pl/orlegniazda.pl/podrozezantena.pl

Zamek Tenczyn Rudno W Rudnie w pow. krakowskim, raptem około 18 km w linii prostej od granic Krakowa, tuż przy autostradzie A4 znajdują się godne obejrzenia ruiny zamku Tenczyn. To jeden z zamków na szlaku Orlich Gniazd. Kiedyś zamek Tenczyn był jednym z największych obiektów tego typu w Małopolsce i znaczącym w Polsce. Przez 300 lat nazywano go nawet „małym Wawelem”. W lipcu 2016 roku, dzięki porozumieniu zawartemu między spadkobiercami Adama hr. Potockiego a Gminą Krzeszowice, ruiny ponownie zostały otwarte dla zwiedzających (niestety tylko latem). Zamek jest uważany za jeden z 10 najciekawszych zamków w Małopolsce - warto go zobaczyć!

Zamek Tenczyn Rudno z drona z lotu ptaka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Cztery legendy o zamku Tenczyn

Istnieją co najmniej cztery legendy dotyczące zamku Tenczyn, w tym legenda powstania zamku „Tęczyn” w roku 800(!), legendę o skarbach zamku dostępnych tylko w wigilię Bożego Narodzenia, legendę o lochach od zamku „Tęczyn" do kościoła w Tenczynku oraz legendę o trzech czarnych psach strzegących skarbów zamku.

Nie będę tu ich cytował, bo można je znaleźć tu. Te legendy zresztą były poniekąd przyczyną upadku zamku. Wszystko przez to, że w 1655 roku marszałek wielki koronny Jerzy Lubomirski, ustępując przed Szwedami, ukrył skarbiec koronny w Starej Lubowli na Spiszu, ale przy okazji rozpuścił plotkę, że skarbiec znajduje się na zamku w... Tenczynie. Ta plotka mocno zaszkodziła zamkowi. Szwedzi pod wodzą Königsmarka skuszeni skarbami opanowali zamek, do tego okrutnie potraktowali załogę - wysiekli wszystkich bez litości, a mieszkańców kazali rozebrać do naga. Żadnego skarbu tam nie znaleźli i w lipcu 1656 roku opuścili go, paląc i niszcząc zamek.
 

Ciekawostki:

- Krzyżacy na zamku: po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku ważnych jeńców krzyżackich pojmano i trzymano właśnie w zamku Tenczyn. Dla upamiętnienia tego wydarzenia jedną z bastei zamkowych nazywa się Grunwaldzką.

- W 1527 roku Tęczyńscy otrzymali od cesarza Karola V tytuły hrabiowskie. Ich herb - topór, został wzbogacony o dwugłowe orły cesarskie. Prawo posługiwania się tym zaszczytnym tytułem i herbem uzależnione było jednak od posiadania zamku Tenczyn uznanego za siedzibę starożytnego, tysiącletniego rodu.
 

- Na zamku Tenczyn kręcono kilka seriali, w tym „Czarne Chmury” - odc. „Wilcze Doły”, „Rycerze i rabusie” oraz film „Ostrze na ostrze”.

- Często z zamku Tenczyn „gołym okiem” widać masyw Beskidu Żywieckiego, oddalony od Tenczyna w linii prostej o jakieś 60 km, a najbardziej charakterystycznym punktem jest Babia Góra. Sprawdziłem osobiście i mimo słonecznego dnia nie było widać Babiej Góry. Niestety nie było odpowiednich warunków.

- Na zamku Tenczyn w Rudnie odbywają się inscenizacje bitwy z roku 1655 z czasów potopu szwedzkiego - wtedy około 20 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Białorusi, Ukrainy, Czech i Słowacji odtwarza wydarzenia z czasu potopu.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...