Finał MŚ kobiet: USA - Holandia

dodano: 2019-07-04 02:39
autor: Jakub Sulisz | źródło: tvpsport.pl

USA Anglia Mistrzostwa Świata kobiety kobiet TVp sport Holenderki po raz pierwszy w historii awansowały do finału mistrzostw świata w piłce nożnej. W bezbarwnym półfinale jednak nie zachwyciły i dopiero po dogrywce pokonały reprezentację Szwecji 1:0 (0:0). Bramkę na wagę zwycięstwa zdobyła Jackie Groenen.

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej kobiet woman kobiety 2019

Holenderki mierzyły się ze Szwedkami dwa lata temu, w ćwierćfinale mistrzostw Europy. Wówczas górą były Pomarańczowe Lwice, które po trafieniach Lieke Martens i Vivianne Miedemy wygrały 2:0. Tym razem gra obu drużyn wyglądała jednak zupełnie inaczej.

U mistrzyń Europy dużo mniejszą rolę niż wówczas odegrały skrzydłowe. Te od początku mundialu nie robią furory i w tym meczu również nie porwały. Co więcej – po kilku minutach prób, inicjatywę przejęły Szwedki.

Gra w ich wykonaniu nie była jednak efektowna. Prezentowały zdyscyplinowaną obronę i tylko raz na jakiś czas wychodziły z atakami. Najlepsze szanse tworzyły po stałych fragmentach gry, a najbliżej zdobycia bramki były w 37. minucie, kiedy to nie zdołały jednak wykorzystać zamieszania w polu karnym rywalek. Na przerwę drużyny schodziły przy bezbramkowym remisie.

Niewiele zmieniło się w drugiej połowie. Oba zespoły miały po jednej szansie na przełamanie. W 56. minucie Nilla Fischer trafiła w słupek, a stojące tuż obok bramki Linda Sembrant i Stina Blackstenius nie zdołały sięgnąć piłki. Kilka minut później swoją szansę miały Holenderki. Piłka po strzale Miedemy uderzyła jednak tylko w słupek. I tym razem żadna z napastniczek nie zdołała wykorzystać chaosu w polu karnym, by skutecznie dobić.

Ostatecznie żadnej z drużyn nie udało się trafić i do rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. W niej również próżno było szukać pięknej gry. W końcu padła jednak bramka. W 99. minucie celny strzał z dystansu oddała Groenen. Hedvig Lindahl nie zdołała sięgnąć piłki, która wpadła do bramki.

Gol ten pozwolił Pomarańczowym Lwicom, po 120 minutach bezbarwnego spotkania, pokonać Szwecję 1:0. To one zagrają zatem w niedzielę z Amerykankami w finale mundialu. Szwedkom pozostaje walka o brązowe medale – ich rywalkami będą Angielki.