reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KE uruchomiła katalog europejskich filmów w VOD

dodano: 2019-04-18 11:18
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Komisja Europejska/satkurier.pl

Europejskie Obserwatorium Audiowizualne Komisja Europejska powierzyła Europejskiemu Obserwatorium Audiowizualnemu kluczowy filar inicjatywy Digital4Culture: utworzenie pierwszego internetowego katalogu filmów europejskich dostępnych do obejrzenia na życzenie (VOD). Katalog, uruchomiony 16 kwietnia br., ma na celu promowanie przejrzystości w sektorze VOD, a także pomoc w zwiększeniu obecności, widoczności i obiegu filmów wyprodukowanych w Europie.

Lumiere VOD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Lumiere VOD - pierwszy katalog filmów europejskich - został oficjalnie uruchomiony 16 kwietnia w Radzie Europy przez Mariję Gabriel (komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa) i Thorbjørna Jaglanda (sekretarza generalnego Rady) w obecności Silvii Costa (posłanki do PE oraz sprawozdawczyni Creative Europe) i prezesa ARP, reżysera Radu Milaileanu.

Ta inicjatywa Komisji Europejskiej, przy wsparciu Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego, ma na celu pomoc profesjonalistom, władzom publicznym i obywatelom w łatwiejszym zdobywaniu informacji o europejskich filmach, a także o ich dostępności online w ramach usług VOD w całej Unii Europejskiej.
 

Europa jest ważnym graczem w produkcji filmowej, dlatego musimy zadbać o to, aby europejskie filmy i inne utwory audiowizualne przyciągały taką publiczność, na jaką zasługują. Lumiere VOD obejmuje już ponad 150 usług VOD i 35 tys. filmów europejskich. Jest to kolejna ważna inicjatywa mająca na celu zapewnienie, że europejskie dzieła i dziedzictwo kulturowe pozostają wysoko na liście priorytetów politycznych

- powiedziała Marija Gabriel, komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa.

Obecnie tylko 29 proc. filmów oferowanych przez usługi VOD w UE to filmy europejskie. Ponadto nie ma ogólnoeuropejskich baz danych filmów dostępnych na VOD, mimo że Europa jest ważnym graczem w skali globalnej, z ponad 18 tys. filmów wyprodukowanych w latach 2007-2016 i światową wielkością produkcji, która wzrosła o 47 proc. w 2017 roku.

W ramach strategii Digital4Culture i Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018, ogólnym celem nowej platformy jest promowanie widoczności europejskich filmów online i ułatwienie dostępu do nich. Oprócz okrągłego stołu zorganizowanego w ramach festiwalu w Cannes w maju 2018 roku, wiele organizacji podpisało manifest demonstrujący swoje poparcie. Po prezentacji prototypu katalogu w październiku zeszłego roku dostępna jest już wersja beta.


Kolejna ulepszona wersja Lumiere VOD, uwzględniająca również opinie użytkowników, zostanie udostępniona pod koniec tego roku. Narzędzie to mogłoby dodatkowo wskazywać poziom realizacji udziału 30 proc. europejskich utworów w usługach VOD zawartego w dyrektywie o audiowizualnych usługach medialnych (AVMSD), a tym samym przyczyniać się do realizacji celu politycznego w celu zapewnienia i zwiększenia obecności utworów europejskich w usługach VOD dostępnych w Unii Europejskiej, czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Wprowadzenie Lumiere VOD stało się możliwe dzięki wsparciu: Amazon Prime Video, Ampere Analysis, Apple, CNC, EuroVOD, FilmDoo, Filmin, Filmtoro JustWatch, Kino Fondas, La Cinetek, La Pantalla Digital, Le Kino.ch, Mediathèque Numérique, Netflix, realeyz, uncut, UniversCiné, VOD Club, VOD.lu, Vodeville.

Katalog, przynajmniej na chwilę obecną, nie obejmuje polskich serwisów VOD.

Przejdź do katalogu Lumiere VOD.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

459 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

349 zł Więcej...
reklama