reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DAB+ dla mieszkańców Trójmiasta

dodano: 2019-05-07 10:07 | aktualizacja: 2019-05-07 20:27
autor: Janusz Sulisz | źródło: BCAST

BCAST W 2018 r. firma BCAST rozpoczęła nadawanie sygnału DAB+ w Warszawie oraz Wrocławiu. W końcówce kwietnia bieżącego roku uruchomiony został trzeci z zapowiedzianych lokalnych multipleksów, który dostarczy radio w formie cyfrowej mieszkańcom Gdańska i okolic. Wdrożenie będzie okazją do przetestowania działania systemu DABCAST w modelu SFN.

BCAST---DAB--dla-mieszkańców-Trójmiasta-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
BCAST kontynuuje rozwijanie swojej sieci nadawczej oraz usług cyfrowych na terenie Polski. Po udanych wdrożeniach DAB+ w Warszawie i Wrocławiu, w ostatnich dniach kwietnia firma uruchamia kolejny multipleks, tym razem dla mieszkańców Trójmiasta. Usługa tak jak w poprzednich przypadkach, oparta będzie na platformie DABCAST.

Międzynarodowe zapotrzebowanie na DABCAST

DABCAST to autorskie rozwiązanie BCAST, powstałe w komórce R&D funkcjonującej pod tą samą nazwą. Dzięki zastosowaniu rozwiązań chmurowych, DABCAST pozwala firmie oferować możliwość tworzenia cyfrowego radia jako usługi (Radio-as-a-Service). Opracowana przez zespół inżynierów technologia multipleksacji sygnału w chmurze oraz jego konwersja po stronie nadawczej z wykorzystaniem autorskich nadajników radiowych zwalnia bowiem nadawców z konieczności zakupu drogiego sprzętu na rzecz przystępnego abonamentu. W ramach miesięcznej opłaty otrzymują oni kompletną usługę razem z w pełni funkcjonalnym „wirtualnym studiem”, służącym do zarządzania audycją. Innowacyjność rozwiązania doceniła nie tylko Unia Europejska, przyznając mu dofinansowanie z programu Horyzont 2020 faza II, ale też międzynarodowi partnerzy firmy.
 

- Dzięki DABCAST mamy możliwość ekspansji na nowe rynki zagraniczne, a także rozszerzania współpracy z naszymi dotychczasowymi partnerami na całym świecie. Zapotrzebowanie na nasze rozwiązanie zgłosili już m.in. włoskie konsorcjum DAB+ digitalradiogroup.it, a także lider niemieckiego rynku operatorów FM, firma UPLINK. Co ciekawe ostatnio otrzymaliśmy zapytanie ofertowe z jednego z krajów azjatyckich - mówi Krzysztof Karpiński, członek zarządu BCAST ds. handlowych.

Cel: podnieść zainteresowanie DAB+

Wdrożenia przeprowadzane przez BCAST wpisują się w plany KRRiT, których celem jest popularyzacja standardu radia cyfrowego w Polsce. W ramach strategii Rady docelowo uruchomionych będzie ponad 30 lokalnych multipleksów w wybranych polskich miastach. Dzięki temu znacznie podniesie się liczba nadawców operujących w DAB+, a więc i atrakcyjność samego standardu. Do tej pory bowiem w DAB+ można było usłyszeć wyłącznie stacje Polskiego Radia.
 

- Od momentu ogłoszenia pierwszego wdrożenia w Warszawie otrzymaliśmy wiele zapytań odnośnie uruchomienia naszych multipleksów w kolejnych miastach, zarówno po stronie małych nadawców, jak i słuchaczy. Takie sygnały utwierdzają nas w przekonaniu, iż istnieje realne zainteresowanie odbiorem sygnału DAB+ - mówi Maciej Lipiński z BCAST.

Gdańsk w jakości cyfrowej

Rozpoczęcie testowej emisji DAB+ w Gdańsku różni się od tych w poprzednich miastach ze względu na to, że sygnał radiowy będzie w nim nadawany z dwóch różnych lokalizacji.
 

- Celem tego wdrożenia jest m.in. sprawdzenie działania systemu DABCAST, w sytuacji, w której emisja prowadzona jest w trybie jednoczęstotliwościowym SFN, czyli Single Frequency Network. Dlatego też w Gdańsku będziemy nadawać z dwóch obiektów - Zieleniaka przy ul. Wały Piastowskie oraz wieży Orange, przy ul. Piecewskiej - mówi Maciej Lipiński z BCAST.

Zastosowanie SFN oraz planowana moc ERP z obu nadajników dochodząca do 1 kW powinna zapewnić zadowalające pokrycie miasta sygnałem DAB+. Pierwszy obiekt uruchomiony został na koniec kwietnia, drugi zostanie „dołączony” na przełomie maja i czerwca. Na tworzonym przez firmę multipleksie słuchacze już teraz mają możliwość odebrać zarówno ponadregionalne stacje, które goszczą także na multipleksach w Warszawie i Wrocławiu, czyli MUZO.FM i Radio Maryja, a także lokalne Radio Kaszëbë czy też warszawskie Radio Kolor. Sygnał dostępny jest na kanale 5D (częstotliwość środkowa 180,064 MHz).

Uruchomienie multipleksu w Gdańsku jest ostatnim z serii zapowiedzianych wdrożeń. Firma cały czas prowadzi aktywne negocjacje z partnerami i instytucjami celem dalszej komercjalizacji DABCAST zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ w Polsce


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...

Antena Triax TD88 grafit

Antena podświetlana renomowanej, duńskiej firmy Triax o wymiarach 85 x...

149 zł Więcej...

LNB Quad BEST HG 404 Ultra Black 0,1dB

Wysokiej jakości konwerter satelitarny o współczynniku szumów 0,1 dB, wzmocnienie...

105 zł Więcej...
reklama