reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

DVB-T2 i HEVC niedługo w Chorwacji

dodano: 2019-06-24 18:47
autor: RO | źródło: advanced-television.com

OiV Chorwacki operator DTT i WiMax złożył ofertę w przetargu publicznym na wykorzystanie pasma częstotliwości radiowych dla krajowych multipleksów naziemnej telewizji M1, M2 i L1. Odašiljači i Veze (OiV) jako jedyny oferent jest przekonany, że otrzyma licencję i od 15 września br. będzie mógł świadczyć nowy multipleks z HD w standardzie DVB-T2 i kodowaniem wideo HEVC z nadajnika Sljeme, obejmującego stolicę Zagrzeb.

OiV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Osiągnięcie zasięgu krajowego (dla 97% populacji) jest planowane przed 15 listopada. Równolegle mają być nadawane kanały SD w DVB-T.

Po wygaśnięciu istniejących licencji na multipleksy A i B, 1 lipca 2020 r. OiV planuje aktywować nowy multipleks M1 i całkowicie przełączyć się na standard nadawania DVB-T2 w całym kraju z pokryciem 99% mieszkańców.

W tym samym czasie, wszystkie regionalne stacje telewizyjne w M2 przejdą na DVB-T2 i w zależności od wyboru przez nadawcę, będą mogły nadawać w rozdzielczości SD lub HD.

Obecnie 35 kanałów telewizyjnych w Chorwacji jest dystrybuowanych za pośrednictwem czterech multipleksów DTT (A, B, D, L) w jakości SD.

Pomimo, że DTT nadal stanowi najważniejszą platformę dystrybucji telewizyjnej, z roku na rok traci na znaczeniu. Spadek został spowolniony przez wprowadzenie evotv, usługi płatnej telewizji w DTT, ale nadal jest stały.

Inne platformy proponują więcej kanałów telewizyjnych, interaktywność, łączenie z innymi usługami (Internet, telefonia). OiV ma nadzieję, że wprowadzenie nowego standardu DVB-T2/HEVC w naziemnej telewizji cyfrowej pozwoli na wdrożenie HD i większej liczby płatnych kanałów.

Z finansowego punktu widzenia, OiV spodziewa się, że nowy projekt odniesie rentowność za dwa lata.

Źródło: advanced-television.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

1 990 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 700HD

AB CryptoBox 700HD to tani satelitarny dekoder HD oparty na...

235 zł Więcej...
reklama