reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

dodano: 2019-05-12 09:05 | aktualizacja: 2021-01-02 21:11
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Mogielica Choć Beskid Wyspowy przemierzyłam już wzdłuż i wszerz, to zawsze wracam tam z wielkim utęsknieniem. Pomijając walory czysto krajobrazowe, na pewno duże znaczenie ma tu niewielka odległość od Krakowa, a także to, że Beskid Wyspowy nie jest szczególnie popularny wśród turystów. Szansa na to, że w ciągu tygodnia spotyka się na szlaku choć jedną osobę jest znikoma. W ten oto sposób można całymi godzinami obcować z niczym niezmąconą przyrodą, błogo zatapiając się we własnych myślach. Aktualizacja: Wiosną 2020 roku wieża na Mogielicy została zamknięta aż do odwołania. Przyczyną zły stan techniczny.

Mogielica


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Polany masywu Mogielicy

Największą spośród kilku polan Mogielicy jest położona na południowo-zachodnim grzbiecie poniżej szczytu Polana Stumorgowa, zwana także Stumorgami lub Halą Stumorgową. Rozciąga się z niej wspaniały widok na kilka pasm górskich, w tym Tatry. Jej nazwa wzięła się od jej powierzchni, bowiem w latach świetności polana ta zajmowała ponad 100 mórg (ponad 50 ha).
 
Widok na Polanę Stumorgową z wieży na Mogielicy
Widok z Polany Stumorgowej na Gorc z wieżą widokową (drugi plan) oraz szczyty Tatr (trzeci plan, od lewej): Lodowy Szczyt, Gerlach, Kończysta, Wysoka i Rysy

Polana Stumorgowa znajduje się na grzbiecie łączącym Mogielicę z Krzystonowem, na wysokości ok. 1000-1100 m n.p.m. Jest to nie tylko największa polana Mogielicy, ale także największa polana w całym Beskidzie Wyspowym.
 
Polana Stumorgowa

Inne znane polany to m.in. Wyśnikówka na północnych zboczach Mogielicy oraz Cyrla - druga co do wielkości polana tego masywu po Stumorgach (przechodzi przez nią niebieski szlak z Jurkowa na szczyt Mogielicy). Niegdyś liczba polan w tym rejonie była większa, lecz zaczęły one zarastać po tym, jak zaprzestano wypasu owiec.
 
Polana Cyrla

Ze szczytu Mogielicy zeszłam właśnie Polaną Stumorgową, przez którą wiodą szlaki żółty i niebieski. Jej górna część jest zagospodarowana turystycznie - znajduje się tam kilka ławek i stołów, przy których można zjeść posiłek, podziwiając jednocześnie znajdujące się w oddali pasma górskie.
 
Polana Stumorgowa - na linii horyzontu widoczne m.in. Tatry
Szczyt Mogielicy widziany z Polany Stumorgowej
Oznaczenie szlaków żółtego i niebieskiego przechodzących przez Polanę Stumorgową

Następny kilometr szlaku żółtego prowadzi przez las. Zejście z Mogielicy kończy się na Przełęczy pod Małym Krzystonowem (880 m n.p.m.). Stamtąd można kontynuować wędrówkę żółtym szlakiem w kierunku Jasienia bądź zejść niebieskim szlakiem do Szczawy - niewielkiej wsi nad rzeką Kamienicą.
 
Przełęcz pod Małym Krzystonowem

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Polska


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...