reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Piza - miasto krzywej wieży w Toskanii

dodano: 2019-05-24 22:47 | aktualizacja: 2023-02-17 22:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: podroze.satkurier.pl

Piza krzywa wieża Piza (wł. Pisa) to miasto krzywej wieży leżące nad rzeką Arno, 80 km na zachód od Florencji i 13 km od brzegu Morza Tyrreńskiego. Przez krzywą wieżę w Pizie to niespełna 90-tysięczne miasto jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Włoch na świecie. Większość ludzi słyszała o istnieniu krzywej wieży, ale niewielu zna to miasto, więc polecam je odwiedzić - niekoniecznie w majówkę czy wakacje, bo wtedy są tam dzikie tłumy i nie sposób zrobić sobie selfie na tle wieży! I najważniejsze: Piza nie ma nic wspólnego z włoską pizzą!

Piza koszulki


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Piazza del Duomo jest najważniejszym artystycznym i turystycznym centrum Pizy. Tam przez cały rok trafiają tam tysiące turystów. Umieszczony na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1987 r. Można tam podziwiać zabytki, które stanowią centrum życia religijnego miasta, zwane cudami (z wł. miracoli od Gabriele d'Annunzio w 1910 r.) za ich piękno i oryginalność. Składa się z katedry, baptysterium, cmentarza i kampanili, czyli krzywej wieży (wł. la Cattedrale, il Battistero, il Campo Santo i il Campanile). Z tego wywodzi się popularna nazwa Piazza dei Miracoli (plac cudów), której sława powstała już po II wojnie światowej, kiedy nastała epoka masowej turystyki.
 
Baptysterium na Piazza del Duomo w Pizie - w tle katedra i kampanila

Katedra Santa Maria Assunta zaczęła powstawać w 1064 r. dla uczczenia wielkości Pizy, która była wtedy potężną republiką morską. Skończono ją 100 lat później. Katedra to przykład połączenia architektury chrześcijańskiej z elementami sztuki islamu. Tu rozpisywać się nie będziemy - wystarczy zajrzeć do Wikipedii czy innych stron opisujących to profesjonalnie.

Warto się udać na Piazza dei Cavalieri, bo tam można zobaczyć budynek będący jednym z najlepszych przykładów włoskiego renesansu. To Palazzo della Carovana, czyli pałac, który dawniej był siedzibą zakonu rycerzy św. Stefana. Warto zajrzeć się do stojącego nieopodal kościoła Santo Stefano dei Cavalieri, słynącego z pięknego wnętrza.


Ciekawostki o Pizie i krzywej wieży:

1. Najciekawsze jest to, że słynna dzwonnica w Pizie przetrwała co najmniej 4 silne trzęsienia ziemi tylko dlatego, że jest.... krzywa. Do tego miejscowa piaskowo-gliniasta gleba okazała się pewnego rodzaju „bezpiecznikiem sejsmicznym”. Okazuje się, że gdyby teren był kamienisty, to krzywej wieży dawno by już nie było przy pierwszym większym trzęsieniu, a tych we Włoszech na przestrzeni wieków nie brakowało.
 
Krzywa wieża w Pizie

2. Legenda o założeniu Pizy przez greckich wojowników - Achajów, tak twierdzili starożytni historycy - z tego powodu nazwa miałaby się wywodzić się od homonimicznego greckiego miasta Elide na Peloponezie, którego mieszkańcy, pod wodzą Pelopsa zajęli Toskanię po wojnie trojańskiej. Z tego powodu Piza jest nazywana miastem alfa (od rzeki Alpheus w Elide). Ile w tym prawdy, trudno powiedzieć, ale legenda jest!

3. W średniowieczu, kiedy Piza była mocnym miastem i miała powiązania nie tylko z Florencją, ale także z Jerozolimą, to właśnie wtedy arcybiskup Pizy był patriarchą Jerozolimy, a kontyngent wojsk z Pizy wziął udział w I wyprawie krzyżowej.

4. W noc zwaną Luminaria di San Ranieri (16 czerwca) można zobaczyć ponad 50 tys. zapalonych świec i pochodni oświetlających budynki Pizy po obu stronach rzeki Arno. To taki festiwal miasta Piza na cześć patrona (San Ranieri), którego relikwie są w katedrze.

5. W Pizie w ostatnią niedzielę czerwca odbywają się Gioco del Ponte. To zawody toczone między mieszkańcami różnych dzielnic Pizy. Są więc średniowieczne stroje, parada jeźdźców na koniach i 12 zespołów 20-osobowych próbujących przepchnąć wózek 7 t z jednego końca mostu na drugi.

6. W zasadzie w Pizie nigdy nie odnotowano przymrozków, bo +2,9°C to najniższa odnotowana temperatura - zwykle najzimniej jest tam w styczniu.


Gastronomia w Pizie nie różni się zbytnio od innych miast w Toskanii. Wynika to m.in. z bliskości morza i obszarów wiejskich wokół miasta. Przez to lokalne dania to głównie mięso, ryby słodkowodne i morskie. Pizza jest, ale radzimy nie pytać o pizzę z Pizy!

Jak pić to tylko wino, bo nie tak daleko są słynne winnice Chianti, a toskańskie wina są chyba najbardziej znane z całych Włoch, więc tu rozpisywać się nie warto, choć wokół samej Pizy winnic jest mało, raczej w kierunku Florencji i Sieny.

Wśród najbardziej typowych pierwszych dań znajdziemy zupę z białej fasoli San Michele czy też trenette alla renaiola - starożytne danie przygotowane przez nawigatorów Arno, składające się z długiego makaronu zwieńczonego sardelami i rzepą. Poza tym w Pizie znane są dania na bazie fasoli, takie jak zupa fasolowa lub potrawa na bazie purée z fasoli z czarną kapustą i żółtą mąką. Warto spróbować makaronu lub ryżu z małżami, zupę di ranocchi i tzw. zupę „pisana” na bazie czerstwego chleba, czarnej kapusty i różnych warzyw.
 
Stoisko z lokalnymi produktami

Potrawy mięsne z Pizy to m.in. stek mucco z Pizy, flaki w wersji pizańskiej oraz wiele dań na bazie dziczyzny, a zwłaszcza bażanta. Ryby w Pizie to m.in. cefal z ujścia rzeki Arno gotowany na grillu, cèe alla pisana oraz grillowany dorsz z ciecierzycą w oleju.

W Pizie znany jest cecina - placek o bardzo niskiej zawartości soli z mąki z ciecierzycy. Cecina była kiedyś nazywana przez genueńczyków „złotem Pizańczyków”, a według legendy wynalezienie przepisu sięga epoki republik morskich.

Typowym pizańskim deserem jest Torta co 'bischeri, ręcznie robiony w całym mieście.
 
Anteny na dachach toskańskich zabudowań
Anteny włoskiego producenta Fracarro, w kształcie rombu
Od redakcji:

Zachęcamy innych podróżników do nadsyłania własnych tekstów z fotografiami z podróży, a postaramy się je opublikować. Pochwalcie się swoją wycieczką lub podróżą w nieznane - nie jest ważne czy pieszo, samolotem, rowerem czy motorem. Może być pielgrzymka, wycieczka rodzinna lub samotne wejście na szczyt - istotna jest idea i może czasami jakaś antenka po drodze.

Piszcie na adres: redakcja[at]satkurier.pl.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum PREMIUMBOX+ H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...