reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

dodano: 2019-05-12 09:05 | aktualizacja: 2021-01-02 21:11
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Mogielica Choć Beskid Wyspowy przemierzyłam już wzdłuż i wszerz, to zawsze wracam tam z wielkim utęsknieniem. Pomijając walory czysto krajobrazowe, na pewno duże znaczenie ma tu niewielka odległość od Krakowa, a także to, że Beskid Wyspowy nie jest szczególnie popularny wśród turystów. Szansa na to, że w ciągu tygodnia spotyka się na szlaku choć jedną osobę jest znikoma. W ten oto sposób można całymi godzinami obcować z niczym niezmąconą przyrodą, błogo zatapiając się we własnych myślach. Aktualizacja: Wiosną 2020 roku wieża na Mogielicy została zamknięta aż do odwołania. Przyczyną zły stan techniczny.

Mogielica


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Inna ciekawostka jest taka, że dawniej na szczycie Mogielicy stała drewniana wieża triangulacyjna na potrzeby pomiarów geodezyjnych. Niestety uległa ona zawaleniu w 1980 roku. Nowa wieża ma wysokość całkowitą 22 m, a jej platforma widokowa znajduje się na 20 m.

Niestety wydaje się, iż dni wieży na Mogielicy są już policzone. Inne obiekty wzniesione w podobnym czasie albo są nieczynne, albo rozebrane (np. demontaż wieży na Księżej Górze w Beskidzie Wyspowym odbył się w 2014 roku, a wieża na Radziejowej w Beskidzie Sądeckim jest nieczynna od 2017 roku i prawdopodobnie również zostanie rozebrana). Aktualizacja: Stara wieża została rozebrana, a jej miejscu powstała nowa konstrukcja - otwarto ją w 2020 roku. Wiosną 2020 roku wieża na Mogielicy została zamknięta aż do odwołania. Przyczyną zły stan techniczny.
 
Widok w dół podczas wchodzenia na mogielicką wieżę widokową

Choć wójt gminy Dobra zapewniał przed kilkoma miesiącami, że stan wieży na Mogielicy jest regularnie monitorowany, sama konstrukcja jest odpowiednio zakonserwowana, a te elementy, które tego wymagają, są na bieżąco wymieniane, to mimo wszystko zastanawia fakt, dlaczego na wieży mogą jednocześnie przebywać maksymalnie tylko trzy osoby. Kartka z taką informacją i pieczęcią gminy Dobra pojawiła się na jej belkach w listopadzie 2018 roku.

Jak tłumaczył wójt, ze względów bezpieczeństwa nie można dopuścić, by na wieży równocześnie znajdowało się kilkadziesiąt osób. - Ta sprawa od początku nie była uregulowana, uznaliśmy, że należy to zmienić, bo dotarły do nas takie sugestie, było to kilka niezależnych opinii - powiedział Benedykt Węgrzyn, wójt gminy Dobra, dla limanowa.in.

Oczywiście turyści nie przestrzegają zasady trzech osób, ale i tak sytuacja znacznie się poprawiła - z moich obserwacji wynika, że na wieży przebywa jednocześnie co najwyżej kilkanaście osób, natomiast reszta czeka w kolejce u jej stóp.
 
Wieża widokowa na Mogielicy
Wieża na Mogielicy na dużym zoomie

Mogielica i Jan Paweł II

Jan Paweł II, jeszcze zanim został papieżem, bardzo często wędrował po szlakach górskich. Kilka razy odwiedził także te rejony. Na jego cześć kilkadziesiąt metrów na południowy wschód od wierzchołka Mogielicy, na skale nad przepaścią postawiono w 2004 roku metalowy, ponad 4 m, pamiątkowy krzyż. Znajduje się tam tabliczka z jego słowami: „Wobec piękna gór czuję, że On jest... i wtedy zaczynam się modlić”.
 
Krzyż papieski na Mogielicy

Swego czasu ks. Karol Wojtyła sprawował na Mogielicy (na Hali Stumorgowej) mszę świętą. Niewielka polana, na której postawiony został krzyż papieski, stanowi dobry punkt widokowy m.in. na Tatry. Warto jeszcze dodać, że podobny krzyż, upamiętniający wędrówki Karola Wojtyły, znajduje się na Lubaniu.
 
Krzyż papieski na Mogielicy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...

LNB Octo Fuba DEK 817 LTE

Markowy konwerter 8-wyjściowy Fuba to najwyższej jakości urządzenia tego typu...

265 zł Więcej...