reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Hiszpania nakłada tzw. podatek RTVE na graczy OTT

dodano: 2019-06-26 22:16 | aktualizacja: 2019-06-27 20:58
autor: Janusz Sulisz | źródło: advanced-television

RTVE-OTT-tax-podatek-360px.jpg Hiszpańscy gracze OTT, tacy jak Netflix, HBO, Amazon Prime Video, Sky NOW i DAZN wkrótce będą zobowiązani przez prawo do płacenia tzw. podatku RTVE po to by finansować hiszpańskiego nadawcę publicznego. Czy aby w Polsce nie powinno być podobnie? Podatek od graczy OTT na TVP zamiast abonamentu RTV?

OTT-tax-RTVE-Hiszpania-760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Hiszpański rząd dostosowuje do ustawodawstwa krajowego dyrektywę o audiowizualnych usługach medialnych (AVMSD), która jako jedną ze swoich zasad określa zasadę równości wszystkich operatorów. W praktyce oznacza to stosowanie tych samych podatków wobec operatorów OTT, jak w przypadku tradycyjnych nadawców telewizyjnych (Mediaset i Atresmedia) czy też operatorów telewizji płatnej (Movistar, Orange i Vodafone).

Hiszpański rząd chce, aby gracze OTT płacili 5 proc. swoich przychodów na finansowanie europejskiego kina i 3 proc. przychodów na finansowanie hiszpańskiej telewizji publicznej RTVE. Jest to zapotrzebowanie, o które tradycyjni operatorzy często prosili, aby zagwarantować wolną konkurencję.

Rząd w Madrycie będzie chciał uregulować sytuację na hiszpańskim rynku, mając na uwadze liczbę abonentów, których zdobywają wielcy gracze OTT, przy okazji skutecznie unikając płatności podatków w kraju, gdzie działają, ponieważ raportują przychody w innych krajach. Na przykład, według El Español, HBO powinno zapłacić proporcjonalnie aż 40 mln euro, które zarobiłby od 475 tys. abonentów, a nie tylko 17 mln euro zgłoszonych jako przychody w 2017 roku.

Dlatego w Unii Europejskiej zaczął się pojawiać całkiem dobry pomysł, aby wszyscy gracze OTT (Netflix i inni) musieli zapłacić stosowne podatki niezależnie od kraju, w którym znajduje się ich główna siedziba. Ograniczy to niezdrową konkurencję z podmiotami oferującymi płatną ofertę telewizyjną, płacąc podatki w kraju, gdzie działają. Rozporządzenie w Hiszpanii może zacząć obowiązywać do końca roku.

Takie rozporządzenie powinno szybko pojawić się w Polsce, po to by uszanować prawa lokalnych operatorów i nadawców, którzy płacą podatki w kraju. Kiedy podatek TVP dla operatorów OTT w Polsce?
 

Źródło: advanced-television.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii VOD/OTT


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

79 zł Więcej...
reklama