reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Vectra sponsorem wyprawy znanego podróżnika

dodano: 2019-05-28 14:42 | aktualizacja: 2019-05-28 15:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Vectra

Romuald Koperski Vectra Vectra wspiera innych w realizacji ich pasji i spełnianiu niepokornych marzeń. 28 maja br. znany pilot, podróżnik, pisarz i rekordzista Guinnessa Romuald Koperski zasiadł za sterami Antonowa An-2, żeby dokonać niemożliwego. Z warszawskiego lotniska na Bemowie wystartował w trasę Warszawa – Tokio – Warszawa upamiętniającą legendarną postać polskiego lotnictwa – pilota Bolesława Orlińskiego.

Romuald Koperski Vectra


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Tuż po południu Romuald Koperski wystartował An-2 z lotniska Aeroklubu Warszawskiego na stołecznym Bemowie do pierwszego etapu podróży do Tokio i z powrotem. Etap ten wiedzie do litewskiego Kowna. Całą trasę wyprawy będzie można śledzić na dedykowanej stronie internetowej.

Przed Romualdem Koperskim i załogą An-2 stoi niezwykłe wyzwanie powtórzenia wyczynu Bolesława Orlińskiego, który wraz z mechanikiem Leonardem Kubiakiem w 1926 roku dokonał na ówczesne czasy niesamowitego wyczynu, przelotu samolotem „Breguet” z Warszawy do Tokio i z powrotem. Obecny lot Koperskiego dwupłatowcem An-2 odbędzie się - podobnie jak w przypadku Orlińskiego - w warunkach VFR, co oznacza, że załoga lecąc na niewielkiej wysokości będzie nawigowała na podstawie mapy z widocznością ziemi. Wybrana trasa - przede wszystkim poprzez bezkresną Syberię, przewidziana jest na wiele odcinków. Dziennie piloci planują 3-5 godzinne etapy lotu.
 
Ekipa zaangażowana w lot Romualda Koperskiego
Romuald Koperski za sterami An-2

Stały skład załogi samolotu to 4 osoby, natomiast całość ekipy liczy łącznie 12 osób - część osób będzie uczestnikami wyprawy na wybranych odcinkach trasy. Załoga odbędzie łącznie 200 godzin lotu i pokona 24 tysiące kilometrów. Powrót do Warszawy jest zaplanowany na pierwszą połowę lipca 2019 roku.

Vectra jest sponsorem wyprawy Warszawa – Tokio – Warszawa. Wspierała także poprzednie przedsięwzięcie Romualda Koperskiego - pokonanie łodzią wiosłową Atlantyku.
 
Romuald Koperski ze zdjęciem Bolesława Orlińskiego

Romuald Koperski (64 lata) to polski podróżnik, pisarz, pilot samolotowy I klasy, dziennikarz reportażysta i fotograf. Autor książek, wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej. Jest pionierem wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, a także pomysłodawcą oraz organizatorem różnego rodzaju rajdów samochodowych. Np. w 2008 roku, wspólnie z Marianem Pilorzem oraz Rosjaninem Wiktorem Makarowskim, odbył rajd samochodowy upamiętniający setną rocznicę rajdu z 1908 z Nowego Jorku do Paryża. Spod wieży Eiffla dotarł do Jewgiekinotu w Rosji, przebywając 18.000 kilometrów. Jako pierwszy w historii motoryzacji spiął zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Dotychczas nikt nie dotarł dalej pojedynczym pojazdem.

Romuald Koperski jest także zawodowym muzykiem pianistą, w 2010 roku zdobył Rekord Guinnessa wykonując najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny. Romuald Koperski jest także żeglarzem. Na przełomie 2016 i 2017 roku, w ciągu niespełna 78 dni przepłynął samotnie Atlantyk w łodzi wiosłowej "Pianista", pokonując ponad 2.700 mil morskich. W marcu 2011 r. założył fundację swojego imienia - Fundacja Romualda Koperskiego (www.frk.com.pl). Głównym celem fundacji jest poprawa wizerunku Polski w Rosji i Rosji w Polsce. Romuald Koperski urodził się w Sopocie, natomiast wychowywał się i mieszka w Gdańsku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polskie kablówki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Dreambox ONE Ultra HD 2xS2X Multistream

Najnowszy i najszybszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy...

1 199 zł Więcej...

Konwerter Unicable Opticum Legacy Twin LNB SCR2 UNC2

Rewolucja w instalacjach antenowych - konwerter Unicable Legacy 0,1dB marki...

159 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Twin UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Twin UHD 4K S2X - odbiornik UHD 4K...

519 zł Więcej...
reklama