reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Czapa, czyli śmierć na raty” premiera w Teatrze Telewizji

dodano: 2019-05-01 15:53 | aktualizacja: 2019-05-03 13:33
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP

Teatr Telewizji TVP 6 maja o godz. 21:00 Teatr Telewizji w TVP1 zaprasza widzów na tragikomedię w reż. Zbigniewa Lesienia, pt. „Czapa, czyli śmierć na raty”. W spektaklu zobaczymy m.in.: Cezarego Pazurę, Michała Lesienia - Głowackiego, Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Grabowskiego.

TVP1 TVP 1 Jedynka TVP2 TVP 2 Dwójka TVP Polonia TVP Kultura Teatr Telewizji


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

„Czapa, czyli śmierć na raty” to kameralny utwór, który sam autor w podtytule określił jako „dramat wisielczy w dwóch aktach” rozgrywa się w celi śmierci. Dwóch wielokrotnych morderców czeka na zatwierdzenie „czapy”. Zgodnie z procedurą od orzeczenia kary do jej wykonania musi upłynąć czas określony przepisami. Skazani wpadają na pomysł ustawicznego przesuwania terminu egzekucji. Dobrowolnie przyznają się do nieujawnionych jeszcze zbrodni, co pociąga za sobą konieczność wdrożenia nowego śledztwa. 

Ta historia skazańców zręcznie balansuje miedzy żartem, absurdem i opowieścią z dreszczykiem, by w finale przemienić się w studium strachu. Tragikomedia Krasińskiego jest paraboliczną przypowieścią o postawach ludzkich w sytuacji ostatecznej. Sztuka napisana w połowie lat 60. ubiegłego wieku, w szczególny sposób uwiarygodnia doświadczenie biograficzne autora, ofiary stalinowskiego aparatu represji, skazanego za domniemane szpiegostwo na karę kilkunastu lat wiezienia. 

Zbigniew Lesień przygotowując „Czapę” specjalnie dla Teatru Telewizji chce zachować główne założenia inscenizacyjne tekstu. Czas akcji pozostaje nieokreślony, natomiast koloryt więzienny - jak najbardziej realny. Dlatego zdjęcia zrealizowano w przestrzeni naturalnej, przypominającej typową architekturę więzienną. 

Scenariusz telewizyjny i reżyseria - Zbigniew Lesień 

Zdjęcia – Waldemar Szmidt 

Scenografia - Arkadiusz Kośmider 

Montaż – Tomasz Stefański 

Obsada:
Cezary Pazura (Kuźma), Michał Lesień - Głowacki (Oleś), Piotr Fronczewski (Skazaniec), Andrzej Grabowski (Strażnik I), Hubert Zduniak (Strażnik II) 

„Czapa, czyli śmierć na raty” 6 maja o godz. 21:00 w TVP1.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5 m w wersji v2.1...

89 zł Więcej...

Konwerter SCR GT-Sat GT-S3DCSS24 + 3 SAT Legacy

Rewolucja w instalacjach antenowych - cyfrowy konwerter hybrydowy - LNB...

399 zł Więcej...

Konwerter Monoblock Twin 6° Opticum LMTP-04H

Tania wersja konwertera Universal Monoblock Twin marki Opticum (6 stopni...

79 zł Więcej...
reklama