reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Proton M wyniósł na orbitę satelitę Yamal 601 [wideo]

dodano: 2019-05-31 01:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Roskosmos/satkurier.pl

Proton M Yamal 601 Rakieta nośna Proton M z górnym stopniem Briz M została z powodzeniem wystrzelona z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie dnia 30 maja o godz. 19:42 polskiego czasu. Na jej pokładzie znajdował się satelita telekomunikacyjny Yamal 601, który trafił już na docelową orbitę. Operatorem satelity jest rosyjska firma Gazprom Space Systems.

Proton M Yamal 601


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Yamal 601 jest częścią państwowego programu ukierunkowanego na rozwój telewizji i radiofonii w Federacji Rosyjskiej. Jest to najpotężniejszy satelita komunikacyjny w rosyjskiej konstelacji orbitalnej.

Start i lot rakiety nośnej przebiegły zgodnie z planem. Do oddzielenia satelity od górnego członu Briz M doszło rankiem 31 maja, około 9 godzin po wystrzeleniu rakiety. Masa startowa satelity wyprodukowanego przez francuski oddział Thales Alenia Space wynosiła ponad 5.000 kg.

Yamal 601 zastąpi satelitę Yamal 202 na pozycji orbitalnej 49°E i zapewni usługi łączności i transmisji danych w paśmie C w dużej części Rosji, a także w krajach WNP, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej. Ponadto Yamal 601 zapewni użytkownikom na terytorium Rosji usługi komunikacyjne i szybki dostęp do Internetu w paśmie Ka.
 

Wyniesienie satelity Yamal 601 jest kolejnym praktycznym rezultatem naszej współpracy z Gazprom Space Systems. Jesteśmy gotowi do wystrzelenia kolejnych satelitów przy użyciu rakiet Proton M i Angara na potrzeby rozwoju łączności satelitarnej w Rosji. Do końca roku planujemy co najmniej pięć kolejnych startów rakiety Proton M z ładunkami państwowymi i komercyjnymi

- powiedział Aleksiej Waroczko, dyrektor generalny Państwowego Produkcyjno-Badawczego Centrum Kosmicznego im. M. Chruniczewa.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum HD AX502 Combo

Odbiornik HD Combo (DVB_S2/DVB-T2) PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

279 zł Więcej...

Mini PC Android Zidoo Z9S

Mini PC na systemie Android 7.1 Marshmallow z procesorem Realtek...

890 zł Więcej...

Odbiornik VU+ ZERO Black

VU+ ZERO - najnowszy model firmy VU+ na Linuksie z...

419 zł Więcej...
reklama