reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Bawaria: co trzecia osoba ma odbiornik DAB+

dodano: 2019-07-09 12:05
autor: Jan Borejko | źródło: infosat.de/BLM

DAB+ Wskaźnik dostępu do odbiorników DAB+ w Bawarii to już ponad 30 proc. Okazuje się, że już 31 proc. populacji w wieku 14 lat i więcej w Bawarii twierdzi, że może korzystać z co najmniej jednego radia cyfrowego DAB+ w domu i/lub w samochodzie. To około 3,5 mln mieszkańców tego najbogatszego niemieckiego landu. To około 600 tys. więcej niż rok temu.

TechniSat
DAB+ DAB Plus


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To wstępny wynik analizy zasięgu radia cyfrowego w Bawarii, którą ogłosił Bawarskie Państwowe Centrum ds. Nowych Mediów (BLM).

Prawie co piąty 14-latek (dobre 18 proc.) włącza swoje urządzenie DAB+ odpowiednio w normalny dzień tygodnia od poniedziałku do piątku. Według BLM oznacza to dzienny zasięg wynoszący 2 mln słuchaczy, co stanowi wzrost o prawie jedną czwartą (23 proc.) w ciągu roku. Rosnąca dostępność cyfrowego sprzętu radiowego DAB+ jest zatem odzwierciedlona w zwiększonym dziennym zasięgu radia DAB+. Co ciekawe dzięki temu słuchanie radia przez Internet ulega stagnacji, a dzienny zasięg wynosi 13 proc. (minus 0,4 punktu procentowego).

Liczba odbiorników radiowych DAB+ w samochodach wzrosła o około 180 tys. w ciągu ostatniego roku. Znacznie wyższy wzrost spodziewany jest od 2021 r. - wówczas należy wdrożyć dyrektywę UE, zgodnie z którą każdy nowy samochód musi mieć zainstalowane radio DAB+. W Niemczech powinno to zostać osiągnięte w odpowiednim czasie poprzez zmianę ustawy o telekomunikacji (TKG).

Od 2020 r. Bawaria będzie pierwszym landem, w którym wszystkie lokalne stacje FM będą równolegle nadawane w DAB+. 

Zdaniem prezesa BLM cyfrowy krajobraz przyszłości rozwija się w oparciu o zdrową mieszankę naziemnego cyfrowego radia DAB+ i programów radiowych online z Internetu.

Ci, którzy nie korzystają z obu kanałów cyfrowych, stracą słuchaczy, udziały w rynku, a tym samym przychody. Przecież zalety naziemnego cyfrowego radia i audio w Internecie również się wzajemnie uzupełniają: cyfrowe radio DAB+ umożliwia kontynuację klasycznego modelu biznesowego dystrybucji programów liniowych i marketingu reklamowego prywatnego radia w Niemczech - powiedział Siegfried Schneider, prezes BLM.

- Polityka medialna powinna zatem promować digitalizację radiofonii jako całości, a nie zapobiegać jej lub ingerować w różnorodność jej kanałów dystrybucji -  podkreślił Siegfried Schneider.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ na świecie


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K Hollex UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Odbiornik GiGaBlue UHD Quad 4K

Odbiornik UHD 4K z HEVC/H.265 z 2x CI+ i 2x...

1 290 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 brązowa

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama