reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Piza - miasto krzywej wieży w Toskanii

dodano: 2019-05-24 22:47 | aktualizacja: 2023-02-17 22:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Piza krzywa wieża Piza (wł. Pisa) to miasto krzywej wieży leżące nad rzeką Arno, 80 km na zachód od Florencji i 13 km od brzegu Morza Tyrreńskiego. Przez krzywą wieżę w Pizie to niespełna 90-tysięczne miasto jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Włoch na świecie. Większość ludzi słyszała o istnieniu krzywej wieży, ale niewielu zna to miasto, więc polecam je odwiedzić - niekoniecznie w majówkę czy wakacje, bo wtedy są tam dzikie tłumy i nie sposób zrobić sobie selfie na tle wieży! I najważniejsze: Piza nie ma nic wspólnego z włoską pizzą!

Piza koszulki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Troszkę historii...

Piza była miastem Etrusków. Potem stała się kolonią rzymską od 180 r. p.n.e. jako Portus Pisanus. W 313 r. już stała się biskupstwem chrześcijańskim. Niestety w 860 r. złupili ją Wikingowie. Dzięki morzu i własnej flocie, Piza rozwijała się jako centrum handlowe oraz walczyła z Saracenami. Co ciekawe razem z Genuą w 1016 r. usunęła Saracenów z Sardynii, a w 1064 r. pokonała muzułmańskich piratów na Sycylii. W ten sposób zdobywano fundusze na rozwój miasta, które oficjalnie dostało prawa miejskie w 1081 r. Wiadomo jednak, że złoty skarb Saracenów zdobyty w Palermo pozwolił Pizie rozpocząć budowę katedry i innych zabytków, które tworzą słynny Piazza del Duomo.

Piza pełniła ważną rolę w handlu w portach Bizancjum, Syrii i Afryki Północnej. Była potęgą zachodniej części Morza Śródziemnego. Piza rywalizowała z Genuą i Wenecją na morzu oraz Lukką i Florencją na lądzie, więc łatwo nie było.

Niestety po przegranej bitwie morskiej z Genuą pod Melorią w 1284 r. Piza utraciła swoje możliwości handlowe. Do tego rzeka Arno zamuliła dostęp do portu. Potem zagrożeniem stała się malaria i inne choroby, więc Piza zaczęła upadać. Ostatecznie w 1406 r. została podbita przez Florencję. 100 lat później ponownie Florencja przejęła kontrolę nad Pizą. Na początku XVI w. rolę głównego portu Toskanii przejęło Livorno, które nie ma wielkich zabytków. Do teraz jest głównym portem Toskanii - stąd można popłynąć promem na Sardynię, Korsykę i inne wyspy.

Najciekawsze są takie wskazówki:

„...nie poprzestawać na krzywej wieży. Idźcie nad rzekę. Idźcie w drugą stronę. Dopiero na koniec na wieżę."

Wieża w Pizie (nazywana we Włoszech Torre di Pisa) to dzwonnica katedry Santa Maria Assunta, przy Piazza del Duomo, którego jest najsłynniejszym zabytkiem. Jest to samodzielna dzwonnica o wysokości 57 m (dokładnie 58,36 m, biorąc pod uwagę plan fundamentów), zbudowana na przestrzeni dwóch stuleci, między XII a XIV wiekiem. Przy masie 14.453 t, przeważa zakrzywiona linia, z łukami zaślepionych arkad i sześcioma piętrami loggii. Nachylenie wieży wynika z osiadania gruntu leżącego u podstaw, które miało miejsce już na wczesnych etapach budowy. Potem było coraz gorzej i groziło już zawaleniem.
 
Katedra i krzywa wieża w Pizie
Wieża w Pizie z bliska

Nachylenie budynku wynosi 3,9° w stosunku do osi pionowej. Wieżą zarządza Opera della Primaziale Pisana, instytucja opiekująca się wszystkimi zabytkami Piazza del Duomo w Pizie. Podobno to jeden z siedmiu cudów współczesnego świata.
 
Krzywa wieża w Pizie

Jest nawet podgląd live na Pizę z kamery internetowej.

Inne krzywe wieże w Pizie - kto je zna?

Chociaż Torre di Pisa jest najbardziej znana, to dzwonnica Santa Maria Assunta nie jest jedyną krzywą wieżą w Pizie. Niestety miejscowy grunt składający się głównie z piasku i gliny powoduje nachylenie dwóch innych dzwonnic, a także kilku budynków:

- dzwonnica kościoła San Nicola, na przeciwległym końcu Via Santa Maria, w pobliżu Lungarno, która wykazuje nachylenie 2,5°,

- dzwonnica kościoła San Michele degli Scalzi (w tym przypadku również kościół jest zawieszony), w połowie drogi do Viale delle Piagge (rzeki znajdującej się we wschodniej części miasta), która jest nachylona aż o 5°.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 230 zł Więcej...