reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Teatr Sensacji „Stawka większa niż życie” w TVP Kultura

dodano: 2019-06-14 11:52
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP

Teatr sensacji Stawka większa niż życie W letnie czwartki TVP Kultura przypomni zrealizowane w latach 1965-1967 spektakle Teatru Sensacji „Stawka większa niż życie”, których ogromna popularność zdecydowała o nakręceniu znanego wszystkim serialu telewizyjnego o tym samym tytule.

Teatr sensacji Stawka większa niż życie


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To będzie prawdziwa gratka dla miłośników kultowego serialu i przygód Hansa Klossa - polskiego agenta o kryptonimie J-23, działającego w hitlerowskiej Abwehrze, czyli wywiadowczej służbie niemieckiej armii. Widzowie TVP Kultura będą mieli okazję do porównania wersji teatralnej i filmowej, która dostępna jest w internetowym serwisie TVP VOD.

Autorami scenariuszy była w obydwu przypadkach spółka Andrzej Szypulski – Zbigniew Safjan, działająca pod pseudonimem Andrzej Zbych. Jednak nie wszystkie odcinki powtórzyły się w serialu telewizyjnym. Natomiast scenariusze, które wykorzystano ponownie, różnią się szczegółami fabuły. Tropienie tych różnic może dostarczyć przyjemności podczas oglądania „Stawki większej niż życie ” w wydaniu Teatru Sensacji.

Cykl teatralny składał się z dziewięciu spektakli w pierwszej serii, która opowiadała wojenne przygody polskiego agenta oraz z pięciu widowisk w drugiej serii, których akcja rozgrywała się już po zakończeniu II wojny światowej. Rolę Hansa Klossa grał Stanisław Mikulski, zaś jego niebezpiecznego i podejrzliwego adwersarza, oficera SS Hermanna Brunnera - Emil Karewicz. Jednak obsady aktorskie w tych odcinkach, które powtórzono później w serialu, nieco się różniły, np. rolę Ingi Ring w odcinku „Tajemnica zamku Edelsberg” grała Ewa Wiśniewska, a w analogicznym filmowym – Barbara Brylska.

Ciekawostką „Stawki większej niż życie” w wersji Teatru Sensacji jest udział świetnych aktorów, którzy nie pojawili się w serialu, np. Wojciecha Pokory (odcinek „Okrążenie”), Mariana Kociniaka odcinek („Wróg jest wszędzie”) czy wybitnej aktorki jeszcze z okresu przedwojennego - Stanisławy Perzanowskiej (odcinek „Czarny wilk von Hubertus”). Spektaklom nie towarzyszyła jeszcze również znakomita muzyka Jerzego Dudusia-Matuszkiewicza. Przedstawienia reżyserowali Andrzej Konic, Janusz Morgenstern oraz Barbara Borys-Damięcka.

Popularność spektakli niewątpliwie przyczyniła się do decyzji o produkcji wersji filmowej, która miała premierę w 1968 roku. Serial stał się jednym z największych hitów w historii Telewizji Polskiej, stąd przedstawienia Teatru Sensacji były już rzadko powtarzane i niemal popadły w zapomnienie. Ich archiwalny charakter odbił się na jakości technicznej poszczególnych spektakli, które grane były na żywo i rejestrowane metodą tzw. telerecordingu. Oryginalne taśmy z nagraniami poddawane są obecnie długotrwałemu procesowi cyfrowej rekonstrukcji. Dla potrzeb emisji w TVP Kultura udało się znacząco poprawić dźwięk.

„Stawka większa niż życie”, spektakle Teatru Sensacji, TVP Kultura, czwartki, od 20 czerwca do 29 sierpnia, godz. 20:20


Kolejność emisji:
 • 20.06 „Wróg jest wszędzie”
 • 27.06 „Łączniczka z Londynu”
 • 4.07 „W pułapce”
 • 11.07 „E-19 działa”
 • 18.07 „Kryptonim Edyta”
 • 25.07 „Okrążenie”
 • 1.08 „Tajemnica zamku Edelsberg”
 • 8.08 „Ostatnia broń Führera”
 • 15.08 „Koniec gry”
 • 22.08 „Czarny wilk von Hubertus”
 • 29.08 „Noc w szpitalu”


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

109 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

299 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K Hollex UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI marki Hollex o długości 3,0m w wersji...

115 zł Więcej...
reklama