reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Areszt za przemyt i zaniżanie cen modułów PV

dodano: 2019-06-08 13:11
autor: Jan Borejko | źródło: PV magazine

Intersolar-Europe-2019-podloga-solar-360px.jpg Doszło do aresztowań 3 osób podczas targów Intersolar Europe m.in. za przemyt i za obchodzenie minimalnej ceny modułu fotowoltaicznego w UE. Niemieccy celnicy wykonali dwa nakazy aresztowania podczas targów Intersolar w Monachium. Prokuratura w Norymberdze-Fürth również potwierdziła kolejne aresztowanie związane z dochodzeniem wobec chińskiego producenta PV.

Intersolar Europe
Intersolar-Europe-2019-solar-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Niemieckie władze celne i prokurator powiedzieli magazynowi PV Magazine, że aresztowani dyrektorzy firm związanych z rynkiem PV byli rzekomo zaangażowani w przemyt modułów fotowoltaicznych. Władze uważają, że minimalne ceny importowe modułów PV z Chin, obowiązujące do września, były obchodzone. W ten sposób uciekały miliony euro niezapłaconych ceł i podatku.

Minimalne ceny importowe (tzw. MIP, z ang. minimum import prices) dla krystalicznych paneli fotowoltaicznych wyprodukowanych w Chinach są już od września zeszłego roku historią, ale kwestie prawne z nimi związane nadal mają ogromny wpływ na sam rynek PV, bo teraz wychodzą różne przekręty i kombinacje.

Aresztowani obywatele Chin są przetrzymywani w Niemczech wraz z trzecim chińskim obywatelem aresztowanym również w połowie maja, powiedziała Antje Gabriels-Gorsolke, rzeczniczka prokuratora Norymberga-Fürth.


Trzecie aresztowanie nie zostało przeprowadzone podczas targów Intersolar Europe - miało miejsce w pobliżu. Nie wymieniono nazwy chińskiej firmy powiązanej z tą osobą, ale za to potwierdzono, że ​​osoba ta należy do kadry kierowniczej w chińskiej firmie PV. Jest ona podejrzana o udział w przemycie modułów PV do Europy w związku z dochodzeniem w sprawie podobnej do działalności przedstawicieli chińskiego producenta Risen, która już doprowadzono do końca.

Przypomnijmy krótko, że jesienią 2017 r. sąd okręgowy w Norymberdze-Fürth wydał wyroki skazujące dla 4 osób za obchodzenie MIP. Sprawy te dotyczyły uchylania się od opodatkowania w wysokości około 110 mln euro i dotyczyły producenta modułów Risen. Dwóch oskarżonych zostało skazanych za uchylanie się od płacenia podatku dochodowego od osób prawnych. Wydano wyroki odpowiednio 1 rok i 4 miesiące więzienia.

Domniemane ponowne oznakowanie modułów PV

Podjęto zarzuty dotyczące ponownego oznakowania modułów fotowoltaicznych. Zaimportowane do Unii Europejskiej panele zostały rzekomo oznaczone jakoby były wyprodukowane na Tajwanie i w Indiach w celu obejścia minimalnych cen importowych (MIP) stosowanych dla chińskich paneli słonecznych.

Rzekomo uniknięto płatności ceł importowych, a kwota była wysoka - dwucyfrowa suma w milionach euro. Teraz te zarzuty zostaną dokładnie zbadane.

Inny chiński obywatel zatrzymany przez niemieckich funkcjonariuszy celnych podczas Intersolar w Monachium jest podejrzanym w związku z odrębną sprawą karną, która została zakończona przez sąd rejonowy w Augsburgu. Według niemieckich władz celnych uczestniczył on w przemycie produktów PV. W procesie dwóch innych oskarżonych osób, które wcześniej zostały zatrzymane, sędziowie nałożyli wyroki pozbawienia wolności odpowiednio na 44 miesiące i 29 miesięcy. 

W sprawie związanej z aresztowaniem osób w Monachium zarzut prokuratury w Augsburgu jest taki, że uniknięto zapłaty 35 mln euro, omijając taryfy antydumpingowe. Podejrzani deklarowali nieprawdziwe informacje przy odprawach celnych w Niemczech i Holandii.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

850 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A ceglasta

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Konwerter Octo Opticum Robust

Konwerter typu Universal marki Opticum o wsp. szumów ... 0,1dB...

119 zł Więcej...
reklama