reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

dodano: 2019-05-12 09:05 | aktualizacja: 2019-10-16 13:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Mogielica Choć Beskid Wyspowy przemierzyłam już wzdłuż i wszerz, to zawsze wracam tam z wielkim utęsknieniem. Pomijając walory czysto krajobrazowe, na pewno duże znaczenie ma tu niewielka odległość od Krakowa, a także to, że Beskid Wyspowy nie jest szczególnie popularny wśród turystów. Szansa na to, że w ciągu tygodnia spotyka się na szlaku choć jedną osobę jest znikoma. W ten oto sposób można całymi godzinami obcować z niczym niezmąconą przyrodą, błogo zatapiając się we własnych myślach.

Mogielica


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Następny kilometr szlaku żółtego prowadzi przez las. Zejście z Mogielicy kończy się na Przełęczy pod Małym Krzystonowem (880 m n.p.m.). Stamtąd można kontynuować wędrówkę żółtym szlakiem w kierunku Jasienia bądź zejść niebieskim szlakiem do Szczawy - niewielkiej wsi nad rzeką Kamienicą.
 
Przełęcz pod Małym Krzystonowem

Jasień - trzeci najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego

Odcinek żółtego szlaku z Przełęczy pod Małym Krzystonowem na Jasień mierzy około 3,5 km, a na jego przejście należy przeznaczyć nieco ponad godzinę.
 
Na żółtym szlaku w kierunku Jasienia

Jak już wcześniej wspomniałam, Jasień jest trzecim najwyższym szczytem Beskidu Wyspowego, po Mogielicy i Ćwilinie. Główny grzbiet Jasienia biegnie od Krzystonowa (1012 m n.p.m.), który wznosi się w pobliżu żółtego szlaku, do Kiczory (901 m n.p.m.).
 
Właściwy szczyt Jasienia

Masyw Jasienia ma dwa wierzchołki: właściwy (1063 m n.p.m.) oraz niższy, znajdujący się na północ od niego, zwany Kutrzycą (1058 m n.p.m.). Pomiędzy nimi rozpościera się polana Skalne z drewnianym budynkiem (dawnym szałasem), wewnątrz którego znajdują się prycze, stół i ławki.
 
Turyści na polanie Skalne w drodze na Jasień
Widok na Tatry z polany Skalne (na pierwszym planie dawny szałas)

Z głównego wierzchołka Jasienia nie ma za bardzo widoku, gdyż znajduje się on pośród lasu, natomiast z Kutrzycy rozciąga się przepiękna panorama zarówno na okoliczne wzniesienia, jak i na odległe szczyty Tatr. Umieszczono tam też tablicę z mapą oraz ławki. Można więc przycupnąć na chwilę i podelektować się znakomitymi widokami.
 
Kutrzyca w masywie Jasienia

Baza namiotowa Polana Wały

Będąc na Jasieniu, aby wrócić do Jurkowa, należy najpierw cofnąć się do skrzyżowania szlaku żółtego z zielonym. Punkt ten nosi nazwę Pod Krzystonowem (972 m n.p.m.). Nieopodal niego, na południowo-wschodnich zboczach Krzystonowa znajduje się studencka baza namiotowa na polanie Wały. Przez to, że posiada dwa tarasy, polana ta idealnie nadaje się pod rozbijanie namiotów. W lipcu i sierpniu baza oferuje 30 miejsc noclegowych w 10-osobowych namiotach oraz 20 miejsc na nocleg w namiotach własnych, w cenach odpowiednio 10 zł i 5 zł od osoby. Do dyspozycji są materace i śpiwory. Na miejscu jest prysznic i kuchnia turystyczna. Można też skorzystać z bezpłatnego wrzątku lub poprosić o herbatę.

Powrót odbywa się zielonym szlakiem ciągnącym się w kierunku północnym przez las aż do wsi Półrzeczki, sąsiadującej z Jurkowem. Następne około 3 km trasy do centrum Jurkowa należy już pokonać asfaltową drogą wśród zabudowań.

Podsumowanie

Całość trasy, z uwzględnieniem przejścia z Półrzeczek do Jurkowa, mierzy około 19 km. Na jej pokonanie należy przeznaczyć przynajmniej 6 godzin. Dróg alternatywnych wobec tej zaproponowanej przeze mnie jest kilka. Innym często wybieranym przez turystów punktem wypadowym na Mogielicę jest np. przełęcz Rydza-Śmigłego, oddzielająca Mogielicę od Łopienia.
 
Trasa z Jurkowa na Mogielicę i Jasień (zejście do Półrzeczek), źródło: mapa-turystyczna.pl
Profil trasy z Jurkowa na Mogielicę i Jasień (zejście do Półrzeczek), źródło: mapa-turystyczna.pl

Od redakcji:

Zachęcamy innych podróżników do nadsyłania własnych tekstów z fotografiami z podróży, a postaramy się je opublikować. Pochwalcie się swoją wycieczką lub podróżą w nieznane - nie jest ważne czy pieszo, samolotem, rowerem czy motorem. Może być pielgrzymka, wycieczka rodzinna lub samotne wejście na szczyt - istotna jest idea i może czasami jakaś antenka po drodze.

Piszcie na adres: redakcja[at]satkurier.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...
reklama