reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

12. urodziny TVP Historia

dodano: 2019-04-29 17:20 | aktualizacja: 2019-04-30 12:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP Historia 12 lat TVP Historia rozpoczęła nadawanie 3 maja 2007 roku. Pierwszą wyemitowaną audycją była debata o Konstytucji 3 maja. Powstanie stacji zapowiedział prezydent Lech Kaczyński 11 listopada 2006 roku podczas spotkania na Zamku Królewskim. Celem powołania anteny było rozwijanie świadomości historycznej Polaków oraz szeroko rozumiana edukacja historyczna.

TVP Historia


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kanał TVP Historia był początkowo dostępny wyłącznie z pozycji orbitalnych 19,2°E i 7°E. FTA z Astry można go było odbierać aż do końca 2014 roku. W międzyczasie stacja została uruchomiona w ofertach wybranych sieci kablowych, na Hot Birdzie (13°E) - trafiając 11 września 2008 roku do oferty telewizji n oraz 29 kwietnia 2011 roku do Cyfrowego Polsatu - a także pojawiła się w cyfrowym przekazie naziemnym. TVP Historia do tej pory nie posiada swojej wersji HD, co w pewnym sensie wydaje się zrozumiałe, gdyż wiele audycji jest archiwalnych. W 2011 roku stację próbowano przekształcić w TVP Dokument, ale ostatecznie porzucono te zamiary. TVP Historia w maju 2018 roku zaczęła nadawanie w naziemnej telewizji cyfrowej na terenie Wileńszczyzny, docierając z ofertą programową do Polonii mieszkającej na Wileńszczyźnie i stając się ważną instytucją kultury na tym terenie.

Dziś TVP Historia jest dostępna we wszystkich polskich platformach satelitarnych (Cyfrowy Polsat, nc+, Orange TV), wybranych sieciach kablowych i IPTV oraz w MUX 3 naziemnej telewizji cyfrowej.

12 lat TVP Historia to ponad 100 tys. godzin wyemitowanych programów i filmów, informuje nadawca. Z inicjatywy anteny powstało niemal 200 historycznych filmów dokumentalnych i kilkaset reportaży poruszających tematy od prahistorii Polski po najnowsze dzieje, a także liczne programy publicystyczne.

Filmy TVP Historia zdobywały nagrody na prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie. Stacja była też wielokrotnie nagradzana za popularyzowanie wiedzy historycznej. W 2019 roku otrzymała Nagrodę specjalną Festiwalu Sztuki Faktu w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości za kształtowanie wrażliwości i świadomości historycznej. Produkcje TVP Historia otrzymały także nagrody na XII Festiwalu Polonijnym Losy Polaków 2018 organizowanym przez Fundacje Polska-Europa-Polonia w ramach wieloletniego Programu „Niepodległa” związanego ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Grand Prix Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego otrzymał Leszek Wiśniewski, dziennikarz TVP3 Lublin za zestaw filmów historycznych m.in. „Trzy losy jedna Polska” i „Jastków 1915” zrealizowanych dla TVP Historia w ramach konkursu ogłoszonego przez zarząd TVP dla Ośrodków Terenowych TVP na filmy dokumentalne i reportaże związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości. W wyniku tego konkursu powstało 19 filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce niepodległościowej. W 2019 r. do finału drugiej edycji konkursu poszerzonego o tematykę związaną z wybuchem II wojny światowej zakwalifikowanych zostało 15 projektów.
 

- TVP Historia w ciągu 12 lat działalności konsekwentnie buduje markę kanału skutecznie wypełniając misję publicznego nadawcy. Za to otrzymała nagrodę Rady Programowej TVP, a także przyznawaną przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej nagrodę Tytanowego Oka. Międzynarodowa organizacja Superbrands, działająca od ponad 20 lat w 80 krajach na całym świecie, przyznała TVP Historia prestiżowy tytuł „Created in Poland Superbrands” - czytamy w komunikacie TVP.

Dyrektorem TVP Historia jest Piotr Legutko.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

1 990 zł Więcej...

'SAT Kurier abonament za 2020 + maseczka ochronna'

Specjalna oferta rocznej prenumeraty magazynu SAT KURIER w 2020 r....

89 zł Więcej...
reklama